Ben je meer over voetbal gaan nadenken toen je niet speelde? De Jong: 'Je gaat meer nadenken over waarom je niet speelt. Het is een moeilijke periode als je op de bank zit. Je bent jong en je wilt spelen. Je verbijt je af en toe. Als je ziet wat voor fouten er gemaakt worden... Dan zou je het liefst de trainer willen smeken of hij je erin wil gooien. Alsjeblieft! Laat mij maar even. Maar dat kan natuurlijk niet. Ik geloof niet dat er een speler is die dat ooit gedaan heeft. Het is wel wat voor mij, misschien. Maar laat ik maar hopen dat ik niet meer op de bank terecht kom.' Was je te veel met andere dingen bezig? De Jong: 'Dat zou kunnen. Ik heb misschien te weinig rust gepakt. Ik was wel met andere dingen bezig. Ik zocht de gezelligheid. Vrienden, familie, ik was altijd maar op pad. Dat wreekt zich uiteindelijk. Als je doorbreekt ben je die jonge jongen uit Amsterdam die het gemaakt heeft. Vooral voor allochtone jongens ben je het dan helemaal, omdat je ook een kleurling bent. Dan krijg je heel veel aandacht over je heen. Helemaal na zo'n doelpunt tegen Arsenal. Je beseft niet in welke wereld je bent gestapt. Je probeert het wel te bevatten, maar dat lukt niet. Het gaat te snel. En je laat het tempo bepalen door de men sen die met je meeleven. Je probeert je privé-leven en je voetballeven gescheiden te houden, maar dat lukt niet. Het is mixed up geraakt. Je gaat je bezighouden met onbe langrijke dingen. Wie zegt wat over mij? Dan ga je handelen omdat iemand over je geluld heeft. Dat zijn vervelende dingen. Ik moest echt op het punt komen dat ik me afsloot voor alles wat anderen over me zeiden. Want het maakt natuurlijk ook helemaal niet uit. Je moet je op jezelf concentreren, niet op de mensen die opeens in je omgeving verschij nen. Je moet ook op jezelf vertrouwen. Het was me toch even boven het hoofd gegroeid. Het is ook onmenselijk om gewoon door te gaan met je dingetje, want je leven staat op zijn kop. De trainer moedigde me ook aan om ervan te genieten. Maar je moet niet blijven genieten. Je moet ook eens denken aan de volgende wedstrijd. Ik leefde in een roes. Ik bleef te veel hangen in de mooie momenten die er waren geweest. Dat was mijn fout. Dan krijg je opeens heel veel vrienden die je eigenlijk helemaal niet kent. Of je moet naar iemand z'n winkel komen om gratis kleding te halen in ruil voor een kaartje of een shirtje. Dat soort dingen. Het kan niet op. Tot je erachter komt dat je er afstand van moet nemen. Ik moest me richten op het voetbal zelf.' Je hebt twee heel goede vrienden uit de buurt. Luciano van den Berg, die bij Telstar speelt en Kevin Hansen van FC Omniworld. Hebben zij je gewaarschuwd voor die plotse linge vrienden? De Jong: 'Ja natuurlijk. Zij zagen het gebeuren. Logisch, want ik ben bij wijze van spreken dag en nacht met ze. Het zijn mijn gappies voor het leven. Maar wij wisten wel al die tijd dat wat er ook gebeurde, dat nooit tussen ons zou komen te staan. Zogenaamde vrienden ook niet. Een vrouw ook niet. Wildvreemde gasten beweerden opeens tegen anderen dat ik hun vriend was. En dan gingen anderen dat weer bij mij navragen. Ene Clarence of Rod ney, nooit van gehoord. Ik hou het liever bij mijn ouwe vrienden. Daarmee voetbal ik nog steeds. Op straat of in de zaal. Het zijn allemaal gasten van de buurt. Ze kijken wel tegen me op. Dat is wel mooi natuurlijk. Maar ik heb tegen ze gezegd: "Luister jongens, ik speel al elf of twaalf jaar met jullie. Jullie zijn m'n gappies. Behandel mij zoals jullie me altijd hebben behandeld. Ik ben gewoon dezelfde. Er is niks veranderd." En dat gaat prima. Dus ze komen gewoon bij me aan de deur. Halen ze DVD's op. Brengen ze nooit terug. Gewoon, zoals het altijd was. 