Ronald Koeman verlies leed.' Is aan het eind van het seizoen de koek op voor Litmanen? Koeman: 'Dat is op dit moment een te harde conclusie. Als hij fit is, is hij nog goed genoeg voor Ajax. Maar als dat slechts een paar keer in een seizoen is, is dat niet voldoende.' Uitgesproken karakter Koeman heeft dit alles tijdens het trainingskamp tevens met de spelers individueel besproken in de halfjaarlijkse evaluatiegesprekken. Hij kreeg hierbij gezelschap van de sinds 1 november in dienst zijnde technisch directeur Louis van Gaal. De samenwer king met Van Gaal verloopt uitstekend. Behalve dat de 'TD' aanschoof bij de evaluatie gesprekken, bekeek hij de trainingen zorgvuldig vanaf een stoeltje aan de zijlijn. Koe man heeft geen moeite met de prominente aanwezigheid van Van Gaal. 'Louis is nieuw, hij is bezig de groep te inventariseren en te leren kennen. Zo'n trainingskamp is daar ideaal voor. Hij moet dit natuurlijk niet elke dag doen, maar dat zal ook niet gebeuren als we weer terug zijn in Amsterdam. Zijn aanpak is anders dan die van Beenhakker. De gesprekken met Beenhakker gingen meer over de spelers op zich, over de mens achter de voetballer, met Van Gaal gaat het meer over voetbaltechni- sche zaken.' Het is bekend dat Johan Cruijff, goede bekende van Koeman, liever een ander dan Louis van Gaal op de plek van technisch directeur had gezien. Hoe stond Koeman in de discussie over de opvolging van Beenhakker? 'Bij de aanstelling van Van Gaal stond ik aan de kant van Ajax. Ik denk dat hij de juiste man is voor Ajax. Misschien ben ik een van de weinigen en is het een gek gegeven, maar ik kan zowel met Cruijff als met Van Gaal goed opschieten. Ik heb lang met Cruijff gewerkt, en heb ook buiten het veld veel contact met hem gehad. We zoeken elkaar altijd op als we in dezelfde stad verblijven. Maar de werkrelatie met Cruijff was die als trainer-speler. Onder Van Gaal heb ik als trainer gewerkt. Ook van hem heb ik veel opgestoken. En door de gemeenschappelijke liefde voor Barcelona heb ik ook met Van Gaal contact buiten het voetbal. Het is jammer dat de heren over en weer nog weieens wat roepen. Het zijn beiden mannen met een uitgesproken karakter. Het con tact met Cruijff is overigens niet zo dat ik dagelijks met hem aan de telefoon hang. Ik heb het met hem niet gehad over zijn mening over de aanstelling van Van Gaal.' Na twee successeizoenen, het eerste beëindigd met de dubbel, het tweede waarin furore gemaakt werd in de Champions League, verloopt het dit jaar ondanks de kopposi tie in de Eredivisie dus teleurstellend. Is Koeman bang om aan het eind van dit voetbal jaar met lege handen te staan? 'Het komt weieens in me op ja. Maar ik vind dat we kampioen moeten worden. Als dat niet gebeurt dan zou ik teleurgesteld zijn over het seizoen, dan zou het niet geslaagd zijn. Het is niet reëel om ieder jaar als doel te stellen om te overwinteren in de Cham pions League, maar een ronde verder in de UEFA Cup had nu wel gemoeten. De komende periode zou het een voordeel kunnen zijn dat we geen Europese wedstrijden meer op het programma hebben. Hopelijk brengt het wat rust. Ik heb nog steeds het idee dat als we compleet zijn, of als de blessurelijst minder lang is dan in de afgelopen maanden, we het beste elftal van Nederland zijn. We staan bovenaan en we hebben alles in eigen hand.' Saar van Bueren FEBRUARI 2004 35

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 35