Een veeg zonlicht ligt over de Dapperstraat. Januari-licht. Koud. Vorige week lag er nog sneeuw, nu liggen de straten van Amsterdam Oost er gortdroog bij. Mooi, die streep licht die zich tussen de wolken door uitspreidt over de zondagochtend. Het koffiehuis is gesloten. De zondagmorgenstilte maakt de straten droger dan zij al zijn. Een slootje zonlicht ligt over de Ten Katestraat. Klaar ijzig licht want het is januari. De sneeuw van vorige week is gesmolten en het smeltwater is verdwenen zodat de straten van Amster dam West er als drooggeborsteld bij liggen. Mooi, dat uit de wolkengaten gesmeten zonlicht over klinkers en tegels. Het koffiehuis is gesloten. Op een zondagmorgen zijn droge straten het droogst. De stad ontwaakt met tegenzin. Sluit die kou buiten, al schittert het ijzige zonlicht dat zo nu en dan door de wolken wordt vrijgegeven verbazingwekkend mooi op de daklijsten. In de Dap perstraat en in de Ten Katestraat. Mannen laten hun honden uit. Kerkklokken spreiden hun eentonige klanken over de daken. Tram 7 en tram 10 slijpen schurend de Kinkerstraat en de Wijttenbachstraat door. Ontwaak, het is zondagmorgen en het is de dag van de derby. De derby van Amsterdam. Aah, de derby! In een gaap gaat de hartslag omhoog. Vanmiddag om twee uur: de derby. Gisteren wilde het rumoer van de mooiste wedstrijd van het jaar maar niet verstommen in de koffiehuizen. In de Ten Katestraat werd de vrees gifgeladen weggesproken. DWS was zo slecht nog niet! Nee, niet zo goed als toen, heel ver terug, maar toch nog maar drie jaar geleden. Zwartblauwe kampioensploeg van West. Europa-Cupavonturen met jongens van de opgerolde mouwen en van het verzorgde voetbal. Rinus Israel, Jan Jongbloed, Jossie Vonhof, Huuppie Lenz. Dat kon ook niet zo blijven, maar deze ploeg kan dat arrogante Ajax best wel aan. Wan neer het wil en kracht toont. Jos Dijkstra. Fritsie Flinkevleugel. Andre Pijlman. Jong talent Pimmetje Waayenberg. Briljant, die Rensenbrink... Namen trokken met de sigarettenrook door de ruimte. Doe mijn nog een bakkie, schat. DWS, op papier kansloos, maar wacht maar af! In de Dapperstraat klonk het woord fier en ferm: Ajax! Prehistorie leek het kampioenschap van de rivaal uit West. Ajax is in de mode, Ajax klinkt als klaterwater. Die ene, nog geen twin tig, Cruijffie, een wonder toch! Keizer. Sjakie. Muller. Van Duivenbode. Een Zuidslaaf, Vasovik, Vasoviks of Vasofiets. DWS? Kansloos toch. Die Michels heeft het voor elkaar. De namen klok ten ingenomen uit de kelen, de zaak vulde zich ermee. Nog een bakkie Sjon! We maken ze in. Op de De Wittenkade stopt Ronnie Burgers zijn voetbaltas vol. Hij is van DWS en hij is ballen- iongen, vandaar. Bij de derbv. Ziin hart klopt alsof hii zelf moet voetballen. Buiten is het koud, AJAX MAGA7INF

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 64