de versie van De Boer had bevestigd, schoot Swartenbroeks de strafschop met opzet... naast! (In de allereerste Feijenoord - Ajax, op 9 oktober 1921, stopte De Boer een strafschop van Bertus Bul, dus zullen we Jan de Boer maar tot Ajax' eerste echte strafschopstopper uitroepen.) Tot in de jaren vijftig speelden strafschop pen een relatief summiere rol in het voet bal. De krachtsverschillen tussen de ploegen waren groter en dat werd weer spiegeld in de uitslagen, waardoor het belang van een penalty minder zwaar woog. Bovendien maakten voetballers beduidend minder overtredingen; een doorgebroken speler liet men ook vaker doorbreken in plaats van hem de bénen te breken. Wel speelde de strafschop tot 1959 een aparte rol in de eredivisie: het was mogelijk er eentje na afloop van de wed strijd te nemen. Dat zat zo: een club kon officieel protest aantekenen tegen een beslissing van de scheidsrechter. Dat moest wel binnen vijf minuten na de wed strijd gebeuren. Op 13 oktober 1957 bij voorbeeld, maakte Kees Rijvers tijdens Ajax - Feijenoord volgens de thuisclub hands in het strafschopgebied. Scheids rechter Bronkhorst had het niet gezien en liet doorspelen. Na afloop (uitslag: 1-2) diende Ajax een protest in tegen de beslissing van de scheidsrechter. In afwachting van het vonnis van de protest commissie van de KNVB mocht Ajax 'alvast' de strafschop nemen. Ger van Mourik schoot raak, maar de treffer bleek geen betekenis te hebben: de protestcom missie gaf, na getuigenverhoor, Ajax niet alsnog een penalty (die dus al genomen was). De uitslag bleef 1-2. Loterij 'Penalty's zijn een loterij' is de laatste dertig jaar een veel gehoorde opinie als wedstrijden uiteindelijk beslist moeten worden vanaf elf meter. Diegenen die deze mening zijn toegedaan weten mis schien niet dat in de jaren vijftig en zestig dergelijke beslissingen daadwerkelijk een loterij waren. Toernooi- en cupwedstrijden die na twee duels nog geen winnaar ken den, werden beslist door het opgooien van een muntje. In 1968 bereikte Italië op die manier ten koste van de Sovjet-Unie zelfs de finale van het EK, om die vervol gens te winnen. Twee Nederlandse clubs kregen met het lot te maken: het Amster damse DWS bekerde via het opgooien van een muntstuk in 1968 verder ten koste van Chelsea, maar voor PSV, deelnemend aan de Europa Cup 2, viel in 1969 na twee duels tegen AS Roma het muntstuk ver keerd. Misschien wel op het hoofd van Roma-trainer Helenio Herrera, want die zei: 'De gerechtigheid maakt geen fouten.' Ajax ontsnapte in 1969 tegen Benfica aan een loterij omdat dat seizoen de regel gold dat vanaf de kwartfinale in het Europa-Cup-1-toernooi een replay de beslissing moest brengen. Een jaar later werden de penalty's ingevoerd als scherp rechter in alle ronden. Inmiddels was het tijdperk van de 'straf schopspecialisten' aangebroken. De eer ste die zich bij Ajax zo mocht noemen was Henk Groot. Groot nam in zijn Ajax-tijd zo'n 25 penalty's en miste er slechts twee: in 1963 voor de Intertoto bij IFK Norrköping en in 1968 thuis tegen Fener- bahge. Na afloop van zijn loopbaan keek Groot terug op zijn specialisme. 'Ik heb er nooit speciaal op getraind. Na afloop van de training nam ik altijd een stuk of tien Henk Groot legt de bal op de stip om tegen Fenerbahqe een (ten onrechte toegekende) strafschop te nemen. Groot, die vanaf elf meter vrijwel nooit faalde, schoot dit keer naast. AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 72