Traditie en noviteit op nieuwjaarsreceptie De traditionele nieuwjaarsreceptie van Ajax kreeg deze keer een andere toon. Wel werd er begonnen met de wedstrijd tussen de technische staf en Lucky Ajax (2-0 voor de leermeesters), maar op het officiële gedeelte sprak niet voorzitter John Jaakke of directeur Arie van Eijden maar cabare tier Freek de Jonge. 'Want directeur Arie van Eijden vroeg mij of ik zijn speech wilde voorlezen en als ik iets zag wat veranderd kon worden, dan moest ik dat maar doen. Ik kan u zeggen dat er weinig van de oorspronkelijke tekst bewaard is gebleven,' aldus De Jonge. De Jonge gaf ondubbelzinnig, maar op humoristische wijze, zijn mening over het reilen en zeilen binnen de club, de samen stelling van de selectie en de mindere vorm waarin de ploeg van Ronald Koeman steekt. Verder vond hij het toch merkwaardig dat Ibrahimovic vaak het hele eind van voren naar achteren moest rennen om daar de bal uit zijn eigen strafschopgebied te kop pen en Johnny Heitinga het hele eind naar voren moest rennen om de bal er daar in te koppen. Kon dat misschien anders? Daarna tapte Freek nog een Belgenmop, die hij onder het toeziend oog en luisterend oor van de vijf Belgische Ajacieden ten gehore bracht, en die ongeveer als volgt verliep: 'Twee Belgen, we zullen ze voor het gemak Sonck en Van Damme noemen, maar ze hadden voor hetzelfde gemak ook Vermaelen en De Mul kunnen heten, moes ten bij de spoorwegen een wissel omzet ten, daar waar de twee sporen samenkwa men. Sonck en Van Damme zagen het bedoelde punt en liepen erop af. Ze liepen en liepen tot ze al een tijd onderweg waren en ze verbaasd constateerden dat het niet zover leek als ze nu gelopen hadden. Ze keken achterom. "Ach we zijn er al een heel eind voorbij," concludeerden ze en lie pen weer terug.' 'Oftewel,' aldus Freek. 'Je moet pas je doel kiezen als je het perspec tief hebt bepaald.' De cabaretier besloot met het clublied, dat uit volle borst werd meegezongen door de Ajacieden. A.IAX MAGA7INF

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 18