Franco Ca|sio passeertJPiet Schrijveji en maakt daarmee een einde aan de meest afschuwepke strafschojppenserie uit de Aja|bgiS£hiedeni, waarin ach§ereenvolgen!|Geels (gestopt), Van Dord (gestopt) en Ling (naast) miften. i een 2-1 voorsprong. Een treetje lager, bij Nederlandse finales ging het soms al weer mis. Zo knalde Karei Bonsink in 1980 in de bekerfinale tegen Feyenoord in de Kuip bij een 1-0 voorsprong voor Ajax een penalty tegen Joop Hiele aan. Ajax zou met 3-1 verliezen en Bonsink was na afloop de gebeten hond: hij had de penalty voor zich opgeëist omdat hij 'goed in de wedstrijd zat'. Een argument dat volgens ex-Ajacied Jan Mulder een grandioze misvatting is, zoals hij in het boek De strafschop van Gyuri Vergouw uitlegt: 'Wat je ook vaak hoort: "Hij zat niet in de wedstrijd." Dat is juist een voorwaarde om een strafschop te nemen! Je moet niet in de wedstrijd zitten. Een strafschop heeft op zo'n moment niets met voetbal te maken.' Met 'zo'n moment' doelde Mulder op de strafschoppenserie na afloop van de Champions-Leaguefinale Ajax - Juventus in 1996. Strafschoppenseries zijn dé achilleshiel van Ajax in de Europese bekertoernooien. Ajax is met het Griekse PAOK Saloniki de slechtst presterende club als het gaat om het succesvol voltooien van strafschop penseries in de Europa Cup: vier gespeeld, nul gewonnen. De beste score hebben Bar- 74 AJAX MAGAZINE celona (vijf gewonnen, één verloren) en AC Milan (vier gewonnen). Het zal niet ver bazen dat in het landenklassement Neder landse clubs ook een modderfiguur slaat: vier gewonnen, twaalf verloren. Alleen in Griekenland en Turkije behalen ze nóg slechtere resultaten. We lezen even verder met Jan Mulder, over het belang van het wel of niet in de wedstrijd zitten bij het nemen van een strafschop: 'Denk je nou heus dat Bram Lomans, die in het hockey altijd invalt als er strafcorners worden genomen, in de wedstrijd zit?' Hier kent Mulder zijn Ajax- klassieken niet. Want juist één speler die voor altijd gekoppeld zal worden aan een beslissende gemiste penalty, zat, net als de hockeyer, 'niet in de wedstrijd', toen hij vlak daarna een penalty moest nemen. Dick Helling was op 10 december 1975 bij Levski Spartak speciaal voor de straf schoppenserie in de tweede helft van de verlenging in het veld gebracht. Helling miste op de training nooit, wist trainer Rinus Michels. In het Vasil Levski stadion miste hij als enige: hij knalde de bal hoog over het doel. 'Alles mag, behalve de bal over de lat schieten. Dat ziet er zo slordig

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 76