De buitenstaander Kijk je zuiver voor het plezier naar een wedstrijd of zit je als een coach te analyseren? 'Nee, dat doe ik niet, want daarvoor heb ik gewoon te weinig verstand van voetbal. Bovendien ken ik de spelers niet goed genoeg. Bij het Nederlands elftal heb ik wel vaak een mening, omdat ik de spelers en hun sterke en zwakke punten beter ken. Ik vind dat de beste speler in iedere linie zelf zijn medespelers moet uitkiezen. Van Nistelrooij is de beste voorin en moet derhalve aan Advocaat vertellen met wie hij het liefst in Portugal gaat spelen. Op het middenveld moet je die vraag bij Davids en Cocu neerleggen en ach terin bij Stam. Als je het zo doet, komt er volgens mij altijd wel wat goeds uit.' Nogmaals over Van Nistelrooij, maar nu feller: 'Hij komt in de buurt van Van Basten wat zijn talent en aantal doelpunten betreft. Zo'n speler verdient alle respect, daar moet naar worden geluisterd.' Het Nederlands elftal dreef hem ooit tot lichte wanhoop, toen hij na de uitschakeling bij het EK in Zweden zijn zelfbeheersing verloor. Krajicek: 'Ik heb destijds heel emotioneel gereageerd op de uitschakeling door strafschoppen tegen Denemarken. Ik was er zo doodziek van dat ik mijzelf tot de orde moest roepen. Ik kon niet begrijpen dat ik zo aan geslagen kon zijn door een gebeurtenis in een sport die niet eens de mijne was. Daarna heb ik besloten om me niet meer zo te laten meeslepen en dat is tot de dag van vandaag gelukt.' Krajicek, kind van Tsjechische ouders, is dusdanig vernederlandst dat wedstrijden tegen Tsjechië hem niet méér bezighouden dan een ander duel. 'Ik ben gewoon voor Nederland, maar vind het natuurlijk wel ongelooflijk dat we de komende periode zo vaak tegen ze moeten spelen. Een heel sterk team trouwens. Ik vind Nedved een fantastische speler, iemand die in zijn eentje een wedstrijd kan beslissen.' Wat vind je van het huidige Ajax? 'In mijn ogen wordt er vooral een constante spits gemist. Koeman heeft voor de winter stop om een rechtsbuiten geroepen, maar ik zie liever een scorende spits komen. Zlatan is goed, maar niet constant. Hetzelfde geldt min of meer voor Sonck. Achterin zit het wel oké, hoewel het eeuwig zonde is dat Chivu weg is. Dat was een zekerheidje.' Zelf voetballen Tennis en voetbal, twee verwante sporten. Dat komt door het balgevoel, menen de ken ners. Van Basten kon een aardig balletje slaan en Boris Becker kon naar Bayern München. Ook onder de Nederlandse tennissers zitten altijd wel enkele behoorlijke voetballers. Kra jicek houdt zich nadrukkelijk buiten dat rijtje. Een potje voetbal was, gezien zijn broze lichaam, een gevaarlijke hobby. Krajicek: 'Toch deed ik vaak mee. We speelden zonder contact, en slidings waren verboden. Gelukkig hield iedereen zich daaraan. Ik was niet zo'n goede speler, maar had zo nu en dan een aardige actie. We speelden met de Neder landers meestal drie tegen drie, maar natuurlijk deden er soms ook buitenlanders mee. Moet kunnen natuurlijk, maar bij een op zichzelf fraaie passeerbeweging kreeg ik ooit een knietje in mijn bovenbeen met als gevolg een enorme blauwe plek. Je moest dus altijd enorm oppassen.' Had je, achteraf beschouwd, je tennisloopbaan willen inruilen voor een even succesvolle voetballoopbaan bij Ajax? 'Dat is moeilijk te zeggen. Ik heb in mijn sport bij de beste tien van de wereld gestaan. Als ik dat met voetbal had kunnen bereiken, zou ik dat zeker leuk hebben gevonden. Maar helaas is het geen reële vergelijking. Als voetballer ben je namelijk heel erg afhankelijk van de coach. De één stelt je wel op en de ander niet, waarmee je loopbaan ineens niets meer voorstelt. Hoewel je tegenwoordig als voetballer heel veel geld kunt verdienen, ben je voor succes altijd afhankelijk van anderen. Je bent en blijft in dienst. Met tennis is dat niet zo. Als je goed speelt, dan win je. Wat voetballers wel voor hebben op tennissers is trainen. Dat gebeurt altijd in een groep, wat beter is voor de motivatie en de gezellig heid. Tennis is soms heel eenzaam. Ik denk niet bepaald met genoegen terug aan alle revalidatieperiodes die ik heb gehad. Dat waren zware tijden.' Toernooidirecteur De nu 32-jarige Krajicek begint deze maand aan zijn eerste ABN AMRO World Tennis Tour nament als toernooidirecteur. De debuterende directeur heeft bij de onderhandelingen nauwelijks gebruik gemaakt van zijn eigen netwerk in het spelerscircuit. 'Dat heeft hele maal geen zin, want iedere speler heeft niet voor niets een manager. Als speler geef je alles uit handen. Toen ik zelf nog tenniste, wilde ik ook niets met die onderhandelingen te maken hebben. Tijdens het toernooi zal ik de spelers wel rechtstreeks benaderen voor het geven van een interview of iets dergelijks, maar in de onderhandelingsfase is het beter om het zakelijke gedeelte via een manager te doen. Een manager kun je overal de schuld van geven, een speler niet.' Kunnen we dit jaar in Rotterdam direct al grote veranderingen onder jouw leiding ver wachten? Nuchter: 'Je moet niet vergeten dat ik pas per 1 oktober 2003 in dienst ben getreden. Als je dan direct een toernooi, dat al dertig jaar goed functioneert, ingrijpend gaat verande ren, zou dat getuigen van domheid en arrogantie. Ik kijk kritisch om me heen en heb zeker ideeën in mijn hoofd, maar die wil ik eigenlijk op mijn gemak toetsen tijdens het komende toernooi. Wel hebben Ahoy' en ABN AMRO in onderlinge samenwerking enkele veranderingen doorgevoerd. Er komt dit jaar naast het VIP-dorp een Tennis Plaza, met diverse horecagelegenheden en winkels. Ook de radio-interviews zullen daar worden opgenomen. Het aardige is dat deze plek voor iedereen toegankelijk is. Dit is vóór mijn tijd gebeurd, het geeft aan dat er vernieuwend wordt gedacht. Het betalende publiek wordt meer entertainment geboden en dat vind ik een goede zaak.' Zijn er bepaalde spelers die je heel graag naar Rotterdam wilt halen? Is het met jouw contacten in de spelers- en makelaarswereld reëel om te veronderstellen dat dit gaat lukken of draait alles om geld en beschikbaarheid? 'Geld en beschikbaarheid zijn uiteindelijk heel belangrijk. Van tevoren kan ik zeker directe contacten leggen en een speler voorzichtig warm maken voor ons toernooi, waarbij je nog niet meteen over de voorwaarden praat. Als de manager later ons aanbod krijgt, denkt die speler misschien sneller positief. Dat is eigenlijk alles wat ik kan doen. Het strikken van de Amerikanen zal echter altijd een probleem blijven. Het Amerikaanse bui-

Magazine (1987-2007) | 2004 | | pagina 109