Henk Groot: 'We namen de Intertoto zeker serieus' De gebroeders Henk en Cees Groot maakten samen meer dan de helft van alle doelpun ten van Ajax in de Intertoto. Henk was van de partij in alle edities. Hij scoorde er volop op los, 22 keer in 20 wedstrijden. Groot: 'In het seizoen 1960-1961 maakte ik totaal 64 doelpunten in 41 wedstrijden. Nee, vermoeid was ik niet. Men zegt dat tegenwoordig de spanning in het voetbal groter is, maar wij hadden ook onze sores. Ik woonde in Zaan dijk, werkte op kantoor bij de Raad van Arbeid in Alkmaar en voetbalde in Amsterdam. In het begin had ik geen auto en reisde met de trein. Ik kwam 's avonds pas om tien uur thuis.' Er viel een enorm aantal doelpunten in Ajax' Intertotowedstrijden. Met 81 treffers in 25 duels maakte Ajax er gemiddeld meer dan drie per wedstrijd. Groot: 'We speelden sterk aanvallend. Piet Keizer was net doorgebroken en was een groot talent. Veel tegenstan ders kwamen uit het Oostblok. Die hadden best veel aanzien, en we gingen voluit. We namen de Intertoto zeker serieus.' In 1961 miste Groot één wedstrijd, thuis tegen Malmö. Hij had zich samen met Sjaak Swart op de transferlijst laten zetten. Groot: 'Als je weg wilde moest je je zelf op de transferlijst zetten. Ajax kon dat niet voor je doen.' Ajax was zo geïrriteerd door de actie van Groot en Swart dat men het tweetal voor een wedstrijd passeerde. Groot: 'Ajax was in die tijd nog wat ouderwets. Spelers hadden niets te zeggen, vond men. Het bestuur was zuinig, was van mening dat het geld in de kas moest zitten en niet op het veld moest staan. Daarom ben ik twee jaar later naar Feijenoord vertrokken. Ajax vol hardde in die domme dingen. Wat Feijenoord betaalde, kon Ajax toch ook uitgeven? Twee jaar later eindigde men derde van onderen en werd het beleid professioneler. Ik keerde terug bij Ajax, om dezelfde reden waarom ik er was vertrokken: geld.' De Intertotofinale van 1962 tegen Feijenoord was volgens Groot 'een van de beste wed strijden uit zijn loopbaan. Het was sowieso een goede wedstrijd. Veel mensen waren later van mening dat deze wedstrijd niet onderdeed voor de een week daarna in het Olympisch Stadion gespeelde Europa-Cup-1-finale tussen Benfica en Real Madrid.' Henk Groot belaagt tijdens Ajax - FC Zürich de Zwitserse keeper, die negen maal de bal uit zijn doel moest halen. De voorronde van het Intertoto-toernooi sloot Ajax af met een 9-1 overwinning op Pirmasens. De Ajax- doelpunten kwamen van Sjaak Swart (3), Cees Groot (2), Henk Groot (2, foto), Piet Keizer en Bennie Muller. inspireren. 'Vakantievoetbal' noemde Het Parool de wedstrijd: 'Achter elke strijd behoort een idee te staan, dat tot de elf tallen spreekt. Dat de Intertotocompetitie daartoe niet in staat is werd ondubbelzin nig bewezen aan 5000 aanhangers van Ajax die nog niet op vakantie waren.' Ajax won wel, door een treffer van Piet Ouderland. Niets zo vergankelijk als meningen in de voetbalwereld. Dat geldt anno 2004, maar dat gold ook veertig jaar eerder. Een week nadat Het Parool het nut van de Intertoto competitie in twijfel had getrokken, jubelde de krant na de 9-1 zege van Ajax op Pirmasens over het feit dat Ajax groepswinnaar was geworden en zich zo voor de eindronden van de Intertoto had geplaatst. Men noteerde 'waarderend applaus' van een 'tevreden publiek' voor het 'flitsende aanvalsspel' van Ajax in een 'tot de laatste minuut verrassende wed strijd'. Groot en Swart waren weer in genade aangenomen, al was Swart het niet Werner Schaaphok ziet hoe Bertus Hoogerman een Zweedse aanval afslaat tijdens Ajax - Malmö. FEBRUARI 2004 71

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 73