Toekomst Ajax rooskleurig 'Het ziet er rooskleurig uit,' concludeerde algemeen directeur Arie van Eijden tijdens de presentatie van de jaarcijfers op maandag 20 oktober. Ajax heeft over het boekjaar 2002-2003 een zeer goed operationeel resultaat van €12,2 miljoen positief geboekt, hetgeen zoals verwacht nog niet tot nettowinst heeft geleid. 'Maar volgend jaar zal het totale resultaat tot winst leiden,' beloofde Van Eijden. Arie van Eijden (links) en Jeroen Slop tijdens de presentatie van de jaarcijfers: 'Er heerst tevredenheid'. Het resultaat na belasting bedraagt €4 miljoen negatief ten opzichte van €22,1 miljoen negatief vorig jaar: een verbetering van €18,1 miljoen, enerzijds veroorzaakt door kosten- beheersingsmaatregelen en anderzijds door de deelname aan de UEFA Champions League. Arie van Eijden blikte voordat er nader op de cijfers werd ingegaan, terug op de periode vanaf zijn aantreden. 'In oktober 2000 was de financiële positie van Ajax ver onder de maat. Er was een duidelijke onevenwichtigheid tussen kosten en opbrengsten en het gevolg daarvan was dat de afschrijvingen op geïnvesteerde spelers niet goedgemaakt konden wor den. Dat leidde tot aanzienlijke totaalverliezen. De opdracht die wij toen hebben gesteld, was om het resultaat binnen een beperkt aantal jaren break-even te krijgen. De belangrijkste speerpunten waren het op het juiste niveau krijgen van het aantal con tractspelers, zonder dat de kwaliteit wordt aangetast. Dat waren er 58, dat zijn er nu 51 van wie er tien zijn verhuurd. Ten tweede hebben we de deelnemingen in het buitenland geëva lueerd, waaruit bleek dat sommige een te groot financieel beslag op de middelen legden. Daarom zijn Ghana en GBA afgestoten. Ten derde richtten we ons op het optimaliseren en anders inrichten van de inkomsten uit televisie, merchandising en sponsoring. Een zaak die gelijke tred houdt met de prestaties, maar daar zou je een aantal slagen in kunnen maken om betere resultaten te realiseren. Ten slotte: het continu doorlichten van de organisatie. 'Het thans voorliggende resultaat is, naast uiteraard de geweldige sportieve prestaties op nationaal en internationaal gebied, het gevolg van het ingezette beleid. Het operationeel resultaat van €12,2 miljoen is een bevestiging van wat we vorig jaar al hebben aangekon digd. De vooruitzichten van Ajax zijn absoluut rooskleurig. Voor het eerst sinds de beurs gang is er een zeer positief operationeel resultaat. Dat het totaalresultaat verliesgevend is, is geen verrassing. De afschrijving op spelers alsmede het netto resultaat van de transfer sommen zijn hier de hoofdschuldigen van.' De algemeen directeur sprak na deze woorden zijn verwachtingen uit voor het seizoen 2003-2004. 'Vorig jaar tijdens de presentatie van de jaarcijfers werd mij verweten dat ik ondanks de zeer slechte resultaten over het boekjaar 2001-2002 een goed-nieuwsshow opvoerde. Maar gelukkig is de verwachting van toen absoluut uitgekomen. Nu durf ik wederom een goed-nieuwsshow te houden. Bij het volgend boekjaar zal het totaalresultaat tot winst gaan leiden. Mede door de inkom sten uit de UEFA Champions League, alswel het positieve resultaat van de transfers.' Want bij dat boekjaar worden de transferopbrengsten van Cristian Chivu, Mido en Andy van der Meyde pas meegeteld. Als de transferuitgaven (Wesley Sonck, Julien Escudé, Sander Boschker, Tom Soetaers, Zdenek Grygera en Nicolae Mitea) in de afschrijvingen worden meegenomen, zullen deze toch dalen ten opzichte van het voorgaande jaar. Het totale saldo van afschrijving en resultaat transfers wordt ook positief. 'Er heerst tevredenheid,' aldus Van Eijden. 'Nu is het de kunst om de komende jaren nadrukkelijk heel goed om te gaan met de ogenschijnlijk positieve financiële positie. Om ervoor te zorgen dat dit Ajax tot in lengte van jaren een vooraanstaande rol zal blijven spelen in zowel het nationale als het internationale voetbal.' NOVFMRFR 2003 25

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 25