Wij willen Sonck! De heren media Column Oranje niet en Feyenoord al helemaal niet. Voor het winterstop is, schrijft Johan: iedereen dood! (Hugo Camps, NRC Handelsblad, 27-09-2003) Als zo schrijnend wordt het onrecht door arbitrale dwalingen ervaren dat oud-Ajacied Marco van Basten en Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik samen op de barricaden willen staan. (Robèrt Misset, de Volkskrant, 29-09-2003) Gelukkig voor meneer Ajax was het vriendelijke knulletje Willem II uit Tilburg gisteren in een vrijge vige bui. Het zei: ga uw gang, maak er iets moois van. Dat was de Amsterdammers, op zoek naar rehabilitatie na de afgang tegen NAC, wel toevertrouwd. (Willem Vissers, de Volkskrant, 29-09- 2003) Vorige week klaagde ik op deze plaats over de voorspelbaarheid van de Holland Casino Eredivisie. Zoals gewoonlijk is het Co Adriaanse die dat soort klachten onmiddellijk verhelpt. (Frans Lomans, Sportweek, 30-09-2003) De hele familie Koeman was onlangs nog te gast op de verjaardag van mevrouw Van Gaal, dus met die onderlinge verhouding zit het wel goed. De vraag is vooral hoe meester Cruijff zal reageren op de eventuele benoeming van Van Gaal. Een ronkende column maar weer in zijn huisblad? (Willem Vissers, de Volkskrant, 01-10-2003) Club Brugge speelde gisteravond in de Arena lange tijd het beste voetbal. En dat was best wel een beetje pijnlijk voor de gastheer. Maar de beste Belg speelde voor Ajax. En dat was heel pijnlijk voor de nummer twee van de eerste klasse, die door twee doelpunten van Wesley Sonck met 2-0 naar huis werd gestuurd. (Rob Pietersen, Trouw, 02-10-2003) Zo gaat het altijd. Waar ter wereld Johan Cruijff ook werkt of leeft, elk woord van hem over Ajax heeft binnen en buiten de club direct impact. (Maarten Wijffels, Algemeen Dagblad, 06-10-2003) Af en toe moet je je eigen functioneren relativeren. (Johan Derksen, VI, 08-10-2003) Zijn columns ontberen de charme van zijn aanwezigheid en zijn meer toetsbaar dan de jongensach tige analyses heet van de naald. Niet zelden sluipt een bittere toon in de tekst waarvan je hoopt dat die zijn 'derde leeftijd' niet zal gaan kleuren. Dat gunt niemand de beste Nederlandse voetballer aller tijden. (Henk Spaan, Het Parool, 09-10-2003) We leven in een vreemde wereld. Wat gisteren fictie was, blijkt vandaag plotseling realiteit. Wat te denken van Arnold Schwarzenegger als gouverneur van Californië? Of, om dichter bij huis te blijven, Louis van Gaal als technisch directeur van Ajax? (Jaap de Groot, De Telegraaf, 11-10-2003) Laten we een keer naar de verrassende stemmen luisteren. Die van Louis van Gaal bijvoorbeeld. Om de tegenstander te verrassen zette hij een gedicht uit eigen kweek in de basis. Verliefd op Ajax. Zijn eveneens verliefde tegenstander wordt geacht op grootse wijze te reageren. Ik hoop dat de goddelijke nummer 14 vanavond onder het balkon van huize Van Gaal een mooie aubade zal brengen aan Ajax. De dichter zal de zanger binnenlaten, de haard ontsteken met wat oude blocnotes en de eerste fles wijn ontkurken. Vlak na zonsopgang zullen we zachtjes engelen horen zingen. (Raoul Heertje, Het Parool, 11-10-2003) Sommige journalisten vinden persconferenties saai. Zij klagen, vaak hardop, dat er nooit iets zinnigs wordt gezegd. Zelf ben ik de discussie hierover weieens aangegaan, maar ik moet toegeven, het is niet eenvoudig om het tegendeel te blijven beweren. Maar, zo schreef ik al eerder, persconferenties met Adriaanse en Van Gaal waren altijd levendig. Want saai is niet het juiste woord als een rood aangelopen trainer zijn com municatiemanager instrueert om 'alsjeblieft die onverlaat met die afgetrapte spijker broek onmiddellijk uit de zaal te laten verwijderen, want dit is al de twintigste keer dat zijn mobiele telefoon afgaat. Bestaat er onder de heren van de media dan geen enkel fatsoen