Louis van Gaal lechnisch directeur 'De kogel is dan eindelijk formeel door de kerk,' zei Arie van Eijden op vrijdag 10 oktober tijdens de persconferentie waar Louis van Gaal werd gepresenteerd als de nieuwe technisch directeur van Ajax. In de zoektocht naar een opvolger voor de in juli opgestapte Leo Beenhakker is de Ajax-leiding niet over één nacht ijs gegaan. Dat men uiteindelijk bij Van Gaal terechtkwam, is niet verwonderlijk. Dat Van Gaal de aanstelling aanvaardde en terugkeerde op het oude nest, is dat evenmin, ook al betekent het een vervroegd afscheid van het trainersvak. Voor Louis van Gaal is de cirkel rond. 'Het gaat om het onderlinge vertrouwen' De naam van Louis van Gaal had, met die van anderen uit het vak, al enige tijd rondgezon- gen. Spelbos, Arnesen, Cruijff, Jansen, Keizer, Van Gaal: de speculaties waren niet van de lucht. Ajax nam ruim de tijd om de vacature in de directie op te vullen. Die tijd moest het wel nemen, omdat de vastgelegde procedures bij de invulling van functies als die van technisch directeur dat eisen. Bovendien werd allereerst de bestaande functieomschrij ving tegen het licht gehouden, met als conclusie dat die ongewijzigd kon dienen als uit gangspunt bij het zoeken naar de geschikte kandidaat. Die werd gevonden in een man die geen introductie behoeft. Die echter wél altijd gezegd heeft op zijn 55ste te zullen stop pen als trainer. Een jaar geleden zei Van Gaal nog tegen Ajax Magazine'Toen ik nog spe ler was, heb ik ook gezegd dat ik trainer van Ajax zou worden. En later dat ik voor een buitenlandse topclub wou werken. Dat doe ik expres, op die manier leg ik er druk op. Bewust. En ik heb het allemaal bereikt. Zo zeg ik nu dat ik met 55jaar stop.' Driejaar eerder dan hij zelf voorzien had, stapt de 52-jarige Van Gaal dus definitief van het veld. Tijdens de persconferentie lichtte de nu voormalige trainer-coach zijn opmerkelijke beslissing toe; hij gebruikte daar zelfs een zelf geschreven gedichtje voor. Een dag later, voor hij terugkeerde naar Spanje om daar de rest van de maand afscheid te nemen van vrienden en bekenden, ging hij wat dieper in op die beslissing en sprak hij ook over de inhoudelijke kant van de functie die hij per 1 november bij Ajax bekleedt. Van Gaal: 'Mijn terugkeer bij Ajax zal wel verrassend zijn, voor sommigen althans. Waarom ik nü voor déze baan gekozen heb, is een lang verhaal. Ik heb dat op de persconferentie geprobeerd uit te leggen. Omdat ik wel gedacht had dat men steeds met dezelfde vraag stelling zou komen, heb ik dat gedichtje geschreven. Ik las het voor om het ijs te breken en op die manier iets te verduidelijken over mijn beweegredenen. De betekenis die Ajax, mijn club, voor me heeft, is een van de redenen waarom ik deze baan nu aanvaard heb.' Nadat op 28 januari 2003 een einde gekomen was aan zijn tweede dienstverband bij Bar celona, stond het voor Van Gaal vast dat hij zijn trainerscarrière uitsluitend bij een top club wilde vervolgen. Van Gaals eisen waren vastomlijnd: 'Ik wilde nog één keer bij een club aan de slag, maar dat moest dan wel een topclub zijn, of een club met een heleboel ambitie, waar veel mogelijkheden waren. Het moest in Europa zijn, en dan ook nog in bepaalde landen. Alleen Italië, Spanje, Duitsland en Engeland kwamen in aanmerking. Dan is de spoeling dun. Van de twintig aanbiedingen die ik gekregen heb, kon ik er achttien al bij voorbaat naast me neerleggen. Slechts bij twee clubs is het daadwerkelijk tot gesprek ken gekomen, maar na die gesprekken heb ik er toch van afgezien. Ik heb de afgelopen maanden steeds zeer zorgvuldig afgewogen wat ik wilde. Het moest een club zijn die bij me paste. Daar ging het om, en hoewel die twee clubs niet verkeerd waren, ben ik tot hun verrassing toch niet met ze in zee gegaan.' Afscheid als trainer Van Gaal zat eind juni al vijf maanden in de wachtkamer toen hij als speciale gast aanwe zig was op de door de Ledenraad van Ajax georganiseerde afscheidsavond voor Michael van Praag. Bij het diner zat de werkloze coach aan tafel naast Leo Beenhakker, die had aangekondigd om privé-redenen te zullen opstappen als technisch directeur. Is er toen tussen hen gesproken over de inhoud van de functie die Beenhakker opgaf? 'Nee,' zegt Van Gaal, 'maar je weet wel dat er een kans bestaat datje door Ajax benaderd gaat wor den. Je naam komt in het geruchtencircuit. Het heeft daarna anderhalve maand in mijn onderbewuste gespeeld of ik die job zou willen. Ik ben gaan afwegen voor mezelf of ik al toe was aan een afscheid als trainer, als coach, als eindverantwoordelijke voor de presta ties op het veld, als de man die het dichtst bij een spelersgroep staat. Ook denk je na over de inhoud van een functie als technisch directeur. Daar kon ik me vrij goed een voorstel ling bij maken, want ik ben al technisch directeur geweest bij Ajax, bij Barcelona en bij de KNVB. Bij de KNVB is die functie alleen veelomvattender dan bij een club. Ik weet dus wel wat er verwacht wordt van een technisch directeur. 'Naast de voetbal-technische overwegingen waren er ook sociale en emotionele factoren. Sociale factoren die je privé-leven betreffen; als coach van een topclub heb je maar wei nig tijd voor je kinderen, bijvoorbeeld. Of je kleinzoon. Eigenlijk: geen. En dan is er nog het emotionele aspect. Dat heeft bij mijn besluitvorming een belangrijke rol gespeeld. NOVEMBER 2003 29

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 29