Tot de winterstop speelde Ajax vijftien wedstrijden, waarin 39 maal werd gescoord. Als de gemiddelde score van 2,6 per wedstrijd wordt aangehouden, stopt de teller dit seizoen bij 88. Zeker een knap aantal, dat mogelijkerwijs genoeg is voor de titel: in bijna de helft (47%) van de 47 seizoenen dat de eredivisie bestaat, scoorde de landskampioen minder vaak. Een hoge of zelfs de hoogste productie is overigens geen garantie voor de titel. Negentien maal (40%) was de landskampioen niet de club die het vaakst gescoord had. Meestal (elf keer) was het in die gevallen Ajax dat een superi eure productiviteit niet effectief genoeg over de wedstrijden had verdeeld. Van de twintig landskampioenschappen die Ajax veroverde, gingen er slechts vier niet gepaard met het grootste aantal goals. Negen titels werden zelfs behaald met honderd of meer doelpunten. De honderd werd ook drie maal gehaald in seizoenen waarin Ajax geen kampioen werd. Ajax kent derhalve twaalf makers van een 100ste competitiedoelpunt. Twaalf maal de Michel Sleutelberg Sjaak Swart In het seizoen 1959-1960 zorgde Ajax voor een nieuwe mijlpaal in de nog jonge eredivisie. Voor het eerst bereikte een club het formidabele aantal van honderd doelpunten in de com petitie. De historische treffer viel op 18 april 1960 in de 81ste minuut van de wedstrijd tegen Volendam, als laatste in een serie van negen. Een krant schreef: 'Naarmate het aantal treffers stijgt, zakt het gejuich op de tribunes. Het is een ijzeren wet in het Nederlands voetbal. Vanmiddag in het Ajax-stadion werd met deze gewoonte gebroken.' Volendam was geen partij voor Ajax, de wedstrijd was geen wedstrijd. De eerste goal (van Co Prins) werd bejubeld, bij iedere volgende werd het applaus minder, maar bij de achtste klonk het weer op en begon het publiek om de honderdste te roepen. Na een paar minuten knalde Sjaak Swart de bal afgrijselijk hard langs Volendam-keeper 'Aaltje' Keizer en steeg een onbeschrij felijk gejuich op. De aanstaande landskampioen scoorde nog negen maal in de resterende vier wedstrijden, maar verspeelde daarin te veel punten om rechtstreeks kampioen te wor den. Na een beslissingswedstrijd tegen Feijenoord werd Ajax dat alsnog. 78 AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 80