Historische grond B fi:S E w°vember 1970 -1- 20 Uhr &*d'on St. Jakob in dat alléén bij een uitverkocht stadion een andere, concur rerende wedstrijd live op televisie mocht worden uitgezon den. Van Praag: 'Over de rug van Ajax maakt Twente een goede beurt.' Zijn collega Hilbrink van FC Twente wees er op dat het Diekman-stadion vrijwel uitverkocht was en dat hij juist de Ajax-supporters een dienst wilde bewijzen. Die begrepen hun voorzitter Van Praag ook niet en stuurden hon derden boze brieven naar, daar heb je ze weer, de kranten. Gerard Cox De mensen in het stadion én de televisiekijkers zagen een wervelend beginnend Ajax, dat onder leiding van Johan Cruijff kans na kans schiep. De aanvaller speelde zijn eerste Europa-Cupwedstrijd met het rugnummer dat later beroemd zou worden: 14. Vier dagen eerder had hij tegen PSV zijn debuut als 'Nummer 14' gemaakt, noodgedwongen omdat Gerrie Mühren inmiddels te zeer 'gehecht' was geraakt aan Cruijffs nummer 9. Basel nam wel tegen de verhouding in uit een strafschop, benut door Odermatt, de leiding. Wim Suurbier wist dat hij de bal tegen de hand had gekregen, maar hoorde na de wed strijd dat scheidsrechter Barret vanwege een overtreding een penalty had gegeven. Na de 1-0 schoot speler-trainer Helmut Benthaus nog tegen de lat, maar na rust nam Cruijff het heft weer in handen. Aan de achterlijn staand wipte hij de bal over zichzelf en zijn tegenstander heen en de inkomende Nico Rijnders kopte raak: 1-1. Cruijff zei bewust omgehaald te hebben: 'Ik had Nico zien komen vanuit nijn ooghoeken. Dat wil zeggen ik zag iemand komen, ik wist niet dat het Nico was.' Na opnieuw een voorzet van Cruijff gleed Johan Neeskens Ajax naar de winst: 1-2. Om de idiotie rond Basel - Ajax passend af te sluiten: Feye- noord-supporter Gerard Cox schreef voor Het Parool een verslag van de wedstrijd. De Rotterdammer had even eerder het lied 'Ajax is dood' uitgebracht. Het Parool drukte de tekst af, in de wetenschap dat Tante Leen en Johnny Jordaan inmiddels met een antwoordplaat ('Ajax is niet dood') waren gekomen. Speciaal voor Het Parool had Cox Basel - Ajax voor de televisie gevolgd: 'Een rommelig verdedigingsspel van Ajax met veel fouten in de combinatie en veel meer worste lingen voor het doel dan bijvoorbeeld Feyenoord tegen UT Arad moest toestaan. Een domme trap over de zijlijn van Hulshoff zoals men bij Feyenoord de laatste jaren niet meer ziet. Ik vind gewoon dat ik geen Israel, Van Hanegem en Jan sen in het veld zie lopen.' Dat laatste klopte: Feyenoord was al in de eerste ronde door UT Arad uitgeschakeld. Marcelle van Hoof FEBRUARI 2004 61

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 61