Poppetjes Koeman wijt de mindere periode dus aan een aantal factoren: leeftijd, blessures, de afwe zigheid van een persoonlijkheid als Chivu. Is het tactisch gezien ook ergens misgegaan? 'In het begin hebben we inderdaad niet goed gespeeld, maar we wonnen steeds nipt. Neem bijvoorbeeld Zwolle thuis en RBC uit. Maar ik heb niet het idee dat dat aan de tac tiek lag, dat we de verkeerde tactiek gekozen hebben. Een kwaliteit van het vorige sei zoen was dat het elftal zo goed om kon gaan met verscheidene speelstijlen, speelwijzen. Ik heb het gevoel dat dat dit seizoen iets minder is. De wisselingen hebben minder goed uitgepakt. Waar dat precies aan ligt vind ik, nogmaals, moeilijk om aan te geven.' Toch ga je het een en ander veranderen in het elftal. In de tweede helft van het seizoen zullen we Wesley Sonck bijvoorbeeld niet meer terugzien op de rechtsbuitenplaats. 'Sonck op rechtsbuiten was als nood geboren omdat we geen echte rechtsbuiten hadden. We hadden afgesproken en erop getraind dat hij wel de vrijheid had om naar binnen te komen. Met een rechtsback als Trabelsi is dat geen probleem. Hij zorgt ervoor dat hij in de ruimtes die Sonck dan vrijlaat terechtkomt. Dat ging een tijd heel aardig. We speelden goed: thuis tegen Willem II, Volendam en RKC. Maar goed, Hatem raakte geblesseerd en feit is dat Sonck geen rechtsbuiten is, terwijl ik toch het liefst met buitenspelers speel.' Ook als die er niet zijnof als ze niet goed genoeg presteren? 'Ja, want ik denk dat dat het beste is voor het elftal. Daar hebben we over gesproken en we hebben besloten dat we in januari met een vaste speelwijze en vaste poppetjes gaan beginnen. Niet dat we daar nooit meer vanaf zullen wijken, maar het idee is om 4-3-3 met echte vleugels te gaan spelen.' Een vaste speelwijze, met een vaste invulling. Koeman neemt de mogelijkheden door en evalueert tegelijkertijd de prestaties van de spelers individueel gezien. Te beginnen bij de doelmannen. 'Bogdan heeft in bijna alle wedstrijden laten zien dat hij het verdient om in de goal te staan. Op genoeg momenten heeft hij ons gered en behoed voor een achter stand, maar ook hij heeft in de laatste wedstrijden fouten gemaakt. Bij beide doelpunten in Brugge ging hij niet vrijuit en ook tegen Twente was zijn optreden bij de tweede goal niet optimaal. Over het algemeen heeft hij echter meer dan voldoende gepresteerd.' De plek op de reservebank werd afwisselend ingevuld door Maarten Stekelenburg en San- 32 AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 32