meer?' Ja, dat waren mooie tijden. De LPF bestond nog niet, maar halverwege de jaren negen tig werd er in de ArenA tijdens persconferenties al geregeld over 'normen en waarden' gedebatteerd. De persconferenties met Koeman verlopen rustiger en daardoor in zekere zin ook meer voorspelbaar. Doordat Ronald Koeman ontspannen met de media omgaat, is de nood zaak van een persconferentie minder groot geworden. De persconferentie na afloop van Ajax - Club Brugge was heel erg saai. De Noorse trai ner van Club Brugge, Trond Sollied, gaf alle journalisten die twijfelen aan de waarde van een persconferentie het gelijk aan hun zijde. Deze op het oog beminnelijke voetbalpro fessor had een zeer monotoon en vrijwel onnavolgbaar betoog over de wedstrijd. Hij sprak een soort mengelmoes tussen Vlaams en Engels, wat het alleen maar erger maakte. Toen hij eindelijk klaar was, stelde geen enkele journalist een vraag, ledereen was namelijk bang voor het antwoord, want dat zou opnieuw een half uur kunnen gaan duren en de deadlines moesten nog worden gehaald. En toen ineens klonk het van ach ter de microfoon: 'Dames en heren, ik zal het even voor u vertalen,' aldus een vrolijke voorlichter van Club Brugge, die naast Sollied zat. Alle aanwezigen in de perszaal schrokken zich een ongeluk, maar gelukkig voelde de vertaler de situatie aan door het relaas van de Noorse intellectueel af te doen met één zin: 'Helaas hadden wij vandaag een totale off-day.' Eerst verbazing onder de journalisten, daarna gelach. En tevens het bewijs dat ook een vreselijk saaie persconferentie zijn oplevingen heeft. Er gebeurde die avond ook iets opmerkelijks. In een volle perskamer zagen enkele jour nalisten van de dagbladen op Studio Sport dat Wesley Sonck klaar stond om te worden geïnterviewd. Ze renden naar de tv om gretig mee te schrijven. Ik schrok een beetje van dat beeld, want diezelfde Sonck gaf dat interview een tweetal verdiepingen onder de plaats waar al deze gretige verslaggevers hun quotes van de tv stonden over te pen nen. In het enorme mediaspektakel rondom een CL-wedstrijd wordt de schrijvende pers echter volledig ondergedompeld. 'Het is niet anders,' klaagde een vertegenwoordiger van deze groep, 'alleen de tv krijgt ze nog te pakken. Wij moeten het dus wel op deze manier doen.' Mooie aanwinst voor de club trouwens, die Wesley Sonck. Goed rechterbeen, goed lin kerbeen en ondanks zijn geringe lengte ook gevaarlijk met het hoofd. Hij heeft al enkele mooie doelpunten gemaakt. Ook op tv is het genieten van Sonck. Je stelt hem één vraag (over zijn prachtige voetbalweek of over de busaanslag, het maakt eigenlijk niet uit wat je hem vraagt) en hij komt met een verhaal vol anekdotes. Zijn dwalingen zijn prachtig, zijn glimmende pretoogjes maken het nog mooier. Als antwoord op de vraag Jij ontdekte de brand toch als eerste?\iertelde hij een verhaal dat al snel over zijn vrouw en kinderen ging. En de open deur naar aanleiding van de thuiswedstrijd tegen Club Brugge (Deze twee doelpunten moeten voor jou een enorme bevrijding zijn) leidde Sonck naar verschillende problemen in België. Heren van de tv, ik zou u willen vragen om dit mooie mens zo vaak mogelijk voor de camera te halen. Vraag Sonck hoe het hem bij Ajax bevalt en we zullen weten hoe hij zijn koffie drinkt. Vraag hem hoe de samenwerking met Ibrahimovic verloopt en we krijgen iets over zijn eerste liefde te I weten. En tot de Ajax-leiding zou ik willen zeggen: mocht Koeman een keer verhinderd zijn voor een persconferentie, neem dan alsjeblieft Sonck als vervanger, en niet een ander lid van de technische staf. Saai zal het niet worden en de vertegenwoordigers van de dagbladen hoeven niet meer zo krampachtig de quotes van Studio Sport over te nemen. Jeroen van den Berg NOVEMBER 2003 113

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 115