lomas uaidseK Het is eigenlijk wel een aardige vergelijking: als een scheidsrechter een goede wedstrijd fluit, valt hij niet op. Tomas Galasek is de scheidsrechter van Ajax. Als de Tsjechische middenvelder weer eens alle gaten heeft dichtgelopen, de counters er bij de tegenstander heeft uitgehaald en de raspaardjes naast hem op het middenveld in staat heeft gesteld om mooie acties te maken, heeft niemand het na afloop over Galasek. 'Ik word nooit de populairste speler,' zegt de 30-jarige Tsjech. 'Maar ik weet wel dat ik inmiddels gewaar deerd word door de aanhang van Ajax.' Op intuïtie en ervaring De dag na de Champions-Leaguewedstrijd tegen Club Brugge (door Ajax met 2-0 gewon nen) schuift Tomas Galasek aan voor een vraaggesprek. Niet het ideale moment voor een interview, daags na een slopend duel. Toch neemt de Tsjech de tijd, is hij vriendelijk en denkt hij na over zijn antwoorden. Moe is de middenvelder wel. En hij verwacht dat die vermoeidheid een dag later nog erger zal zijn. 'Maar als je wint heb je daar minder last van,' lacht Galasek. Natuurlijk, hij had tegen Club Brugge veel moeten lopen, maar dat moesten ze allemaal. En met zijn conditie was het al een stuk beter. 'Ik ben de voorbereiding op het seizoen goed doorgekomen, maar daarna viel ik stil omdat ik aan mijn enkel geblesseerd raakte. Nu gaat het weer beter en kom ik op krachten om het vol te houden om veel wedstrijden op deze manier te spelen.' Ook buiten het veld is Galasek bescheiden maar vastberaden. Wat is zijn manier van spelen dan precies? 'Ik geef alles, pro beer tegen te houden wat ik kan en ik ondersteun de meer aan vallend ingestelde middenvelders, zodat die mooie acties kunnen maken. Zij komen namelijk vaker in scoringspositie dan ik.' De man uit Frydek-Mistek lijkt altijd op de goede plaats te staan om de tegenaanval van de opponent in de kiem te smoren. 'Dat gaat op intuïtie en ervaring. Zo speel ik ook op mijn vaste plaats in het Tsjechisch elftal. Ik heb inmiddels al heel wat wedstrijden in Nederland gespeeld.' Het competitieduel tegen zijn oude club Willem II betekende het 200ste voor Galasek in de eredivisie. Hij scoorde 27 keer in die wedstrij den, niet slecht voor iemand die als verdedigende of contro lerende middenvelder te boek staat. 'Scoren komt bij mij altijd in periodes,' aldus Galasek. 'Ook vorig seizoen. In het begin maakte ik een paar doelpunten, en daarna schoot ik tien wedstrijden lang niet eens op doel. Ik word nu niet veel betrokken bij standaardsituaties aangezien we overal spe cialisten voor hebben. Een afgelegde vrije trap, dat zou wel wat voor mij zijn, want ik heb een redelijk hard schot. Maar hij ook,' wijst Galasek met een hoofdknik naar Zlatan Ibrahimovic die een paar tafels verderop de pers uit ziin vader land te woord staat. Tomas Galasek is wel de aangewezen Ajacied als het gaat om het nemen van strafschoppen. In de voorrondewedstrijd tegen Grazer AK schoot de Tsjech, die intensief klaargestoomd was voor het cruciale duel, Ajax vanaf de penaltystip het hoofdtoernooi van de Champions League in. 'Zolang ik blijf scoren, mag ik de strafschoppen blijven nemen. Anders moet ik weer achter in de rij aansluiten.' Aanvoerdersband Bij afwezigheid van Jari Litmanen en Rafael van der Vaart droeg Galasek tegen Willem II weer eens de aanvoerdersband. Opvallend, want hij legde een eerder verzoek van Ronald Koeman om captain van Ajax te zijn al eens naast zich neer. 'Toen wist ik dat de trainer nog iemand anders achter de hand had. Deze keer heb ik wel aan zijn verzoek gehoor gegeven. Ik ben toch de oudste, dus in noodgevallen vind ik het prima. Ik zou die rol gezien mijn positie in het veld ook zonder band zo moeten invullen.' Toen hij net van Willem II was overgestapt naar Ajax en Co Adriaanse de trainer was, droeg Galasek ook de aanvoerdersband. 'Ik was eigenlijk de vierde aangewezene, achter Knopper, Winter en Witschge. Maar zij konden allemaal om uiteenlopende redenen geen aanvoerder zijn. Het is echter raar om in je eer ste jaar bij een club meteen captain te zijn, ook al omdat ik naar een grotere club ging dan Willem II. Nu, in mijn vierde jaar bij Ajax, zou het meer verdiend geweest zijn.' Het was voor de Tsjech niet altijd even eenvoudig in die vier jaren. Toen hij begon bij Ajax, werd er aan hem getwijfeld. Galasek werd gezien als de protégé van Co Adriaanse, de trainer met wie hij in Tilburg ook al werkte. 'Het was hier in het begin wel moeilijk,' beaamt Galasek. 'Ik was tevens onzeker over mijn positie in het elftal. Maar het ging steeds beter. Ook onder deze trainer sta ik telkens in de basis. De nachtmerrie is verdwenen. Het is leuk om alles mee te maken, en te merken hoe sterk je terugkomt. Ik ben er trots op hoe ik het gedaan heb.' Is Galasek een echte Ajacied geworden? Hij moet een beetje lachen om de vraag. 'Ik word nooit de populairste speler van Ajax. Maar ik weet wel dat ik nu gewaardeerd word door de aanhang. Ze laten hier merken hoe ze over je denken. Ik heb Zdenek Grygera ook over mijn situatie verteld, ik heb uitgelegd dat je in Amsterdam niet altijd op handen gedragen wordt. Nieuwe spelers hebben het in het begin altijd moeilijk bij Ajax. Ze krijgen weinig tijd.' NflVFMRFR ?nm

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 39