DE WEDSTRIJD 11 december 1983 Eentje! DWV: Scheunhage; Moritz, De Graaf, Braspenning, Van Nieuwpoort (63. Berentsen); Ommel, Van de Borgt, Kist, Haze; Leenders, Griffith (81. Piek) AjaXI Galjé; Ophof, Koeman, Silooy, Boeve; Rijkaard (67. Gasselich), Schoenaker, Molby (74. Haatrecht); Vanenburg, Bosman, Van 't Schip Haatrecht wilde per se naar het buitenland. 'Mijn broer en ik hadden twee marktstallen op de Albert Cuyp. Iedere dag werd ik met zijn dood geconfronteerd, je kwam niet verder. Ben ik naar Zwitserland gegaan, naar La Chaux-de-Fonds. Achteraf gezien te snel, maar ik had het gevoel dat ik weg moest. Ik heb er drie jaar gespeeld. Op het moment van het ongeluk woonde ik samen en dat mondde, mede door het ongeluk, uit in trouwen. Maar dat liep niet goed. Zij ging terug naar Nederland en ik heb tweeënhalf jaar alleen in Zwitserland gezeten. Heb ik veel nagedacht. Inmiddels heb ik een relatie die wel precies is wat ze moet zijn.' In hoeverre heeft de dood van zijn broer hem veranderd? Haatrecht: 'Voorheen was ik veel bezig met de toekomst. En ik maakte me druk over wat de buitenwereld ervan zou denken als ik in een mooie auto zou rijden. Je bent donker, dus je valt al op en in een mooie auto val je twee keer op. En twee keer is iets te veel. Maar dan ervaar je dat het leven ineens afgelopen kan zijn. Sindsdien leef ik veel meer in het moment. Als ik iets wil, denk ik twee minuten na, en beslis. Ik koop wat ik wil hebben. Soms is dat voor andere mensen vervelend: voor mijn verjaardag weten ze nooit wat ze moeten geven, omdat ik alles al heb. Dat gevoel in het moment te leven, heb ik ook jegens anderen. Als ik mijn zus een vakantie wil geven, doe ik dat nü, en denk niet: dat doe ik volgend jaar wel. 'Veel voetballers vinden auto's en kleding heel belangrijk. Daar kan ik nu meer begrip voor opbrengen, terwijl ik dat zelf helemaal niet had. Thuis hadden we helemaal niets, maar dat maakte niet uit. Mijn ouders waren geschei den, mijn zus lag twee jaar in het ziekenhuis. Mijn broer en ik waren medeverantwoordelijk. Ik hielp met de inkomsten door fietsen te kopen, ze op te knappen en weer te verkopen. Mijn moeder werkte dubbele diensten bij Verkade. Ik gaf niks uit. Na anderhalf contract bij Ajax had ik nog nooit mijn loonstrookje of bankafschrift opengemaakt.' Nummer 10 Sinds februari 1999 werkt Haatrecht voor Nummer 10, onderdeel van de Topsport Groep. 'Ik doe de begeleiding van voetballers en vriendschappelijke wedstrijden. We hebben Finidi George gehad, die nu aan het afbouwen is bij Mallorca. Ik begeleid wat jongens in de jeugd van Ajax, onder anderen Kenneth Vermeer, Ryan Babel, een groot talent, Sergio Cameron, David van der Lijcke, Jerghinio Sahadewsing. Ik ga naar trainingen en wedstrijden kijken, analyseer wat ze kunnen verbeteren, hoe ze met teleurstellingen moeten omgaan. Ik kan daarbij putten uit mijn eigen ervaringen. In tegenstelling tot veel andere voetbalbureaus pretenderen wij ook het sociale aspect heel belangrijk te vinden. Ik houd de schoolpresta ties goed in de gaten en fungeer als buffer tussen speler en ouders. Ik heb de afspraak met mijn spelers dat tot hun 23ste geen financiële keuzes worden gemaakt. Secundaire afspraken zijn belangrijker. 