Het Ajax Museum Museumstukken Het is weer eens zover: na een periode van groeiend vertrouwen in een glorieuze toekomst voor Ajax, vallen we terug in een leeg gat. De uitschakeling in de Champions League kwam hard aan; de hele maand december liet een kwakkelend Ajax zien. En naar de oorzaak kun je slechts gissen. Het lijkt zo te moeten zijn, want wie het Ajax Museum eens rustig doorloopt, ziet dat er tel kens weer zulke onverwachte momenten van terugval zijn. Komt het door het veranderende tij (de vloedgolf) of zijn de andere clubs plotseling veel sterker geworden (de grotere jon gens)? Het voert te ver nu alle perioden van neergang in één keer te bespreken, maar ook in de begintijd waren er al van die onverklaarbare magere jaren. Wat te denken van de jaren twin tig, na de glorieuze kampioenschappen van 1918 en 1919? Of de jaren veertig, met maar één kampioenschap, terwijl Ajax in de tien jaar daarvoor maar liefst vijf maal de beste van Neder land was geworden? Eind jaren zestig en begin jaren zeventig werd Ajax jaar in jaar uit landskampioen en vanaf 1971 veroverde men ook Europa en de wereld! En opeens, in de herfst van 1973 was het pats- boem over. De oorzaak? Natuurlijk, Johan Cruijff was vertrokken naar Barcelona, maar had den we niet een goede vervanger gekregen met de Anderlecht-spits Jan Mulder? En ja, Sjaak Swart was gestopt, maar de nieuwe rechtsbuiten Johnny Rep bewees al jaren dat hij nauwe lijks onderdeed voor Mister Ajax. Mulder leed weliswaar chronisch aan blessures, maar toen Cruijff echt weg was, was hij klaar en fit for the job. Dachten we. Want hij stond nog maar nauwelijks opgesteld of er kwam een einde aan zo'n vijfjaar Europa-Cupsuccessen. In de eerste ronde was cuphouder Ajax vrijge loot, maar daarna trof men het vrij onbeduidende CSKA Sofia. Thuis, in het Olympisch Sta dion, won Ajax nog, zij het met maar 1-0 (Jan Mulder), maar Ajax had veel kansen laten lig gen. Rep had een penalty gemist. Een glaszuiver doelpunt van Suurbier was afgekeurd. De paal, de lat en een goed keepende Bulgaarse doelman deden de rest. Omdat de Bulgaren zelf vrijwel niet gevaarlijk werden, bleef het 1-0. 'Geen paniek,' zie Arie Haan nog: 'in Sofia maken die lui ook geen goal.' De werkelijkheid bleek anders te zijn: 'die lui' maakten twee goals. 'Voor het eerst sinds 1969 zal geen Nederlandse club een finalerol kunnen spelen in het Europa-Cuptoernooi,' schreef de Volkskrant. 'Ajax is weer een gewoon kluppie,' schreef Wim Suurbier in Het Parool. Uitschakeling Maar liefst veertien jaar zou het duren aleer Ajax weer een Europese finale bereikte. Onder leiding van Cruijff won Ajax in Leipzig de Europa Cup 2, dankzij een doelpunt van het wonder kind Marco van Basten. Maar Marco vertrok en ook Cruijff ging weer weg, en een jaar later verloor Ajax de tweede finale van KV Mechelen (bestaan die nog?). Het museum heeft een vitrine waarin de filmbeelden van die uitschakeling te zien zijn, want alle finales hebben er een plaats gekregen. Je ziet dat de teleurstelling wederom enorm was. En weer werd het vijf jaar stil, tot in 1991 Louis van Gaal tot hoofdcoach werd gebombardeerd en met een onerva ren elftal verfrissend huishield in het UEFA-Cuptoernooi. Toegegeven, de tegenstanders waren niet echt blijvende internationale toppers, maar toch was het een prestatie die stond en die blééf staan. Want drie jaar later, in 1995, won zijn elftal de Champions League én de Wereld Beker. Van Gaal had een formidabel geheel gesmeed, maar net als in 1973 en in 1987 bleek dat één schakeltje minder een hele ketting verzwakt. Ditmaal vertrok Frank Rijkaard. Natuurlijk bleef Ajax nog wel even successen boeken, maar er kwam geen hoofdprijs meer: de Champions-Leaguefinale werd in de verlenging verloren van Juventus en een jaar later kwam men niet eens zo ver! Dat is natuurlijk geen schande, maar als altijd luidde die gebeur tenis een lange periode van stilte en leegte in. En pas als er weer een nieuw elan ontstaat, er een nieuwe trainer komt, of een jonge generatie zich aandient, komt er weer hoop op betere tijden. Komt na de regen de zonneschijn. We zullen nog even moeten wachten. Carel Berenschot Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondleiding door de ArenA en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidin gen, met spelletjes, een quiz en een cadeautje. De prijs van de twee uur durende World of Ajax Tour bedraagt €9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders betalen €8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost €8,00 p.p. en €7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+-pashouders. Voor grote groepen gelden speciale tarieven. Voor groepen kan ook een speurtocht door stadion en museum georganiseerd worden. Voor inlichtingen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt €3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt-31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tijdens wedstrijden op zondag). Openingstijden ArenA-tours: dagelijks 10.00-17.00 (op wedstrijddagen geldt een aangepast programma). FEBRUARI 2004 f

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 63