DE WEDSTRIJD 3 oktober 1979 Ajax - Helsinki JK 8-1 (4-o) £l*vifs Eentje! bedragen veel hoger geweest. Dat heeft te maken met de uitstraling van Ajax. Feyenoord gaat de laatste tijd ook op de commerciële toer en koopt een Koreaan en een Japanner, om de markt daar te kunnen bedienen. Ono vind ik een uitstekende speler, maar is Song een aan winst voor het elftal...? Daar gaat het in eerste instantie toch om. Ik zie bij Ajax niet zo snel een Koreaan of Japanner lopen. 'Het Feyenoord waarin ik midden jaren zeventig speelde was een team op zijn retour. Ze had den alles al gewonnen: Europa Cup, Wereld Beker. De prikkel was weg. Ik studeerde boven dien aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Den Haag en dat was moeilijk te combi neren met Feyenoord. Ik miste nogal wat trainingen en dat was te lastig. Ruud Krol, die ik kende van de twee interlands die ik in 1975 speelde en van de wedstrijden tegen Ajax, vroeg me of ik geen zin had om naar Ajax te komen. Dat had ik wel. Bij Feyenoord had ik een slechte verstandhouding met trainer Boskov, dus de keuze was niet moeilijk. Bij Ajax moest ik een half jaar wennen aan het fysieke niveau. Het tempo lag veel hoger dan bij Feyenoord. Het was een vrij jonge ploeg, met Arnesen, Ling, Lerby, Tahamata, en een paar routiniers: Krol, Suur- bier, Schrijvers. Een goede mix. In 1979 haalden we de dubbel.' Idealen Bij Feyenoord was Everse regelmatig te betrappen met een studieboek. 'Nee, dat is niet het doorsnee boek voor een voetballer.' Ook in andere opzichten had Everse andere interesses. 'Ik vond de programma's van de VPRO leuk, zoals die van Sjef van Oekel en Wim T. Schippers. Bij Waldolala lag ik helemaal dubbel. En politiek gezien was ik behoorlijk rood, net als de hele familie Everse, trouwens. Ik heb weieens communistisch gestemd. De lijsttrekker van de CPN, Marcus Bakker, was fantastisch. Als je die man hoorde praten... Die zei tenminste wat er aan de hand was. De meeste voetballers stemden VVD, gewoon omdat ze veel verdienden. Dan zei ik: 'Het gaat om de idealen die je hebt in het leven.' Maar voetballers zijn egoïsten, dat was zo, is zo en zal altijd zo blijven. Maar ik was ook weer niet enorm politiek geëngageerd, hoor. Ik paste me moeiteloos aan in de voetballerij.' Inmiddels is Everse van politieke kleur veran derd. 'Ik was enorm gecharmeerd van Pim Fortuyn. Nederland is te tolerant geworden.' Opmerkelijk voor een man met een goed geheugen is dat hij zich van de wedstrijd Ajax - Helsinki (8-1), waarin hij zijn enige Ajax-doelpunt maakte, niets kan herinneren. Van het doel punt overigens wel: 'Ik schoot de bal van afstand in de bovenhoek. Men vond het een mooie goal, maar om eerlijk te zijn: de bal werd van richting veranderd.' Lachend: 'Maar minimaal hoor, minimaal.' De wedstrijden tegen de Finnen waren de eerste Europese wedstrijden in de loopbaan van Leo Beenhakker. Everse: 'De twee beste trainers met wie ik gewerkt heb, waren Wiel Coerver en Tomaslav Ivic. Ze waren vernieuwend en bezeten van voetbal. Ik ben impulsief en kan niet tegen oneerlijkheid. Voetbal is ook emotie. Problemen moet je binnenskamers houden, maar als het zo niet werkt, moet soms weieens iets in de openbaarheid. Als trainer word je afgere kend op de resultaten, prima, maar ik wens niet afgerekend te worden op de slechte mentali teit van de spelers. Ik heb een groot gevoel voor rechtvaardigheid. Maar misschien moet ik wat diplomatieker worden.' Marcelle van Hoof 29 april 1979: Jan Everse in een fel fluel met f Gerard van der Lem tijdens Feyenoord - Ajax (1-1) Jan Everse scoort tegen Helsinki 3-0 door een van richting veranderd afstandsschot Toeschouwers: 8.000 Scheidsrechter: Mario da Silva Luis Scoreverloop: 6. Krol 14. Blanker 20. Everse 27. Lerby 53. Blanker 1-0 61. Blanker 2-0 70. Krol 3-0 85. Toivola 4-0 88. Blanker ii»M til Ajax: Schrijvers; Pen, Krol, Schoenaker (79. Holshuijsen), Everse Arnesen, Jensen, Lerby, Ling (37. Van Geel), Blanker, Tahamata Helsinki JK: Isoaho; Niemi, Dahllund, Forssell, Holopainen; Suvioja, Backman (46. Kokko), Högström; Salomaa (69. Soini) Ismail. Toivola NOVEMBER 2003 53

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 53