A1 aan kop Na zelf zeven wedstrijden te hebben gespeeld, prijkt Ajax Al bovenaan de ranglijst in de Shell Jeugdcompetitie. Een nederlaag op de eerste wedstrijddag en een gelijkspel op de zevende zorgden voor de verliespunten. De wedstrijd die de ploeg zou spelen in de Amstel Cup, ging niet door omdat vier jongens een oproep kregen voor Oranje onder negentien. Met 16 punten uit zeven wedstrijden heeft Ajax Al evenveel punten als PSV en AZ, maar de Alkmaarders hebben een wedstrijd meer gespeeld en de Eindhovenaren hebben een minder doelsaldo. Want met 28 gescoorde doelpunten laat de Ajax-jeugd de concurrentie ver achter zich. Vandaar die koppositie. 'We scoren dan wel veel, maar krijgen ook te veel goals tegen,' aldus de immer realistische coach Danny Blind. 'Van die zeven duels hebben we drie keer de nul gehouden. Dat betekent negen tegendoelpunten in vier duels. Dat is 2,25 per wedstrijd. Te veel dus.' De les voor dit elftal is vooral 'hoe te spelen zonder balbezit'. 'In de voorbereiding wis selden we al hele goede momenten met slechte af,' herinnert Blind zich. 'Deze groep bezit gebundeld zoveel kwaliteiten, dat ze eigenlijk weinig werden geconfronteerd met het spelen zonder balbezit. Daarom was ik als trainer eigenlijk niet eens rouwig met de nederlaag in de eerste wedstrijd tegen AZ. Hoewel die onterecht was, was ik blij dat daarin tot uiting kwam waar ik al die tijd op hamerde.' Enkele uitschieters bij de vijf overwinningen waren de 6-0 tegen FC Twente en de 8-1 thuis tegen Vitesse, voorheen toch een zeer geduchte concurrent in de Jeugdcompetitie. Blind: 'Ik blijf de stelling verdedigen dat het bij de Al niet gaat om de wedstrijden op zich. We hopen dat de spelers zich individueel ontwikkelen. Dat ze facetten oppikken. Als ik dan toch een wedstrijd moet noemen waar ik als trainer een goed gevoel aan heb overgehouden, dan is dat die tegen Vitesse. In de eerste helft haalden we qua teampres tatie een dikke acht. Maar het is nooit zwart of wit. Je moet als team kunnen presteren. Hier op de jeugdopleiding telt nog het individu, straks telt alleen het team.' Kan Blind een overall-conclusie geven na de competitiestart? 'Ik ben gematigd tevreden over de ontwikkeling. Het kan altijd nog beter natuurlijk, want er zit nog veel meer in dit team. Het is positief dat de stijgende lijn aanwezig is.' Monique Janse veel kwaliteit in je team hebt. Als je als team sterk bent, doe je het als individu misschien wat minder.' Individu Vorig jaar startte de A1 met drie nederla gen en een gelijkspel. Uiteindelijk was de Al in de slotfase in een sensationele kam- pioensstrijd verwikkeld met Heerenveen. Op de laatste wedstrijddag grepen de Frie zen in een rechtstreeks duel met concur rent Ajax de titel. Ook dit seizoen begon de A1 met een nederlaag. Op eigen veld werd de A1 met 3-2 verslagen door AZ. Blind: 'Dat kun je scharen onder wat ik net al aangeef. Met elkaar hebben ze veel kwa liteiten. Maar er zit een heel wezenlijk ver schil tussen B1 en Al als het gaat om team prestaties en met elkaar dingen eruit willen slepen. De onderlinge verschillen tussen de ploegen zijn bij de landelijke A-jeugd veel kleiner. In de B1 worden tekortkomingen niet zo snel blootgelegd, waar dat bij de A1 wel gebeurt. Als je dan te veel denkt dat je de kwaliteiten toch wel hebt, loopje tegen een nederlaag aan. Ik was er niet zo ongelukkig mee. Het paste precies in het plaatje dat ik ze al wekenlang had voorgeschoteld. Datje er meer in moet stoppen als individu en niet te veel moet vertrouwen op de kwaliteiten die je met elkaar hebt.' Kampioen Heerenveen behoort volgens Blind ook dit seizoen weer tot de kansheb bers voor de landstitel. Daarnaast zijn als vanouds Feyenoord, Vitesse en PSV in de race, met AZ als outsider. 'Op het PSV- toernooi heb ik een goed PSV gezien. Feyenoord, Vitesse en AZ hebben ook een aardige ploeg. De sterkte van de ploegen gedurende het seizoen is er echter van afhankelijk wie de clubs door laten stro men. Als iedereen alles opstelt aan talent dan heb een goed beeld van een team. Dan kan je oordelen of het goed is of niet. Als je het individu laat prevaleren en spe lers doorschuift, zoals wij met Thomas Vermaelen en de tweeling Moisander heb ben gedaan, betekent dat een verzwak king van je huidige team. Als PSV dat bij voorbeeld ook doet, kijken ze naar het individu. En zo hoort het.' Het kampioenschap zal altijd bijzaak blij ven, maar het zou na vorig seizoen wel weer leuk zijn. In ieder geval zal de Al met zoveel talent in de gelederen veel strijd leveren om de hoogste plaats. Maar Blind is pas echt tevreden als hij zijn jongens naar de overkant kan laten gaan. Simone Tacx NOVEMBER 2003 49

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 49