1 Ook Marco van Basten, Stefan Pettersson en Ruud Geels waren meestal trefzeker, al miste Van Basten ooit in een Europa-Cup wedstrijd tegen Malmö. Zelfs Edwin van der Sar wist in 1998 vanaf de stip te sco ren, tegen De Graafschap. Maar dat was weer een 'pretpenalty' (die hij driejaar eerder tegen Sparta overigens gemist had). 'Pretpenalty's' passen in het beeld van de Nederlandse strafschopnemer: die wil over het algemeen zijn tegenstander vernederen met een mooi genomen straf schop in plaats van genadeloos uit te halen. In de geschiedenis van de Eredivisie bezit Ajax twee aardige strafschoprecords. Ron Boomgaard is de enige doelman die in één wedstrijd drie strafschoppen tegen kreeg waarvan geen enkele benut werd. De MVV'ers Thai en Coenen zagen op 13 sep tember 1964 hun inzet gekeerd door de Ajax-doelman Ron Boomgaard, waarna het grote talent Willy Brokamp oog in oog kwam te staan met Boomgaard. 'Ik heb hem heel behoorlijk geprovoceerd,' zegt Boomgaard in De strafschop. 'Dat ging er behoorlijk heftig aan toe, een beetje schelden en vloeken was er toen ook echt wel bij. Vergis je niet! Daar was Brokamp niet tegen bestand, dat was Amsterdamse bluf waar hij niet tegen kon.' Brokamp schoot de bal naast en MVV - Ajax ein digde in 2-2. Boomgaard: 'De spelers van MVV hebben daarna overigens behoorlijk wraak op mij genomen. Ze hebben mij vre selijk in elkaar lopen schoppen. Ik werd door mijn teamgenoten huilend van de pijn van het veld gedragen.' Op 14 september 1980 was een tegenstan der van Ajax ook woedend, nu op scheids rechter Jan Keizer. Deze had tijdens Ajax - PSV binnen een half uur maar liefst drie strafschoppen aan Ajax gegeven. PSV-aan- voerder Wily van der Kuijlen was hierover zo boos dat hij Keizer na afloop weigerde de hand te drukken. Opvallend verder was het feit dat bij Ajax drie verschillende spelers de strafschop namen (en benut ten, laten we dat vooral niet vergeten): Keje Molenaar, Frank Arnesen en tot slot Soren Lerby, die de eindstand op 5-2 bepaalde. Nog meer goed nieuws: de wereldrecord houder penalty's missen in één wedstrijd is ook al géén Ajacied: in 1999 miste de Argentijn Martin Palermo maar liefst drie keer tijdens Argentinië - Bolivia. Marcelle van Hoof MOm Edwin van der Sar nam op 3 mei 1998 tegen De Graafschap bij een 7-0 voorsprong een 'pretpenalty'. Anders dan drie jaar eerder tegen Sparta passeerde de doelman zijn collega dit maal wel. Keje Molenaar laat Pim Doesburg kansloos vanaf elf meter. Op 14 september 1980 kreeg Ajax tegen PSV (5-2) drie penalty's die door drie verschillende spelers genomen en benut werden. Na Molenaar volgden Frank Arnesen en Soren Lerby. wmtik NOVEMBER 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 79