Wamberto naar Bergen Ik hou van Finnen In memoriam: Jan van Dijk Vos preekt de passie Na ruim vijf seizoenen heeft Ajax afscheid genomen van Wamberto de Jesus Sousa Campos, door zijn medespe lers en supporters liefkozend 'Wampie' genoemd. Op 8 januari vertok de Braziliaan naar de Belgische eerste klasser Bergen. Wamberto kwam in 1998 via Seraing en Standard Luik bij Ajax. De aanvaller won met Ajax het landskampioenschap (2002), twee keer de Amstel Cup (1999 en 2002), de Johan Cruijff Schaal (2002) en drie keer op rij het Amsterdam Tournament (2001, 2002 en 2003). Bovendien voegde hij met Jong Ajax een landsti tel (2001) en de Amstel Malt Cup (2003) aan zijn palma res toe. Sinds zijn debuut op 16 augustus 1998 tegen PSV speelde Wamberto 122 competitiewedstrijden, waarin hij 26 keer scoorde. Van zijn totaal van 156 officiële wed strijden (36 doelpunten) voor Ajax maken ook 9 beker wedstrijden (7 goals) en 22 Europa-Cupduels (3 doelpun ten) deel uit. De zoontjes van Wamberto, Richard en Maciel, zijn actief in de jeugdopleiding van Ajax en blijven voorlopig in de selectie van de C2 en de E2 spelen. De club heeft tevens in goed overleg afscheid genomen van Gabriel Mofokeng en Walker. De overeenkomst van Mofokeng liep nog tot 1 juli 2006, die van Walker tot de zomer van 2005. Walker gaat in Brazilië bij Clube Atlético Mineiro spelen. Als speler in de jeugdopleiding van Ajax werd Americo Fronio Walker in 1999 wereld kam pioen met de Braziliaanse nationale ploeg voor spelers onder 17 jaar. Walker was aanvoerder van de WK-ploeg van zijn land. Bovendien werd hij in hetzelfde jaar kam pioen van Zuid-Amerika. In juli 2000 tekende hij bij Ajax een contract, waarna hij op 17 augustus 2000 zijn offi ciële debuut maakte voor Jong Ajax. In 2001 en 2002 vierde Walker met Jong Ajax de landstitel in de Beloften- competitie. Bovendien maakte de tweede selectie van Ajax grote indruk door in de Amstel Cup van 2002 door te dringen tot de halve finales. Walker speelde tijdens het seizoen 2002-2003 voor Ajax' Belgische satellietclub Germinal Beerschot Antwerpen. In de Belgische Eerste klasse kwam hij tot 21 wedstrijden en 1 doelpunt. Sinds zijn terug keer bij Ajax speelde hij bij John van 't Schip en Marco van Basten 10 officiële wedstrijden in Jong Ajax. Walker gaf zelf te kennen geen heil meer te zien in een langer verblijf bij Ajax. Petri Pasanen is voor de rest van het seizoen verhuurd aan Ports mouth, dat uitkomt in de Engelse Premiership. Wamberto maakte tegen Internazionale de goal, die Ajax tot winnaar van het Amsterdam Tournament kroonde. Wamberto kwam het laatst in actie in het Ajax-shirt thuis tegen AC Milan. Het bericht op 12 december dat Jan van Dijk op 73-jarige leeftijd en na ruim 61 jaar lidmaatschap van Ajax was overleden, kwam als een donderslag bij heldere hemel. Verbijstering en ongeloof maakten zich van ons meester. Want was het niet zo dat we hem een paar weken eerder nog gezond en wel in de bestuurskamer zagen rondlo pen? Toch moesten we zijn plotselinge overlijden accep teren. Hoe snel kan alles toch zo ingrijpend veranderen... Jan van Dijk betekende altijd humor, lachen en een en al vriendelijkheid. Maar ook was hij meelevend en zorg zaam, vooral voor zijn vrouw Atty, zijn kinderen en klein kinderen. Zelf plaatste hij zich altijd op de achtergrond en vond hij het welzijn van anderen veruit het belangrijk ste. Lid van Ajax vanaf 12 september 1942, doorliep hij de hele Ajax-opleiding en behaalde hij als degelijke rechts back Ajax 2. Ajax 1 was voor hem net een bruggetje te ver, hoewel, als invaller heeft hij volgens zijn zeggen ook van de top geproefd. Achter de groene tafel nam hij zitting in de Commissie Jeugdvoetbal (1975/1976) en in het Bestuur Betaald Voet bal (1963/1964), werd lid van de Ledenraad (1989-2000) en van de Financiële Commissie (1990-2000). Ondanks dat Jan en Atty inmiddels waren verhuisd van Hoogwoud naar Vreden in Duitsland, dicht bij hun kinde ren in Winterswijk, bleven zij de thuiswedstrijden trouw bezoeken. Ze arriveerden dan meestal op tijd, maar altijd op het nippertje. De scheidsrechter wachtte als het ware met zijn eerste fluitsignaal totdat de familie was gearri veerd. Daarna kon de leiding bij Jan meestal geen goed meer doen: 'Ajax staat nooit buitenspel.' Zijn vrienden van weleer uit vooral Ajax 3 ontmoette hij niet alleen op de jaarlijkse Bordjesclub-reünie maar ook na de wedstrijd, om nog eens oude herinneringen op te halen. Tot hij vond dat het tijd werd de lange reis naar Vreden aan te vangen. 