wenst Ajax-voetbal in de Kuip Jan Everse Eentje! Jan Everse was de eerste 'echte' Feyenoorder die de overstap naar Ajax maakte, maar daar maakte in 1977 zich nog niemand druk om. Opvallender destijds was de politieke keuze van de linksback (CPN) en zijn voorliefde voor programma's van de VPRO. Everse was een gewaardeerde, vaste kracht in de Meer, maar een blessure maakte op 26-jarige leeftijd een einde aan zijn loopbaan. Everse is gezegend met een feilloos geheugen over zijn eigen loopbaan. Zelfs sommige oefenwedstrijden weet hij zich nog goed te herinneren. Zo ook zijn heftige start bij Ajax: 'Na de finale van het Amsterdam-toernooi in 1977, die we na verlenging met 3-0 van AZ verloren, begon het keihard te regenen. Op weg naar huis reed ik mijn auto total loss bij Zestienhoven. Ik brak mijn neus en miste daardoor de eerste twee competitiewedstrijden. Alle andere wed strijden heb ik dat seizoen wel gespeeld.' Everse miste sowieso weinig wedstrijden. Oe duels waarin hij wel ontbrak, weet hij qua aantal nauwkeurig te benoemen, zoals die zeven in het seizoen 1978-1979, toen hij geblesseerd was geraakt aan zijn enkel in een duel bij PEC Zwolle ('een trap van Jurrie Banhoffer'). Anderhalf jaar en talloze behandelingen later beëindigde Everse zijn loopbaan vanwege een slijtage aan het enkelgewricht: 'Drie artsen wilden ieder op een andere manier opereren. En het slagings percentage was vijftig procent, anders zou ik altijd een stijve enkel blijven houden. Dat risico wilde ik niet nemen, hoeveel moeite stoppen ook kostte. Maar mijn vader, die ook een bekende voetballer is geweest, was op zijn 47ste voor tachtig procent invalide verklaard. Die was ondanks talloze blessures en operaties steeds doorgegaan. Dat zag ik niet zitten. Ik ben nu 49 en kan alles nog redelijk: beetje tennissen, hardlopen. Voetballen doe ik bijna niet meer.' Terug naar begin jaren tachtig. Na een jaar rust ('Ik heb al mijn krantenknipsels weggegooid. Ze herinnerden me vooral aan mijn te korte loopbaan') begint Everse een amateurclub te trai nen. Hij zou dat vijftien jaar bij diverse verenigingen doen, met zes kampioenschappen als gevolg. Het trainerschap combineerde hij met 'gewoon' werk, onder andere als vertegen woordiger van sportartikelen. In 1996 keerde Everse terug in het betaalde voetbal, als hoofd trainer bij FC Zwolle. Daarna volgde een jaartje Sparta en als laatste, tot eind 2001, het Finse FC Jokerit. 'Op het moment run ik met een vriend een uitzendorganisatie. Wij halen Polen met een Duits paspoort naar Nederland om tijdelijk productiewerk te doen. Je verdient het minimumloon, maar daar wil in Nederland niemand voor werken. We regelen werk, huisves ting, vervoer, verzekeringen. Alles legaal, hoor. Het is leuk werk, maar mijn hart ligt bij de voetballerij.' Analist Naast zijn gewone werk is Everse voor Radio Rijnmond analist van alle uitwedstrijden van Feyenoord en soms van Sparta, Excelsior of Dordrecht '90. 'Ik denk dat ik een goede analyse kan maken van een wedstrijd of elftal. Ik geef graag mijn mening, maar dat wordt helaas niet altijd door iedereen gewaardeerd.' Door ons wel. Je hebt bij Feyenoord gespeeld en bij Ajax. Wat zijn in jouw ogen van erva ringsdeskundige de grootste verschillen in de clubculturen? 'Ajax geeft eerder de eigen kweek een kans. De laatste twintig jaar zijn er bij Feyenoord mis schien tien zelf opgeleide spelers doorgebroken. Dat staat in geen verhouding tot het aantal bij Ajax. Spelers als Musampa, Melchiot, Van der Gun en Wooter moesten ook weg, maar ze hebben wel eerst een kans gehad. Bij Feyenoord krijgen jeugdspelers die kans vaak niet eens. Het ontbreekt de leiding aan lef. En dat vreet juist aan het zelfvertrouwen van jonge voetballers. In de uitwedstrijd tegen AC Milan vorig jaar liepen bij Ajax jonge spelers als Wesley Sneijder en Nigel de Jong het veld op alsof het de normaalste zaak van de wereld is. 'Verder heerst er meer discipline bij Ajax. Grote talenten als Van Persie en Leonardo hebben bij Feyenoord veel te veel privileges gekregen in de jeugdopleiding. Dit heeft gevolgen voor het huidige gedrag in het eerste. Van Persie was met zijn gedrag bij Ajax allang weggestuurd Bij Feyenoord is de sfeer wat gemoedelijker. Ajax was en is zakelijker. Het zijn meer de koop lieden, ze weten duidelijk wat ze willen: het beste. Feyenoord heeft altijd op twee gedachten gehinkt: volksclub of topclub zijn. Dat vind ik erg jammer, want ik voel me meer Feyenoorder dan Ajacied. En omdat Feyenoord de grootste club in Nederland is, zou ik graag zien dat ze ook de beste zijn. Het type voetbal van Ajax zou ik graag in de Kuip zien. 'Ajax spreekt duidelijker de wens uit om de beste te zijn dan Feyenoord. Ajax heeft ook wei eens moeilijke periodes, maar ze komen altijd weer terug, met een leuk, talentvol elftal. Bij Feyenoord kopen ze heel veel spelers, van wie er maar weinig slagen. Bij Ajax is het stagings percentage veel groter. Bovendien leveren daar de aankopen, als ze weer verkocht worden, weer geld op ook. Feyenoord heeft alleen maar een aankoopbeleid. Verkopen voor veel geld doen ze bijna niet. Als een Emerton of een Kalou bij Ajax hadden gelopen, waren de transfer- Ook op de zondag na de 8-1 tegen Helsinki kwam Ajax, met Jan Everse, tot een respectabele score In de Meer werd Roda JC met 4-0 verslagen. NOVFMRFR

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 51