'Onderhandelen zat altijd in me, ik heb altijd mijn eigen con tractbesprekingen gedaan. Toen ik bij Cambuur speelde, deed ik ook besprekingen voor een aantal van mijn medespelers. 'Ik was een van de eerste donkere jongens die stopten. Ik kreeg al snel veel aanbiedingen van bureaus om met ze te komen praten, omdat men dacht dat ik andere donkere jongens zou binnenhalen. Dat vond ik een heel rare gedachtengang. Ik wilde op mijn werk beoor deeld worden, maar ik moest achter Davids en Kluivert aan, terwijl die bij mijn vriend Sigi Lens zaten. Dat moest ik zakelijk zien, zeiden ze, maar zo werkt het bij mij niet. Bij de Top sport Groep van Maarten de Vos kon ik vertellen wat ik graag wilde: helpen jonge spelers de laatste stap te maken.' Haatrecht vindt het overigens niet vreemd dat donkere spelers vaak ook voor een donkere zaakwaarnemer kiezen. 'In de praktijk blijkt dat als je dezelfde roots hebt, je toch meer naar elkaar toetrekt. Ouders vinden het moeilijk dat iemand over hun zoon gaat waken, maar als dat een donkere jongen is, hebben ze daar toch meer vertrouwen in. Ik praat enthousiast, vanuit mijn binnenste. Misschien praten andere zaakwaarnemers wat zakelij ker. Het gaat niet om de huidskleur, maar om het gevoel.' Kabel 'We weten dat je toch altijd anders bekeken wordt als je donker bent. Als er gewonnen wordt ben je Nederlands, als er iets misgaat ben je een Surinamer. Marokkanen hebben hetzelfde. Daar kun je niemand de schuld van geven, zo gaat het nu eenmaal. Dat weten we. Net als we weten dat door de enorme media-aandacht voor voetbal iedere scheet opgeblazen wordt. Dat als we bij elkaar staan er over een "kabel" gesproken wordt. We steunen elkaar. Dat is vriendschap, geen kabel. Ik heb datzelfde gevoel bijvoorbeeld ook met een Hollandse jongen, die ik in dienst ontmoet heb. Maar donkere mensen worden altijd apart gezien. Daarom zal er nooit honderd procent integratie zijn. 'Als ik bij Cambuur alle zestien contracten had gezien, zonder naam erboven, had ik je zo kunnen vertellen wie de donkere jongens waren. Zij hadden in die tijd niemand om op terug te vallen. Anderen belden een oom die iets van belastingen weet, maar een donkere jongen sprong een gat in de lucht als hij een auto kreeg, terwijl die ander zegt: wat denk je van de tankpas en de bijtelling? 'Bij Ajax hebben ze te laat geschakeld om Davids en Kluivert op te waarderen. Ineens was er het Bosman-arrest, maar de aversie van sommige jongens was te groot geworden: Ajax had ze drie jaar op een laag bedrag laten zitten. Het was een samenloop van omstandighe den. In de voetballerij heb je veel eendagsvliegen, dus het wachten van Ajax was ook te begrijpen. Contracten openbreken was in die tijd nog niet zo aan de orde, zeker als het nog maar een jaartje doorliep. En de donkere spelers hadden nog geen ervaren mensen achter zich staan.' Dat is, onder anderen door Winnie Haatrecht, flink veranderd. Marcelle van Hoof Toeschouwers: 8.000 Scheidsrechter: Van der Niet Scoreverloop: 8. Bosman 0-1 29. Schoenaker 0-2 54. Vanenburg 0-3 59. Bosman 0-4 70. Koeman 0-5 (pen) 82. Haatrecht 0-6 DWV-keeper Gerard Scheunhage is verslagen door de juichend weglopende Winnie Haatrecht. FEBRUARI 2004 47

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 47