Oog voor detail Ajax draagt Frank Eijken voor als nieuwe commissaris Van Ajax van Op 1 november zal de Ajax-organisatie weer op volle sterkte zijn. Vanaf die dag vult Louis van Gaal de vacature op die ontstond door het vertrek van Leo Beenhakker. Ajax mag er trots op zijn een man van het kaliber van Van Gaal terug in de gelederen te hebben. Op internet werd de Ajax-supporters gevraagd naar hun mening over het aantrekken van Louis. Dik meer dan tachtig procent was van oordeel dat het een goede zaak is dat Louis van Gaal Ajax' nieuwe technisch directeur is. Gelijk hebben ze. Voor Louis breekt een nieuwe fase in zijn carrière aan. Hij wordt de verbin ding tussen de Amsterdam ArenA en de Toekomst. Dat is een cruciale positie in de organisatie van Ajax, die zwaar leunt op de eigen jeugdopleiding. Door de hele club, op posities van hoog tot laag, zitten mensen met een Ajax-hart. Ook Louis heeft dat Ajax-hart op de juiste plaats. Mede daarom is hij voor Ajax de juiste man op het juiste moment op de juiste plaats. Bij zijn presentatie gaf Louis aan heimwee te hebben naar de rondvaartboot. Dan begrijpt iedereen dat Louis niet doelt op een rondje om de Westertoren met Rederij Kooij. Louis vertolkte een gevoel dat iedere rechtgeaarde Ajax- supporter zal herkennen. Ajax heeft het talent in huis om in Europa ver te komen. Wie de 'frommel- goal' van Jon Dahl Tomasson in Milaan nog eens uit de videorecorder of dvd-speler haalt, ziet hoe dicht winst en verlies bij elkaar liggen. In de topsport gaat het om details. En je hebt ook een beetje geluk nodig. Geluk heb je niet in eigen hand, maar om de details maak ik mij regelmatig zorgen. In de vroegste vroegte voor de uitwedstrijd tegen FC Groningen werd ik uit mijn bed gebeld met de mededeling dat de Ajax-bus in brand was gestoken en tot de grond toe was afgebrand. Gelukkig, zonder persoonlijke incidenten. De selectie verdient een groot compliment voor de mentale veerkracht die in de het duel met de Groningers aan de dag werd gelegd. Onbegrijpelijk vond ik de gezangen in ons stadion tijdens de wedstrijd tegen FC Volendam gericht op de verijdelde poging tot ontvoering van Mateja Kezman. Je kunt alleen maar respect voor zijn veerkracht hebben, wanneer hij tegen SC Heerenveen de 2-0 maakt. Noem het maar 'details'... Het zijn twee voorvallen die schetsen dat het voetbal opnieuw op een hellend vlak terecht is gekomen. Met uitwassen die volstrekt nieuw zijn. En wederom steekt de overheid de kop in het zand en beweert zij dat bijzondere voetbalwetgeving niet nodig is. Hoewel de vergelijking op vele manieren mank gaat, ook de UEFA en de FIFA keren de clubs in zekere zin de rug toe. De G14, waarvan Ajax vice-voorzitter is, heeft bij beide koepelorganisaties aangeklopt om financiële compensatie voor het afstaan van internationals voor WK's en EK's. De G14 heeft becijferd dat bij een EK ruwweg 1 miljard Zwitserse franken worden binnengehaald, terwijl een WK het dubbele oplevert. De clubs zien van die inkomsten niets terug, maar betalen wel de salarissen van de spelers door. Een reële compensatie zou op zijn plaats zijn, maar FIFA en UEFA geven niet thuis. Juist voor een club als Ajax is het belangrijk de vinger aan de pols van de internationale kalender te houden. Tal van toernooien zorgen voor een permanente aanslag op de beschikbaarheid van spelers. De speeldagen- kalender van de Africa Cup springt nog steeds kriskras door het Europese programma, waardoor spelers als bijvoorbeeld Steven Pienaar en Hatem Trabelsi in uiterst oncomfortabele posities worden gedwongen. Het zijn dergelijke details, die (weliswaar niet op de voorgrond) een rol spelen in de uiteindelijke afrekening aan het eind van het seizoen. Ook met die details zal de nieuwe technisch directeur zich bezighouden om voor spelers individueel, voor het elftal meer in het bijzonder en voor de club in het algemeen de beste uitgangspositie te creëren. Daarom mag Ajax zich gelukkig prijzen met een TD die meer dan wie ook oog heeft voor detail. Arie van Eiiden Donderdag 16 oktober zette Abubakari Yakubu zijn handtekening onder een nieuw contract. De oude verbintenis van Tiger - zoals de Ghanees door zijn teamgenoten wordt genoemd - is verbeterd, met een jaar verlengd en loopt nu tot juli 2006. Ajax is voornemens Frank Eijken te benoemen tot lid van de Raad van Commissarissen als opvolger van John de Mol. Eijken (49) is senior vice president sales marketing voor de Europese tv-zenders van SBS. Op grond van het bij Ajax geldende aftreedrooster komt 28 november aanstaande een einde aan de eerste termijn van de zittende commissarissen Sjoerd van Loon en John de Mol. Op 28 november houdt Ajax zijn Algemene Vergadering van Aandeelhouders. De club is voornemens Van Loon voor een nieuwe periode van vier jaar te benoemen. De Mol heeft aangege ven niet beschikbaar te zijn voor herbenoeming. De benoeming van Van Loon en Eijken kan pas plaatsvinden nadat op 28 november de Algemene Vergadering van Aandeelhouders in de gelegenheid is gesteld andere kandidaten voor te stellen en eventueel bezwaar te maken tegen de voorgenomen benoemingen. Van Loon en Eijken hebben aangegeven hun voorgenomen benoeming te zullen aanvaarden. Na een betrekking bij Reader's Digest NV richtte Frank Eijken in 1989 IP op, het bedrijf dat verantwoordelijk is voor alle commerciële activiteiten van onder meer RTL4, RTL5 en Yorin. Via Radio 10 FM belandde hij in 2000 bij SBS Broadcasting BV, waar hij lid was van de Raad van Bestuur. Vervolgens maakte hij in 2003 de overstap naar zijn huidige functie bij SBS Broadcasting SA. Frank Eijken is lid van het Executive Committee van de Europese tv-organisatie EGTA, commissaris bij reclame-adviesbureau Doom and Dickson en commissaris bij sales promotiebureau Coopers Cross. Omdat Eijken al jaren een warme belangstelling voor Ajax koestert en zijn sporen verdiend heeft op het ter rein van marketing en sales meent de club met hem een ideale kandidaat voor de vacature in de Raad van Commissarissen te hebben gevonden. AJAXMAGA7INF

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 24