Capuchon Bericht uit Rome Uitslagen en stand Het vertrouwen bleek gegrond. Club Brugge, op papier de zwakste broeder in de poule, kwam op bezoek en Ajax deed wat het doen moest. Van tevoren hoopte Koeman op een vroege treffer, anders zou het tegen de stugge Belgen nog weieens moeilijk kunnen worden. Regisseur Tomas Galasek vond in de elfde minuut Zlatan Ibrahimovic, die met een geniaal hakje Wesley Sonck in stelling bracht. De Belg snelde het strafschopgebied binnen, passeerde doelman Tomislav Butina en scoorde op subtiele wijze de openings treffer, 1-0. Maar na de goal ontstond er onrust in de Amsterdamse ploeg. Club Brugge startte een offensief dat bijna succes opleverde. Petri Pasanen raakte de bal totaal ver keerd waarna Bengt Saeternes richting Lobont opstoomde. De Noor werd door de doel man naar de buitenkant gedwongen, maar hij kon de Roemeen alsnog passeren. Julien Escudé was echter op tijd teruggesneld en kon de bal nipt het doel uitglijden. Na het schrikmoment herstelde Ajax zich en met de 1-0 voorsprong werd de kleedkamer opge zocht. Na rust bracht Koeman met Wesley Sneijder voor Tom Soetaers een man meer op het middenveld. Dat pakte goed uit toen Sneijder tien minuten in de tweede helft Wes ley Sonck met een prachtige pass de diepte instuurde. Weer maakte de Belg het koel af, 2-0. 'In België kenden ze zijn kwaliteiten al, nu kunnen we ook in Nederland zien waarom we hem gehaald hebben,' complimenteerde Koeman Sonck na afloop met zijn twee goals. Een compliment had Koeman overigens voor zijn hele ploeg. 'We waren ein delijk eens effectief, want zoveel kansen hebben we niet gekregen. Het verheugt mij vooral dat we de wedstrijd zo volwassen hebben uitgespeeld.' Tegen Celta de Vigo was het in de Amsterdam ArenA andere koek. Weer was het de indi viduele klasse van een Ajax-spits, ditmaal Zlatan Ibrahimovic, die de ploeg naar de overwinning leidde, maar gezien het spelbeeld waren de drie punten volgens Ronald Koeman misschien niet geheel terecht. De in de Spaanse competitie laaggeklasseerde ploeg bleek een zeer goed ingespeeld team met veel spelers met individuele klasse. Op de eerste twintig minuten na konden de Ajacieden maar moeilijk grip krijgen op de bal- vaardige Spanjaarden. 'We hadden het heel moeilijk met de vliegensvlugge positiewis selingen van de tegenstander,' aldus Koeman. Bogdan Lobont moest meerdere malen met kunst- en vliegwerk zijn doel verdedigen. Hij werd hierbij veelvuldig geholpen door Jelle van Damme, die de plaats van de geblesseerde Julien Escudé innam. Maar toch hield Ajax, hoewel met geknepen billen, stand. En dus had Ronald Koeman weer een compliment in petto voor zijn jonge ploeg. 'We zijn een aantal keren door het oog van de naald gekropen. Gezien de leeftijd van de spelers en de ontwikkeling die ze nog doormaken is dit resultaat het maximaal haalbare voor ons vanavond. En natuurlijk was Zlatan heel belangrijk. Hoewel hij nog vaak de moeilijkste oplossing kiest, maakte hij op wonderschone wijze een heel belangrijke treffer.' Die winnende treffer zorgde er zelfs voor dat Ajax na drie wedstrijden de koppositie van groep H mocht innemen. Het sce nario dat AC Milan zonder blikken of blozen de eerste plek voor zijn rekening zou nemen, dat Club Brugge de zwakste broeder zou zijn en dat Celta en Ajax als kempha nen om de tweede plek zouden strijden, is door de verrassende uitslagen van de gespeelde wedstrijden niet zoals de deskundigen voorspelden. Kortom, alles is nog mogelijk in poule H. Saar van Bueren Het is al laat die zondagavond op het Piazza Navona in het centrum van Rome. De regen zorgt ervoor dat zelfs de meest fanatieke toeristen het plein even laten voor wat het is. De verlichte groene beelden bij de fonteinen vormen een schril contrast met de grauwe gebouwen die door de sluier van water voor even ontdaan zijn van hun pracht en praal. Een luide stem schalt over het plein. Er zijn vlagen Nederlands te horen maar wel voorzien van een Zuid-Europees accent. Het lied gaat over fiere en koene dappere strijders en over een club die wel even