Welkom thuis! Vos preekt de passie vlug, maar ik wist hoe hij speelde. Ik probeerde hem altijd aan de zijkant te krijgen en hem vervolgens met een tackle de bal af te nemen.' Van Mourik gaat nog steeds naar alle thuiswedstrijden van Ajax. 'Ik wil zelfs de warming-up niet missen. We gaan altijd met een groep van Ajacieden uit die tijd. Dat is vreselijk gezellig. We zijn nog steeds heel saamhorig en komen op eikaars verjaardagen.' Een andere oud-eerste-elftalspeler, die Van Mourik vergezelt op de tribune, is Guus van Ham. De half-back (mid denvelder) van weleer is als secretaris van Lucky Ajax nog nauw betrokken bij de club. Als speler maakte hij de eerste wedstrijd van Ajax in de Europa Cup mee. 'Een absoluut hoogtepunt in mijn carrière. Het was tegen Wismut in Oost-Duitsland en we gingen met de trein. 1-3 werd het.' Van Hams laatste wedstrijd voor Ajax was tegen NAC. De uitslag moest hij John Jaakke bij de uitreiking van het bord schuldig blijven. De voorzitter kreeg de lachers op zijn hand door verrassend mee te delen dat hij de uitslag wel wist. 'Ook toen verloren we in Breda, Guus. Je ver loor met 2-0.' Gabriël van Gastel Het is donderdag 9 oktober, 's avonds om zes uur. Ik ben moe en duf in het hoofd en verlang naar een hazenslaapje. Maar eerst zet ik gewoontegetrouw teletekst aan op pagina 601. En daar staat het: Louis van Gaal de opvolger van Leo Beenhakker! De kogel is eindelijk door de kerk. Cruijff wilde iemand anders - en wie zal niet naar de Meester luisteren -, maar die iemand anders, Wim Jansen, wou hele maal niet. Ik zet de tv uit en zak tevreden weg in een verkwikkend tukje op de bank. Louis van Gaal terug op het oude nest. En op een moment waarop de geschiedenis zich herhaalt. Want was het Louis niet die in het najaar van 1991 ook toen Beenhakker opvolgde? Die ook toen via een achterdeur naar een Spaanstalig land verdween, naar Spanje zelf?! Van Gaals naam gonsde al weken rond. En het zal wel daarom zijn dat ik dezer dagen nog weer eens de bundeling van zijn columns in Het Nieuws van de Dag ('Mijn jaren bij Ajax') ter hand nam. Van 12 oktober 1991 tot en met 31 mei 1997 liet Van Gaal wekelijks zijn licht schijnen over het voetbal in het algemeen en de gang van zaken bij Ajax in het bijzonder. Een buitengewoon openhartige en intelligente blik in de keuken van Van Gaals visie en belevingswereld. Het valt me op dat zijn stukjes nog steeds actueel zijn. Zeker wanneer Louis het heeft over de vercommercialisering van het voetbal, de arbitrage en de mentaliteit, of het gebrek daaraan, bij het Nederlands elftal. Een mooi stukje is, wanneer hij nog voordat de Europa Cup 1 binnen is, de leden van zijn staf in het zonnetje zet. Daarvan zijn Bobby Haarms, Ton Pronk, Pim van Dord, Piet Bon en Rob Koster nog immer bij de club actief. Het bracht me tot het optekenen van een overzicht van wat Ajax momenteel aan roemrijk verleden in huis heeft. En dat is niet niks. Arie van Eijden haalde het eerste elftal en moest slechts afhaken vanwege ziekte: Ton Pronk, oud-eerste-elftalspeler, evenals z'n mede-scouten Piet Keizer en Gerrie Mühren. Koeman en Krol, een vracht aan ervaring aan het hoofd van het eerste elftal; Blind hoofd van de jeugd; Van 't Schip en Van Basten bij het tweede; Arnold Mühren, Sonny Silooy, Bryan Roy bij de jeugd; Bobby Haarms waak hond van het gras. En nu dan Van Gaal, een van de meest succesvolle trainers uit Ajax' geschiedenis, de nieuwe technisch directeur. Maar ik hoor het 'ja maar' alweer. Van Gaal is veel te eigenwijs; z'n relatie met de pers is altijd problematisch en er zijn mensen die hem niet pruimen. Het is waar: om Louis kun je niet heen; het is geen man 'zonder eigenschappen'; hij schuwt de confrontatie niet. Als je daar bang voor bent, moetje nooit beginnen aan het aanstellen van een per soonlijkheid. Bestuur en directie hebben het aangedurfd om iemand met pit en soms drift, maar ook met een visie en leidinggevende kwaliteiten aan te stellen. En de pers moet alleen maar blij zijn. Ze hebben weer een man tegenover zich, die niet kleurloos is, maar zorgt voor debat en discussie. Met Louis houdt het denken over de voetballerij gelukkig niet op. En dan die zogenaamde controverse tussen Cruijff en Van Gaal. Ik heb begrepen dat de Ajax-top verzoening wil. Een prachtig streven. Sleutelfiguur daarin zou kunnnen zijn Bobby Haarms. Hij heeft met beiden gewerkt en waardeert ze beiden. En aan de documentaire die Rimko Haanstra en ik over Bobby maakte, hebben beiden van harte meegewerkt. Beiden hebben zich daarin over Bobby's betekenis even waarderend uitgelaten. In elk geval: Louis, welkom thuis! Klaas Vos NOVFMRFR 700.1 27

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 27