shpejt r nisiunsuie yiunu Met een beheerste schuiver passeert Wim Suurbier keeper Mihallaq Konomi (1-0). maar Friedlander had een paar rolletjes in zijn onderbroek verstopt. Door het oponthoud vertrok het vliegtuig een uur later en mede daardoor had een aantal Nederlandse kranten vanwege de sluitingstijd geen foto's van de wedstrijd. De return eindigde zonder problemen in 2-0. Ajax-verzorger Salo Muller verleende zijn diensten ook aan de tegenstander, die zonder verzorger naar Amsterdam was gereisd. Tien jaar later kreeg een Albanese club een herkansing. Stad genoot Dinamo Tirana lootte Ajax, opnieuw in de eerste ronde van de Europa Cup 1. Ook nu kwam Ajax in het Oemal Stafa Stadion op een 2-0 voorsprong via één speler (Frank Arne- sen), maar anders dan in 1970, bleef het daarbij. De klus was eenvoudig geklaard. Het moeilijkste had het bestuur van Ajax het nog gehad: dat was - geheel volgens de tradities van een Volksrepubliek - op een bankje tussen het 'gewone volk' geplaatst (op het ereterras zat alleen de per Mercedes aange voerde partijtop - ook typisch Volksrepubliek!). Als remedie tegen het stof en de 'houten konten' had de Alba nese begeleider van het Ajax-bestuur een krant in vieren gescheurd en als 'kussentje' gepresenteerd. Een troost was, vooral voor de penningmeester, dat twee weken later de Tira- nese club, net als tien jaar eerder stadgenoot Nendori gedaan had, zonder problemen kwam opdagen in Amsterdam. Marcelle van Hoof voor tijd via Ceco nog tot 2-2. In de kleedkamer van de thuis club vonden doldrieste taferelen plaats, zo blij was men met het uiteindelijke gelijkspel tegen die beroemde Europese club. Ajax was enigszins teleurgesteld over de uitslag, maar vond het - in de overtuiging dat het thuis wel een mak kie zou worden - ook wel best. Het verblijf in Albanië was alleszins meegevallen. Houten konten In het clubblad uitte Jaap van Praag, ietwat hooghartig, zijn opluchting: 'Juist omdat in dit land, naar onze begrippen, alles nog zeer primitief is, wil ik met nadruk verklaren dat we op een bijzonder vriendelijke wijze zijn ontvangen en daarbij prima verzorgd. Ik kan me niet herinneren waar we ook in Europa om de Cup hebben gespeeld, dat ons elftal bij het betreden van het veld met een hartelijk applaus werd begroet. Zeer juist ook van aanvoerder Vasovic om na afloop op het middenveld een afscheidsgroet te brengen.' Er was slechts één incident geweest: op het vliegveld waren vlak voor de terugreis twee Nederlandse fotografen aange houden door de geheime Albanese politie. Freelancer Bobby Friedlander en Frans Hemelrijk van het blad Goal, hadden andere dan voetbalfoto's gemaakt. Het tweetal moest al hun materiaal afgeven. Hemelrijk voldeed aan het 'verzoek', NOVFMRFR7003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 61