strafschoppen. Maar de wedstrijdsituatie is op de training niet na te bootsen.' Gedu rende zijn loopbaan veranderde Groot van 'vaste hoek': die ging van links naar rechts. 'Links van de keeper kon ik de bal niet zo hard schieten; ze waren wel zuiver, maar soms raakte de keeper hem even aan. Verder kon ik in de andere hoek mak kelijk effect geven, doordat ik ze met mijn rechtervoet nam.' Groot hield niet van poespas rond de straf schop: 'Het gevaar van bijvoorbeeld schijn bewegingen is dat je concentratie op het eigenlijke vlak vermindert, dat is de bal het doelvlak te laten passeren. De concen tratie is belangrijk, daarom moet de duur van het hele gebeuren, bal precies op de stip neerleggen, spelers buiten de cirkel van het strafschopgebied, keeper op de doellijn zo kort mogelijk gehouden worden. Men moet ook niet té haastig zijn, maar te veel tijd nemen doet de concentratie ver minderen.' Bij de gemiste pingel tegen Fenerbahge was Groot op twee punten afgeweken van zijn eigen regels: hij moest vanwege tumult van de Turken te lang wachten voordat hij de strafschop kon nemen (maar daar kon hij natuurlijk zelf niets aan doen) en hij mikte niet zoals gebruikelijk tussen achterstang en paal, maar nog scherper. Resultaat: vijf centimeter naast. Groot, na afloop: 'Ik had gehoord dat de Fenerbahge- doelman van wereldklasse was. Toen ik mij op de strafschop concentreerde, wist ik dat ik alleen met een uiterst scherp schot succes zou kunnen hebben. Ik heb te scherp geschoten en dat vind ik erg triest. Men verwacht van mij dat een strafschop evenveel betekent als een doelpunt.' Groot, over het noodlot van de straf schopnemer: 'Als je er een gemist hebt, dan moet je er weer tien inschieten om het goed te maken.' (In de Eredivisie zou Groot noch voor Ajax noch voor Feijenoord ooit een penalty missen, een record.) Gezichtsverlies Een strafschopspecialist moet geen last van zenuwen hebben of twijfelen. Gerrie Mühren was zo'n speler. De Volendammer nam vanaf maart 1971 enige seizoenen de penalty's bij Ajax. Hij scoorde 22 maal ach ter elkaar onberispelijk, onder andere in de bekerfinale tegen Sparta, voor de Europa Cup tegen Arsenal en in de Super cup tegen Glasgow Rangers. Zijn gave? Die klinkt paradoxaal: een gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel: 'Ik dacht nooit aan de financiële gevolgen als ik zou falen tftM li

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 73