'Ik heb ze in mijn succes laten meedelen. Ik heb ze meegenomen naar bepaalde dingen, ze erbij betrokken. Zij profiteren er ook van als ik een sponsorcontract met adidas heb. Het zijn kleine dingen. Mensen denken dat er veel jaloezie is bij mijn twee vrienden, omdat ik de enige ben die is doorgebroken en die alle aandacht krijgt. Maar zo is het helemaal niet. We hebben gezworen dat ook het succes nooit tussen ons in zal komen te staan.' Een buitenlandse club, kan die ertussen komen? De Jong: 'Nee, want dan laat ik in mijn contract opnemen dat ik ze kan laten overvliegen.' Welk buitenland wordt het? De Jong: 'Spanje of Engeland zou heel mooi zijn. Maar voorlopig is Ajax mijn terrein voor de komende jaren. We zien het wel. Ik heb het hartstikke naar mijn zin. Nederland is een lekker land, Amsterdam is mijn stad en Ajax is mijn club. Ik heb een rood-wit hart. En mijn contract tot 2006 dien ik ook helemaal uit.' Zo werkt het natuurlijk niet. De Jong: 'Ik wil graag tot 2006 blijven. En dan werkt het zo dat het contract eerst ver lengd wordt, zodat ze nog wat aan me kunnen verdienen. Ze zullen me wel niet transfer vrij laten vertrekken. Ook goed.' Een gênante vraag misschien, maar hoeveel last heb je gehad van de manier waarop je vader afscheid moest nemen van het betaalde voetbal? De Jong: 'Ik ben daar nu wel overheen. In het begin was het heel vervelend. Als je over je vader hoort dat hij bij MVV een pinpas heeft gejat is dat moeilijk. Het is nu alweer een paar jaar geleden. Het is gebeurd, klaar. Voor hem is het nog steeds wel lastig. Hij wordt er soms toch nog mee geconfronteerd dat hij degene is geweest die is ontslagen bij MVV vanwege die pinpasaffaire. Voor mij was het ook een moeilijke periode. Het is wel je vader. En daar wil je trots op zijn als kind. Als zoiets gebeurt, zakt er iets weg. Maar ik werd er ook sterker van. Voor mij was het een geluk dat ik een uitlaatklep had in de Ajax- jeugd; in het voetbal. Ik kon de knop redelijk gemakkelijk omzetten. In het voetbal roste ik alles eruit.' Vond hij het moeilijk om door jou weer in de schijnwerpers terecht te komen? De Jong: 'Nee, hij was alleen maar trots. Het is geweest en het was zijn ding. Hij heeft zichzelf flink in zijn vingers gesneden. Het is ook niet zomaar wat, datje een pinpas steelt van je eigen teamgenoot. Daar heeft hij ook voor moeten boeten. Nu gaat het weer goed met hem. Hij is weer op de weg terug. Als hij hier naar mij komt kijken in het stadion dan geniet hij alleen maar, zoals iedere vader dat zou doen. Hij heeft ook gezegd dat het voor hem heel belangrijk was dat ik doorbrak. Het heeft hem erbovenop geholpen. Je ziet het aan zijn gezicht. Hij is net als ik een binnenvetter.' Een binnenvetter? Wel eentje die heel veelpraat dan... De Jong: 'Ja, ik praat veel. Maar het echte gevoel zullen mensen niet zo snel bij me zien. Dat heeft mijn vader ook. Maar van mijn succes geniet hij volop. Hij woont in Brabant, heel rustig. Hij doet zijn dingetjes. Hij werkt gewoon en hij voetbalt weer. Hij bouwt nu af bij SV Panningen. Hoofdklasse, samen met Johnny Taihuttu. Ik heb hem er drie of vier keer zien spelen. Hij is niet meer zoals hij was, maar je ziet dat hij hoog heeft gevoet bald. Hij is libero, of hij speelt iets voor zijn verdediging. Aanvoerder is hij, en hij ziet het nog steeds. Ik praat er met hem over. Ik zeg: "Je kan lullen wat je wilt, ouwe, maar je kan het nog wel." Mijn vader maakt vaak grappen over het voetbal. Hij was sneller dan ik toen hij zo oud was als ik nu. Dat vindt hij dan belangrijk, om me daarop te wijzen. En dat dan A.IAX MAfiA7INF

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 12