'Ik ga mijn jas maar weer eens naar huis brengen,' was dan een van zijn standaarduit drukkingen. Of, als hij wat leuks hoorde: 'Ik vind dat een mooi bericht.' Op 17 december werd Jan onder grote belangsteling in Doetinchem gecremeerd. Jan, bedankt voor alles wat je voor Ajax hebt gedaan en we wensen Atty, je kinderen, kleinkinderen en verdere familie alle sterkte toe om dit grote verlies te dragen. Weer is de club een echte Ajacied armer geworden. Tijn Middendorp Woensdagavond 7 januari. Een kille, klamme deken van mist hangt in de straten van gans Nederland. In ieder geval ook in Almelo. Maar aan het begin van de avond is daar wel opwinding. Meer, veel meer dan het nu al spreekwoordelijke verspringen van het licht van rood naar groen. In het nieuwe Polman Stadion, met tribunes vernoemd naar lokale helden als Steve Mokone en Folkert Vetten, speelt Almelo's trots Heracles tegen het grote, tegen ons Ajax. Een Grieks drama, maar dit keer zonder scherp van de snede, want vriend schappelijk. Ik mocht er dankzij goede vriend en trouwe Hera- clied Tom Egbers - bij Studio Sport zitten minder Ajacieden dan ze in Rotterdam en Eindhoven hardnekkig blijven denken - bij zijn. Zoals ik met hem ook de bekerwedstrijden uit een redelijk recent verleden in Siberische kou mocht bijwonen. Die werden toen nog gespeeld in het knusse, 'Engelse' stadion aan de Born- sestraat. Nu zit ik voor het eerst in het nieuwe onderkomen, een kleinere uitgave van dat van Heerenveen. Maar de hartelijke ont vangst en de aangename sfeer zijn er niet minder om. Lekkere krentenmik bij de koffie en goede vette leverworst bij de borrel. Heracles speelt op het kunstgras fris, vrij en aanvallend. Ajax heeft het moeilijk op de voor hen onwennige mat, maar wint wel (2-3). Ik zie mogelijk nieuwe sterren aan de poort van het hoog ste kloppen, zoals Tom de Mul, Daniël de Ridder, Thomas Vermae- len en Michael Krohn-Dehli. Twee Belgen, een Nederlander en een Deen. Maar gedurende de hele wedstrijd moet ik in flarden aan een Fin denken. Die er niet is, wat me droevig stemt. Ik mis Petri Pasa nen. Verhuurd aan Portsmouth. Het zal wel ergens goed voor zijn, hopelijk vooral voor hemzelf. Maar ik mis hem. Want ik ben van hem als voetballer gaan houden. Hij maakte fouten, maar wie doet dat niet? Maar ik zag ook in bepaalde wedstrijden een taaie onverzettelijkheid, prachtige diagonale passes, trefzekere kop ballen. De lijn van het lichaam achter de bal sprak me aan. En hij was zo gewoon. Een jongen die wist waar de Toekomst lag en die geen glamour en glitter nodig heeft om een persoonlijkheid te zijn. Maar wel een Fin. Finnen zijn geen Scandinaviërs. Finnen zijn net als de Hongaren en Esten nog steeds 'vreemden' in Europa. Hun oorsprong is Aziatisch. Hongaren ken ik goed, ik ken volk, land en taal en ik hou van ze. Finnen hebben diezelfde melancholie, geboren op de Aziatische steppen. Ze lijden aan het leven. Ondanks het feit dat ze kou gewend zijn, hebben ze warmte nodig. Finnen zijn niet voor niets de uitvinders van de sauna. De eerste Fin die we hadden was Petri Tiainen: een mooie, sier lijke voetballer die over het gras ging als over een besneeuwde toendra. En de beroemdste Fin hebben we weer terug: Jari, die voetbalt alsof hij over ijs gaat met de voeten als stick. En dus Pasanen. Finnen zijn niet van graniet. Ze zijn als travertijn. Waarin tegenslag als vuil gemakkelijk de poriën ervan binnen dringt. Maar ik hou van travertijn. Half Rome is eruit opgebouwd. Ik hou van Rome, ik hou van Finnen. God geve dat Portsmouth voor Petri Pasanen slechts een nood zakelijk tussenstopje, uitstapje, omweggetje is, om uiteindelijk weer tot het hart van de Ajax-cultuur te gaan behoren, net als - hoewel van travertijn - het Colosseum in het hart van Rome staat. Dat alles kwam in me op in Almelo, waar soms meer te doen is dan het verspringen van rood naar groen. Klaas Vos A

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 20