Het Ajax Boek Ajacieden besturen zichzelf Boek spel Jk vS V Het Ajax Boek. Waanders Uitgevers, 448 pagina's, €14,50 Het Ajax Boek bevat een selectie van ruim 400 foto's uit het omvangrijke fotoarchief van de voetbalclub met de meest roemrijke historie van Nederland. Die historie wordt door Ajax gekoes terd. Meer dan honderd jaar lang werd lief en leed van de club op de gevoelige plaat vastge legd door fotografen als Jan Mud, Guus de Jong, Frans Hemelrijk, George Verberne en Louis van de Vuurst. Zorgvuldig geconserveerde histori sche foto's vanaf de oprichtingsvergadering tot en met de digitale opnamen van de meest recente wedstrijden worden door de club nauwgezet bewaard. In het gezamenlijke foto archief van Ajax en de Supportersvereniging Ajax zijn circa honderdduizend beelden ver zameld en geordend. Erik Somers en René Kok, fotohistorici en samenstellers van verschillende fotoboeken, namen al dat beeldmateriaal onder de loep en kozen ruim 400 van de meest aanspre kende foto's. Michel Sleutelberg, hoofdre dacteur van Ajax Magazine, en Jacob Bergsma, manager communicatie van Ajax, voorzagen de beelden van uitvoe rige, informatieve bijschriften. Uitgangspunt voor Het Ajax Boek was een keuze uit de talrijke bijzondere opnamen die zich in het 'eigen' archief van Ajax bevinden. De rijke collectie bevat naast vaak gepubli ceerde foto's ook een grote hoeveelheid onbekende foto's, dia's en zelfs nooit eerder afgedrukte negatieven. In het boek is een aantal 'klassiekers' opgenomen, maar de aan dacht ging vooral uit naar minder vaak gepubliceerde en zelfs geheel onbekende foto's. De samenstellers hebben zich in hoofdzaak laten leiden door het eenvoudige criterium dat een foto moet aanspreken. Het beeld moet gevoelens oproepen en tot de verbeelding spreken. Er moet tragiek, heroïek, drama, ontroering of humor in zitten. Daarom werd niet alleen de opname van dat schitterende winnende doelpunt of dat ultieme moment van de uitreiking van de beker geselecteerd, maar juist ook die foto van die tekenende gelaatsuit drukking, die prachtige lichaamsbeweging, die kenmer kende houding of die imponerende entourage. In dertien voor de hand liggende maar ook minder van zelfsprekende thematische hoofdstukken worden de foto's gepresenteerd. Er is plaats voor de successen en de vreugde, maar ook voor de in de sport onvermijdelijke nederlagen en teleurstellingen. Daarnaast bevat het boek opnamen van de Ajax-jeugd, de stadions, de buitenlandse reizen, de enige Klassieker die ons land rijk is - de kracht meting tussen Ajax en Feijenoord - en 'nummer 14', de absolute vedette. Natuurlijk is er ook aandacht voor de verschillende Ajax-trainers, de tradities van de club, de mensen achter de schermen, maar bovenal - en daar komt het Ajax-publiek in groten getale voor naar het stadion - zijn er de beelden van fraaie spelmomenten. Binnen de hoofdstukken is de uiteindelijke selectie van beelden chro nologisch gerangschikt. Aan ieder hoofdstuk is een informa tiebalkje toegevoegd waarin de wapenfeiten van Ajax zijn weergegeven. Het Ajax Boek geeft een veelzijdig, vaak verrassend beeld van Ajax, dat recht doet aan het rijke verleden van de Amsterdamse club. Te koop in de Official Ajax Fanshop en de boekhandel; online te bestellen via www.ajax.nl Codemasters Club Football bracht onlangs het Ajax Club Football-spel uit voor PlaySta tion 2 en Xbox. In het voetbal-computerspel, dat individueel of door twee 'gamers' tegen elkaar gespeeld kan worden, zijn de acteurs op het veld getrouwe kopieën van de selectiespelers van Ajax. De wedstrijden vinden plaats in een gedigitaliseerde, driedi mensionale versie van de Amsterdam ArenA. Het fraaie computerspel kan uitgeprobeerd worden in de Official Ajax Fanshop, waar twee PlayStation 2 spelcomputers zijn geplaatst. De Ajax-spelers zelf zijn inmiddels al fanatiek aan het 'gamen' geslagen op de computers die in het spelershome staan. Zlatan Ibrahimovic is ook op het digitale voetbalveld moeilijk te stoppen en Wesley Sne- ijder is eveneens een fervent beoefenaar van het Ajax Club Football. Het leuke is natuurlijk dat de Ajacieden zichzelf kunnen kiezen als hoofdpersoon in het gedetail leerde spel, dat vol voetbalactie zit. En de Ajacieden die tegen Ajax moeten spelen - het spel kent zeventien clubvarianten - kunnen hun dromen alvast waarmaken door bijvoorbeeld een speler van Real Madrid te worden. Binnen de Ajax-selectie is al een pittige competitie gaande wie zich de beste computervoetballer van het elftal mag noemen. Op de foto nemen Nicolae Mitea en Wesley Sneijder het tegen elkaar op in het spelershome van Ajax. Ajax Club Football-spel voor PlayStation 2 en Xbox, €59,99 Te koop in de Official Ajax Fanshop en online te bestellen via www.aiax.nl -J&L i NOVEMBER 2003 111

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 113