kampioen gaat worden. Wegge doken onder een grijze capuchon kijken twee vrolijke ogen het plein over. Kort haar, ingevallen wangen, een gulle lach en een prachtige combinatie van jongenachtige onschuld en te vroege volwassenheid vinden hun weg door de stad. Hij zingt het lied, als onderdeel van een gesprek in bijna vloeiend Italiaans waarbij het woord giallo- rosso nogal vaak voorkomt. De capuchon heeft een tweeledig doel. Deels om het uiterst korte kapsel te beschermen tegen de regen. Veel belangrijker echter is de functie van het kleinood om de drager ervan te beschermen tegen zijn fans. Ze willen hem zien, aanraken, begroeten maar in ieder geval even een glimp opvangen van hun held. Die middag liep hij daar weer in het fraaie strakke tenue van AS Roma. Rood-wit is geel-rood geworden en ook dit staat hem goed. Met zijn Braziliaanse kompaan Samuel was er geen doorkomen aan voor de aanval van Ancona. Scherp zijn, messcherp zijn is de belangrijkste les van coach Fabio Capello. Scherp zijn, want, zo zei de jongen onder de capuchon: 'this is no Zwolle on a Sunday afternoon'. Iedere club hier heeft zo zijn messcherpe spitsen en zijn machtige middenvelders. De centrale verdediger coachte, gleed uit en herstelde, vloog, vocht en liet de vrije trappen maar eens aan aanvoerder Totti over, nu iedereen er inmiddels op rekent dat hij ze zal nemen - zo ver is-ie al -, waarna hij zich snel weer terugspoedde naar het hart van de defensie. Het zag er alle maal zo eenvoudig uit vanaf de tribunes, maar ondertussen was hij wel weer twee liter vocht kwijtgeraakt. Met twee dagen vrij voor de boeg hoeft dat deze avond niet alleen met water te worden aangevuld. Zijn afgetrainde verschijning verbaast me. Het babyvet lijkt nu definitief verdwenen en een klap op zijn rug confronteert je met de hoeveelheid spieren die zich daar gevormd hebben. De wandeling gaat voort door de volkswijk Trastevere, waar we vrijdag voor het duel met Ancona ook al even waren. De keuze valt op een rustig restaurant vlak bij de oevers van de Tiber, zelf is hij er nog nooit geweest. Iedere voetballiefhebber weet dat de impact van het spel van de oud-Ajacied groot is, maar zelf heeft hij nou ook niet direct gerekend op een staande ovatie bij betreding van de uitspanning. Hijzelf is al verbaasd, laat staan het bezoek uit Holland. Nee, echt niet, nog nooit is hij hier geweest, althans niet in dit restaurant. Sterker nog, de eigenaar is 'van' Lazio en heeft dus een hekel aan alles wat maar naar AS Roma neigt. De gasten veren op uit hun stoelen en blijven staan totdat de jonge Roemeen eindelijk bij zijn tafeltje is gear riveerd, om hem vervolgens nauwelijks met rust te laten tijdens het eten. Overal is het hetzelfde verhaal, overal wordt de Romeinse Roemeen bewonderd, begluurd, soms aangeraakt. Chivu, Chivu, grande Chivu fluistert het. Eerst door het restaurant, later door de nauwe straten van Trastevere en met ontzag wordt zijn naam uitgespro ken. Nu al, en hij is er pas zo kort. Op het woord 'juichtoon' kan hij even niet komen, maar met behulp van het Neder landse bezoek komt hij toch een heel eind. Het valt hem niet tegen hoeveel Neder lands er nu nog in 'm zit. Lang zal het niet duren of het keurige Italiaans is vervangen door het dialect dat mannen als Totti en Cassano bezigen. Niet te verstaan en daarom ook bijna verboden in de kleedkamer van AS Roma, maar over niet al te lange tijd zal dit dialect hem eigen zijn. Zong hij immers niet al 'Een bossie rooie rozen' na nauwe lijks een maandje Amsterdam? Ook daar vond hij snel zijn weg en ook hier, waar alles groter, meer en machtiger is, zal hij slagen. Luid lachend loopt hij weg, Chivu, Chivu, grande Chivu fluistert het Piazza Navona. Erik van Leeuwen AC Milan - Ajax 1-0 Club Brugge - Celta de Vigo 1-1 Ajax - Club Brugge 2-0 Celta de Vigo - AC Milan 0-0 Ajax - Celta de Vigo 1-0 AC Milan - Club Brugge 0-1 Ajax 3 2 0 1 6 3-1 Club Brugge 3 1 1 1 4 2-3 AC Milan 3 1 1 1 4 1 - 1 Celta de Vigo 3 0 2 1 2 1 -2 NOVEMBER 2003 19

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 19