iaxn/euws Ajax -1. FC Kaisersiautern (6-0): een aanval voor het Duitse doel waaruit het derde doelpunt voortkomt. Vanaf links: doelman Schnarr, Prins, Schneider, Miksa, Petersen. Het Ajax-elftal dat op 2 september 1962 voor de competitie in de Kuip aantrad tegen Feijenoord (1-1). Vier maanden na de Intertoto-winst op Feijenoord had Ajax alweer een complete voorronde afgewerkt. De bekerhouder bleef dit keer, met hetzelfde team, steken op de tweede plaats. Staand vanaf links: Muller, Hoogerman, Tijm, Ouderland, Pronk, Keizer. Gehurkt: Prins, Swart, H. Groot, Schaaphok, C. Groot. De Intertoio-finale toto hebben we tot aan de finale zwaar geld bijgelegd.' Maar vanwege 'de naam van Ajax in Europa' deed Ajax toch weer mee. Over het verdedigen van de beker werd niet eens gesproken. Daar kwam Ajax bij lange na ook niet bij in de buurt. Na de zes poulewedstrijden ein digde men achter het Hongaarse Tatabanya op de tweede plaats. Opvallend was dat doelman Hoogerman gedurende deze Inter- toto-serie opnieuw twee strafschoppen stopte, bij Kaisersiautern en Nancy. Ditmaal ging de arbitrage wél akkoord. De wedstrijden tegen Nancy, Tatabanya en Kaisersiautern waren vaak erg hard. Binnen Ajax waren velen niet blij met de toene mende spelverruwing... van het eigen team: 'Enige spelers nemen het met de sportiviteit niet zo nauw. Gentlemanlike wordt er beslist niet gespeeld en dat is een heel nare zaak. Men is direct op de tenen getrapt, accepteert niet, of bijna niet, een stevige duw of gooi van de tegenstander en is direct bereid revanche te nemen. Desnoods op een heel onsympathieke manier, waarbij - gezien de kauwbewe gingen - "orakeltaal" niet vergeten schijnt te wor den.' Namen noemde Frits de Bruijn niet in zijn tirade, maar dat hij het over in ieder geval Co Prins, de voormalige stu wende aanvoerder van de finale, had, moge duidelijk zijn. Ajax was begin jaren zestig een verdeelde club, die aan de ene kant de wat regenteske 'amateurs' in bestuur en commissies kende en aan de andere kant de steeds meer eisende spelers, die het voetbal als een belangrijke broodwinning zagen en in die geest voetbalden. Opgewekt humeur Na afloop van het seizoen 1962-1963 deed Ajax opnieuw mee aan de voorwedstrijden in de Intertoto. De rust was nog lang niet weergekeerd in de club. In de competitie had Ajax maar liefst drie thuiswedstrijden achter elkaar met 3-1 verloren en was het kampioenschap naar PSV gegaan. Binnen de club woedde de 'strijd' tussen de 'behoudenden' en de 'vernieuwers' voort. De laatsten boekten in juli een overwinning met de installatie van een Ledenraad. Met de benoeming van Jack Rowley kreeg Ajax, na Vic Buckingham, Keith Spurgeon en Joseph 'Pepi' Gruber de vierde trainer bin nen driejaar. Ajax was bij de komst van Rowley alweer verdwenen uit de Intertoto. Na zes groeps wedstrijden tegen SC Schwechat, Tasmania Berlin en IFK Norrkoping kwam Ajax niet verder dan de tweede plaats in de poule. Of dat als teleurstellend werd ervaren is onwaarschijnlijk. In aan de spelers gerichte reisschema's voor de uitwedstrijden wenste het bestuur de voetballers 'een prettige dag, een opgewekt humeur en goede reis'. Geen woord over het winnen van de wedstrijd, of iets in de trant van 'veel succes'. Neen, een opgewekt humeur was blijkbaar belangrijker. Het leek wel of Ajax een clubuitje had. Er kwamen wel opmerkelijk veel toeschou wers naar de thuiswedstrijden. Tegen Tas mania Berlin (5-1) op 30 juni 1963 waren er 16.000 in de Meer. Waarschijnlijk had dit te maken met de voorwedstrijd, waarin het voor het Nederlandse voetbal, maar ook voor onze clubnaam in het buitenland.' Orakeltaal Meer teams in Europa hadden moeite met het toernooi, in het bijzonder met de opzet ervan. Vooral het vinden van geschikte speeldata en (mede daardoor) het langge rekte seizoen (beginnen in juni, eindigen in april) was voor veel clubs een bezwaar. De Intertoto ging echter door en al een maand na de finale tegen Feijenoord begonnen de voorwedstrijden weer, waarbij Ajax opnieuw van de partij was. Met gemengde gevoelens. Frits de Bruijn: 'Financieel gezien valt er voor onze pen ningmeester niks te wrijven. Het moet al bar meelopen om in deze nacompetitie rond te komen. Over overhouden praten we niet eens. Het lijkt allemaal heel mooi, doch achter de schermen slaan we elkaar beslist niet op de schouder. Hebben er meer zorg over dan lol. In de vorige Inter- s en trainer Spurgeon) tonen trots de gouden medailles, die aan het winnen v Hoogerman torsen de trofee) verbonden waren/ Zoals bekend ontvingen de sp van Feijenoord afs aandenken een zilveren medaille FEBRUARI 2004 75

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 77