Jerold Promes Jüliy AJdX Onder de rook van de Amsterdam ArenA woont de rechtsachter van Jong Ajax, Jerold Promes (19). Het nieuwe jaar begon voor hem met het tekenen van een contract dat de verdediger tot 1 juli 2005 aan Ajax verbindt. Als jongen van dertien werd hij pas na twee afwijzingen tot de jeugdopleiding toegelaten. Drie keer is scheepsrecht 41 Chillen De negentienjarige Jerold Promes woont met zijn ouders en zus in de wijk Reigersbos, onder de rook van de Amsterdam ArenA. Promes heeft een diploma, maar school stond voor hem niet op de eerste plaats. 'Ik heb me er nooit mee bezig gehouden wat ik zou doen als ik geen profvoetballer zou worden. Ik ben er altijd van uitgegaan dat ik zou slagen, het liefst hier bij Ajax en anders bij een andere club. In de eerste twee klassen ging het nog wel, maar vanaf de derde klas had ik eigenlijk geen zin meer om naar school te gaan. Ik heb mijn mavo-diploma wel gehaald, maar het liefst wilde ik gewoon voetballen.' Toch gaat het te ver om hem een voetbaldier te noemen. Sterker nog: zodra hij in de metro naar huis zit, denkt Promes het liefst aan andere dingen. 'Soms ben ik de hele dag bij Ajax, ik heb dus al genoeg voetbal aan mijn hoofd. Thuis probeer ik er zo min mogelijk aan te denken. Sinds ik bij Ajax speel heb ik een seizoenkaart, maar ik gebruik hem nooit; alleen als ik verplicht naar een wedstrijd moet. Maar als ik een maal in het stadion zit, vind ik het toch wel leuk. Als het even kan, ga ik liever uit met mijn vrienden. Niet om te dansen, maar gewoon om lekker te chillen.' Thuis kijkt hij het liefst naar leuke films of series. 'Mijn favoriete programma was de show van stand-up comedian Jamie Foxx, maar die is jammer genoeg afgelopen. Gelukkig heb ik nog video's van hem en van Martin Lawrence, eveneens een heel goede comedian. Van Goede Tijden Slechte Tijden mis ik trouwens ook geen aflevering. Dat is begonnen toen we een tijdje maar één tv in huis hadden. Mijn moeder kijkt het altijd en ik kijk sindsdien met haar mee. Wat ik vooral grappig vind, is dat ze er steeds weer iets bij verzinnen. Behalve televisie kijken speel ik soms nog weieens op de PlayStation. Een paar jaar geleden speelde ik heel vaak Pro Evolution Soccer. Ik stelde Van Basten altijd op in mijn team. Wat dat betreft vind ik het wel bijzonder dat hij nu mijn trainer is.' Groeispurt Jerold Promes won vorig seizoen als A-junior met Jong Ajax de Amstel Malt Cup. In deze voetbaljaargang speelde hij tot de win terstop twaalf officiële wedstrijden in het elftal van John van 't Schip en Marco van Basten en verdiende hij dus zijn eerste com tract. Zijn carrière bij Ajax begon echter niet zo soepel. Twee jaar voor hij de overstap naar de jeugdopleiding van de Amsterdammers maakte, werd hij op de talentendag al na de eerste ronde naar huis gestuurd. Een jaar later mocht hij mee- trainen met de D1, maar werd hij opnieuw afgetest. Gelukkig werd hij bij Abcoude getraind door Robin Pronk, zoon van Ton Pronk en de huidige trainer van de D1 van Ajax. Die zorgde ervoor dat Promes nog een derde kans kreeg. 'Ik had er na die twee afwijzingen niet meer op gerekend, dus iedereen in mijn FEBRUARI 2004 Een paar dagen voor het interview is Jong Ajax op schlemielige wijze uit het bekertoernooi geknikkerd. De beslissing in de uitwedstrijd tegen FC Twente viel na de rust uit een zeer omstreden treffer. Vlak voor scheidsrechter Hugo Luijten het duel stillegde wegens kwetsende spreekkoren kende hij de thuisploeg een ingooi toe, maar na de onderbreking mochten de Twentenaren ineens een hoekschop nemen. Twente-spits Collins John profiteerde half december van dit vroege kerstcadeautje. 'Zelf heb ik het niet gezien,' moet Jerold Promes toegeven, 'ik heb niet zo goed opgelet. Pas toen ik de trainer na de wedstrijd tekeer hoorde gaan in de scheidsrechterskamer dacht ik: "0 ja, het was helemaal geen corner!" Heel jammer, want zoals Van Basten tegen ons zei: "De Amstel Cup was onze Champions League." En in de eerste helft hadden we een aantal goede kansen.' Volgens de rechtsachter doet Jong Ajax in de tweede seizoenshelft zeker nog mee voor de titel in de Beloften-eredivisie. 'We begonnen de competitie wat stroef, omdat we aan elkaar moesten wennen. Maar de laatste tijd geven we weinig weg en creëren we goede kansen. Volgens mij moet het wel lukken om kampioen te worden.'

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 41