krommenie W'MM,§9êi\ Een aanval van Ajax in de thuiswedstrijd tegen Atlético de Madrid. Vanaf links: Iglesias, Paquito, Danielsson, Suurendonk, Keizer, Nuninga. betaalde jeugdelftal van Ajax kampioen van Nederland kon worden (en dit na de 7-0 tegen Heerenveen ook was). Tevens was oer-Ajacied Ger van Mourik, die trainer werd bij OVVO, als 'afscheidsgeschenk' nog één maal opgesteld. In de volgende thuiswedstrijd, tegen Norr- koping speelde een andere prominente Aja- cied zijn laatste wedstrijd voor de club; Henk Groot verhuisde in de week erop naar Feijenoord. Groot, de 'Intertototopscorer van Ajax', kon niet verhinderen dat Ajax door een treffer binnen de minuut van de latere Feijenoorder Ove Kindvall met 1-0 verloor van de latere groepswinnaar (in de uitwedstrijd had Ajax met drie treffers én een gemiste strafschop in de laatste vier minuten juist met 4-1 gewonnen). Voor het lapje De betekenis van de Intertoto nam met de jaren nog verder af en toen Ajax zich in 1968 opnieuw voor de 'internationale zomercompetitie' had ingeschreven, sprak trainer Rinus Michels onverbloemd van 'vriendschappelijke wedstrijden'. Opmerke lijk genoeg werden de vier groepswedstrij den verspreid afgewerkt: de eerste, tegen Torino (3-1), drie dagen na de verloren KNVB-Bekerfinale tegen ADO; de tweede, tegen Atlético de Madrid (2-0), vlak voor het seizoenbegin en de uitwedstrijden tegen beide clubs vonden gedurende de competitie plaats. Hierdoor speelde Ajax in september/oktober zowel voor de Europa Cup 1 als de Intertoto. Ajax eindigde als groepswinnaar, maar de Intertoto-competi- tie werd niet voortgezet. Het vinden van geschikte speeldata was een onoverkome lijk probleem. In de uitwedstrijd tegen Atlé tico de Madrid speelde Ajax met vijf inval lers omdat tegelijkertijd de interland Bulgarije - Nederland plaatsvond. Op 1 oktober 1968 wijdde (het nog als krant ver schijnende) Voetbal International een com mentaar aan de gang van zaken: 'Publiek en clubs zijn deze zomer grootscheeps voor het lapje gehouden met het Intertoto- toernooi. Heel officieel werden Europese topclubs weer uitgenodigd om deel te nemen aan de voorronde. In verschillende landen vond men de vastgestelde wedstrij den terug op de zomerse totoformulieren. Dat schijnt nu de enige betekenis van die voorronden te zijn geweest: de clubs moes ten spelen en het publiek mocht opdraven opdat de toto's draaiden... Nu men aan de voortzetting van het toernooi toe is wordt het gestopt. Eén ding is zeker: de animo van clubs en publiek voor de Inter toto van het volgend jaar zal ongetwijfeld gering zijn.' Zo'n 25 jaar leidde de Intertoto inderdaad een onopvallend bestaan en was het vooral een vergaarbak van 'tweederangsclubs' die weieens internationaal wilden voetballen. Vanaf 1995 kwam daar verandering in. De Intertoto kwam onder jurisdictie van de UEFA. De Europese voetbalbond bepaalde dat de winnaars zich konden kwalificeren voor het UEFA-Cuptoernooi. Winnaars? Ja, want de Intertoto kent geen enkele finale, maar winnaars van afzonderlijke poule- en knock-outwedstrijden. In den beginne waren dat twee winnaars, inmiddels zijn dat er drie. De Intertoto bloeide op, omdat nu ook gerenommeerde teams die een minder sei zoen hadden doorgemaakt, zich via de Intertoto alsnog in de UEFA Cup konden voetballen. Enige voorwaarde was dat men in de eigen competitie op de twaalfde plaats of hoger moest zijn geëindigd. Suc cesvolle voorbeelden van Intertoto- inschrijvers waren Juventus en Bordeaux. De Fransen, met Richard Witschge en Zin- edine Zidane, begonnen op 7 juli 1995 aan de Intertoto, plaatsten zich voor de UEFA Cup en speelden daarin op 15 mei 1996 zelfs in de finale. Totaal aantal wedstrijden: 20! Verschrikkelijke tijd Gedurende het seizoen 1999-2000 twijfelde men bij Ajax steeds meer over recht streekse plaatsing voor Europees voetbal (het elftal van Jan Wouters voetbalde rond de zesde plaats). Op 2 maart 2000 gaf Ajax zich voorwaardelijk op voor de Intertoto, samen met NEC en RKC. Grap in Voetbal Internationat. 'Jan Wouters: "Ik heb er namelijk alle vertrouwen in dat we bij de eerste twaalf eindigen.'" De actie van Ajax leidde tot heftige en emotionele discussies binnen en buiten de club. Velen vonden de inschrijving Ajax- onwaardig. Ajax Life liet in het aprilnum mer enkele voor- en tegenstanders aan het woord. Teammanager David Endt: 'Het is zowel sportief als bedrijfsmatig een juiste beslissing geweest. Je moet het zien als een verzekering. Wanneer Ajax onverhoopt niet bij de plaatsen die recht geven op Europees voetbal eindigt, kun je terugval len op dit alternatief. Het zou toch naïef zijn als je hiervan géén gebruik zou maken. Wij kunnen het ons niet permitteren om hiervan geen gebruik te maken.' Rik Plan ting, auteur van het boek Lucky Ajax: 'Deze wanhoopsdaad is absoluut niet des Ajax. In een verschrikkelijke tijd van beursgang, oprukkende commercie en sportieve malaise is dit wel ongeveer het laatste wat je mensen uit Amsterdam kunt aandoen. Ajax in de Intertotocompetitie. Het is eigenlijk te bizar voor woorden.' Het kwam niet zover. Ajax eindigde het seizoen als vijfde en plaatste zich 'keurig' voor de UEFA Cup. Een seizoen later was de sportieve malaise nog niet voorbij. Wel of niet inschrijven voor de Intertoto kwam weer op de agenda. Ditmaal was het Ajax-beleid dras tisch gewijzigd. Op 22 januari 2001 kwam deze officiële mededeling: 'Afgelopen maandag nam de Ajax-directie al het besluit de Intertoto niet als serieuze toe gang tot Europees voetbal te overwegen. Deze visie komt volledig overeen met die van de technische staf. Co Adriaanse toonde zich al eerder een tegenstander van inschrijving voor de Intertoto.' De Intertoto-discussie is sindsdien niet meer nodig geweest. En laten we eerlijk zijn: wat moet Ajax ook in een toernooi dat geen finale heeft, geen beker, ja zelfs niet eens gewonnen kan worden? Marcelle van Hoof 76 AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 78