Historische grond St. Jakob Als het in 1952 aan 18.787 inwoners van Basel had gelegen, was St. Jakob er nooit gekomen. Bij een referendum over een nieuw stadion kozen slechts 19.694 burgers voor het sta dion, een nipte overwinning dus (of nederlaag, zo u wilt). Het stadion werd binnen een jaar gebouwd en zou tijdens het WK van 1954 een spectaculair decor blijken te zijn: er vielen liefst 44 doelpunten in zes wedstrijden! Tot in de jaren negentig was Joggeli, zoals het stadion in de volksmond wordt genoemd, een gezellig voetbalstadion, met het uiterlijk van de jaren vijftig. Er was slechts één over dekte (hoofd)tribune. Aan de noordzijde van het stadion liep ter hoogte van de tribunes zelfs een spoorlijn. Knus dus, en dat gold evenzeer voor het onderkomen van de legendari sche Herr Meier, de terreinbaas. Zijn huis, volgens dezelfde constructie die ook de Meer kende, gelegen in een hoek van het stadion, bevatte zelfs een prachtig balkon waarvandaan Herr Meier het hele veld kon overzien (zo hoog kwam Jan Lens niet in de Meer). Ook kon Herr Meier de vele popcon certen in St. Jakob volgen, maar over zijn muzieksmaak is weinig bekend. Als hij een conservatieve popliefhebber was werd hij er op zijn wenken bediend: Michael Jackson, Tina Turner, Rolling Stones of andere dinosauriërs van de popmu ziek deden St. Jakob geregeld aan. Niet goed voor het veld van Herr Meier, maar wel lucratief voor de stadionkas, die opmerkelijk genoeg gedeeltelijk (bar en café in hoofdtri bune) in het bezit was van amateurvereniging Concordia, een laag spelende club die de originele bespeler van St. Jakob was (FC Basel trok er pas in 1967 in). St. Jakob was, mede door de centrale ligging in Europa, vele malen het decor van een Europa-Cupfinale. De verbouwing, die in 1999 begon en in 2001 vrijwel, maar pas in februari 2003 helemaal voltooid was, bracht de oorspronkelijke capa citeit van 51.000 terug tot 31.539 (louter) zitplaatsen. Op de daken van de tribunes kwamen zonnepanelen en dat was een primeur voor een voetbalstadion in Europa. En zoals gebrui kelijk in 'moderne' stadions is multifunctionaliteit de norm, met onder meer een tentoonstellingsruimte, kantoren en winkels in het gebouw (van voetbalstadions kun je eigenlijk niet meer spreken). De UEFA verleende in 2002 St. Jakob de viersterrenstatus, de hoogste waardering voor een complex van deze grootte. In die periode speelde FC Basel voor het eerst Champions- Leaguewedstrijden in St. Jakob, en in 2003 deed de grootste opera van de wereld, Aïda, het optrekje van Herr Meier aan. gedachte af te brengen dat Basel er niets van kan. Hoe moet ik ze nu aanpraten dat het Basel van woensdag een andere ploeg zal zijn? Mag u mij, ons, dat wel aandoen?' Onder de kop 'Rinus Michels niet erg professioneel' reageerde Het Parool op dinsdag op de woorden van Michels: 'Het getuigt van een amateuristische instelling als Michels zegt dat hij zijn spelers nu niet meer uit het hoofd kan pra ten dat Basel een zwakkke tegenstander is. Hij probeert bovendien de kranten de taak van mental coaching op te dringen, terwijl dat juist bij uitstek zijn werk is.' Er was meer gesputter voorafgaande aan de wedstrijd. Johan Cruijff eiste van het bestuur de premies voor de drie eerdere cupduels waarin hij niet had meegedaan, anders zou hij in Basel niet spelen. Het bestuur bood daarop Cruijff aan de eerstvolgende trein naar Nederland te nemen. Cruijff krabbelde terug: 'Anders krijg ik een schorsing van twee maanden en ben ik nog verder van huis.' Jaap van Praag op zijn beurt kreeg de hoon van heel wat Ajax-supporters in Nederland over zich heen doordat de pre ses FC Twente kapittelde omdat die club toestemming had gegeven voor een rechtstreekse televisie-uitzending van Basel - Ajax, ondanks het feit dat de gelijktijdig te spelen wedstrijd FC Twente - Eskisehirsport niet uitverkocht was. FC Twente ging hiermee tegen de algemeen geldende afspraak Over ruim vier jaar volgt het hoogtepunt als St. Jakob het decor zal zijn van vijf wedstrijden tijdens het EK, waaronder de openingswedstrijd. Persconferentie In november 1970 was FC Basel al twee jaar ongeslagen in St. Jakob; niet niks natuurlijks, maar de Nederlandse voetbal pers dacht daar anders over. Deze kon de tegenstander van Ajax in de tweede ronde van het Europa-Cup-1-toernooi nau welijks serieus nemen, zeker niet na de 3-0 nederlaag tegen de Amsterdammers in de heenwedstrijd en een duel van Basel dat men drie dagen voor de return had bezocht. Hoe wel Ajax in de competitie stroef draaide, met slechts één overwinning in vijf uitwedstrijden, en Johan Cruijff nog geen Europa-Cupwedstrijd had gespeeld, was er geen vuiltje aan de lucht en schreven met name De Telegraaf en Het Parool Basel de grond in. Dit bracht Rinus Michels op maandag in het Ascot Hotel in Riehen tot een opmerkelijke actie: hij draaide de persconfe rentie om: 'Wij kennen uw vragen nu wel en u kent onze ant woorden. U kent allemaal de reportages van uw collega's die Basel afschilderden als een amateurploeg. Die verhalen heb ben mijn spelers ook gelezen. Ik kan nu zoveel aanpraten tegen mijn spelers als ik wil, ze zijn nu toch niet meer van de FEBRUARI 2004 59

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 59