Inventarisatie Zijn voorganger schaarde zich op de trainingskampen in het zonnetje tussen de supporters en de meegereisde journalisten, Louis van Gaal zetelde zich in de Algarve samen met bestuurslid technische zaken Klaas Nunninga in een stoeltje op het trainingsveld. Elke oefensessie op een andere posi tie, zodat hij alles vanuit elk perspectief kon aanschouwen. De eerste maanden na zijn eerste werkdag in november bracht de technisch directeur vooral binnen door, op de kantoren van de ArenA en op de Toekomst. 'De eerste twee maanden heb ik gebruikt om alles aan te horen, te zien en te observeren. Ik heb veel personen gesproken. Ik ben begonnen met gesprekken met de hoofdverantwoordelij ken op voetballend vlak: Ronald Koeman, Danny Blind, Ton Pronk en de directie. Veel mensen zijn ook spontaan naar me toe gekomen en veel gesprekken duurden lan ger dan gepland. Ik ben met open armen ontvangen,' aldus Van Gaal, 'dat is een goed signaal.' In de Algarve was Van Gaal 'buiten' en net als bestuurslid Nunninga en de technische staf vooral gekleed in trainingspak. 'Het is de eerste keer dat ik de spelers aan het werk zie, en in principe is het ook de laat ste keer, want Koeman is verantwoordelijk voor de trainingen. Hij heeft daarin mijn vertrouwen. Alleen is het wel goed voor mij om te zien hoe de wisselwerking tussen de spelers, technische staf en medische staf is. Dat is het belangrijkste. Samen met het gegeven of er een idee zit achter de trai ningen. En dat heb ik geconstateerd. Hoe Koeman het verder invult heeft te maken met zijn eigen identiteit. Ik heb ook bij de evaluatiegesprekken gezeten die de techni sche staf met de spelers heeft gevoerd. Ik waardeer het zeer dat ik bij die gesprekken aanwezig mocht zijn. Zo kreeg ik nog beter zicht op de wisselwerking tussen spelers en trainers.' Verder is Van Gaal een onderzoek gestart om structuur aan te brengen bij Ajax. Een inventarisatie naar waar de door Ajax opgeleide spelers na hun Ajax-periode zijn terechtgekomen bijvoorbeeld. 'Ik wil weten of we wel in de hele wereld moeten scouten, of dat bepaalde culturen dichtbij die van ons liggen. Ik wil gericht werken, alles inzichtelijk maken. Dat geldt niet alleen voor de scouting, ook voor andere aspecten op voetbalgebied. Als het onder zoek is afgerond kijken we of het goed heb ben gedaan, of dat we het gevoerde beleid moeten bijstellen.' AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 28