Studio Sport De heren media bailers van Ajax het idyllische Campo do Garrao betraden, pakte Van gaal een plastic tuinstoel en zette die neer aan de rand van het veld, ter hoogte van de middenlijn. (Maarten Wijffels, Algemeen Dagblad, 14-01- 2004) Wat doet een manager communicatie eigen lijk? Hij breit recht wat krom is, houdt jour nalisten aan het lijntje en is de god van de 06-nummers. Gaat Rabo nu de Tour winnen? Won Ajax met Bergsma dan de Champions League? (Het nieuwe schavot, de Volks krant, 17-01-2004) Ik heb het al eerder aangegeven, in mijn tijd scoorde Sjaak Swart een voor een buiten speler ongekend hoog aantal doelpunten, simpelweg omdat hij als rechtsbuiten over zijn rechterschouder heen kon koppen. Johan Cruijffin deel 5 van de serie 'Zo zou den wij moeten voetballen', De Telegraaf, 17-01-2004) Walker is terug naar Brazilië, een typisch Vampeta-geval dat over driejaar als Brazili aans international opduikt in de Serie A. (Henk Spaan, Het Parool, 17-01-2004) En altijd is er wel weer een die de aandacht trekt: nu floot de eerstejaars senior Rasmus Lindgren vrolijk met de storm mee, terwijl hij koeltjes aan de bal bleef. Deze jongen ziet het heel goed en wat hij ziet, kan zijn rechtervoet feilloos invullen. (Henk Spaan, Het Parool, 17-01-2004) Stel dat Van der Vaart in april denkt dat hij nog een jaar bij Ajax wil blijven en hij speelt een weergaloos EK. Dan komen er aanbie dingen die niemand kan weigeren. De trans fermarkt zal pas in juli in beweging komen. Dat Ajax er rekening mee houdt. (Henk Spaan, Het Parool, 17-01-2004) Freek de Jonge voetbalt al jaren voor zijn plezier, maar zodra de komiek zijn tong gebruikt om te scoren, is de voetbalsport de gebeten hond, zelfs als het zijn favoriete club Ajax betreft. (Het Parool, 19-01-2004) "Schandalig, kwetsend en beledigend", zo typeerde Koeman de nieuwjaarsspeech van De Jonge twee dagen later. De cabaretier die zulke kwalificaties over zich hoort afroe pen, weet dat hij vakwerk heeft afgeleverd, al word je liever niet door recensent Ronald Koeman besproken. (Hugo Borst, Algemeen Dagblad, 24-01-2004) Op zoek naar een gemeenschappelijke vij and, Cruijff en Michels deden niet anders, richt de woede van de trainer zich op Iets of Iemand. Ouwe truc, werkt altijd. Meestal zijn het de media die het moeten ontgelden, nu was het clubman en cabaretier Freek de Jonge,die zo'n counter schouderophalend ondergaat. (Hugo Borst, Algemeen Dagblad, 24-01-2004) En zo eindigt de piepkleine geschiedenis van de Sleutelhanger de Mok, die niet door de trainer maar door Het Geweten van Ajax zijn geprikkeld. Je zou kunnen zeggen dat top sport en cabaret een gemeenschappelijke factor hebben: om te scoren zijn alle midde len geoorloofd. (Hugo Borst, Algemeen Dag blad, 24-01-2004) De rel om het uit de hand gelopen borrelpraatje tussen Heieen van Royen en Rob Oudkerk heeft ongetwijfeld veel mensen aan het denken en praten gezet. Het is inmiddels alweer een maandje geleden en dus zou je jezelf de vraag kunnen stellen: wat hebben we ervan geleerd? Het antwoord is simpel: weing. Want (veel) drinken en (b)roddelen liggen in eikaars verlengde. Dat het vervol gens door een Sfo/^achtige verslaggeefster in een kwaliteitskrant Het Parool) wordt gebruikt is jammer voor Oudkerk, maar natuurlijk bovenal zijn eigen schuld. Heel dom. Ook ik hoor weieens iets. Bijvoorbeeld over de NOS. Wat gebeurt er daar alle maal achter de schermen? Het antwoord is wederom simpel: veel. De NOS is een broeinest van laster en achterklap. Dat weet ik van een insider die er al jaren werkt. Hij praat me regelmatig bij over de laatste nieuwtjes en ik geniet van zijn verhalen. Door zijn verhalen weet ik nu dat een geroutineerde kracht van het programma Studio Sport vorig jaar woest reageerde op zijn ontslag door meerdere malen in kleine kring te verkondigen dat zijn chef een 'vuile leugenaar' is. En jaren geleden moest een jonge, veelbelovende verslaggever ineens weg toen bleek dat een secretaresse op de afdeling zwanger van hem was. De insider en ik praten ook weieens iets algemener over de NOS en dan met name over Studio Sport. We laten dan alle medewerkers de revue passe ren en stellen hierbij hun status vast. (Blijvertje of geen blijvertje?). Ik ver moed dat vrijwel iedere vaste kijker van Studio Sport in huiselijke kring het zelfde doet. Mijn vrouw, geen sportliefhebber, bleef enige tijd geleden uit beleefdheid even zitten toen ik al zappend in het avondprogramma van Mart Smeets terechtkwam. Ze had Mart alweer enige jaren niet gezien en kwam tot een tamelijk harde uitspraak: 'Goh, wat is die oud geworden zeg. Kan die nog wel op tv?' Ik schrok er een beetje van maar kon haar eigenlijk geen ongelijk geven. Vooral Marts interviews met jonge mensen lopen de laatste tijd stroef. Je ziet de geïnterviewde voortdurend denken: 'Waar heeft die man het in vre desnaam over?' Komt niet zo sterk over. De insider vertelde me verder dat de 'ouwe hap' nog steeds de dienst uit maakt in Hilversum. Zij bepalen in feite zelf hoe lang ze mogen blijven. Als kij ker vind ik dat jammer, want je wilt af en toe weieens een fris en nieuw gezicht. In de persoon van Hugo Borst hebben we dat nieuwe gezicht gekre gen. Veel critici schrijven en oordelen lovend over Borst, van wie al bekend was dat hij mooie stukken kan schrijven (onder andere in Algemeen Dagblad en Hard Gras). Op tv was het aanvankelijk even wennen aan zijn recalcitrante wijze van kleden en (niet) scheren, maar eenmaal aan zijn wat woeste uiterlijk gewend, is het genieten met Borst. Mooie combinatie: oudere, gezette man zonder inhoud (Van Gelder) tegenover jonge anchorman met veel inhoud (Borst). De man die alle lijntjes met elkaar verbindt (Youri Mulder) is noodza kelijk in dit leukste onderdeel van de Studio Sport-programma's. Als kijker heb je voortdurend het gevoel dat de heren elkaar onderling werkelijk in de haren vliegen en dat dit niet wordt gespeeld. Borst speelt hierin de hoofdrol, omdat hij de gave heeft om over iedere voetballer zijn eerlijke mening te geven, ook als deze heel negatief en kwetsend is voor het onderwerp van de kritiek. Borst spaart niemand en onderbouwt zijn mening immer met heldere en vaak ook persoonlijke argumenten. Helaas wist de insider mij niet te vertellen welke ruimdenkende geest binnen de NOS verantwoordelijk is voor de aanstelling van Hugo Borst. Wellicht lees ik dat ooit in Het Parool als Hugo een keer met Heieen de kroeg is ingedoken. Maar mijn advies aan hem en anderen is: mijd die vrouw. Jeroen van den Berg FEBRUARI 2004

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 115