Europa-Cupavondjes praat. 'Ik vond die avondjes altijd erg leuk en keek vaak samen met vrienden. Zoals veel andere Nederlanders heb ook ik speciale herinneringen aan de verloren WK's in 1974 en 1978. Daarnaast heb ik immer drie beroemde doelpunten op mijn netvlies, die me altijd zullen bijblijven. Dat van Cruijff tegen ADO, waarbij hij de keeper verschalkt met een boogbal in de kruising; het prachtige doelpunt van Van Bas ten in de finale op het EK '88 tegen Rusland; en tot slot het fantastische doelpunt van Bergkamp: die schitterende pass van De Boer en dan de drie onnavolgbare bewegingen van Bergkamp. Absolute schoonheid!' Sinds u burgemeester van Amsterdam bent, is uw band met Ajax veranderd. Het is niet meer zuiver de liefhebber Cohen die de wedstrijden op de tribune volgt, maar ook de burgervader die waakt over zijn mensen. Wat is er voor u persoonlijk veranderd in uw relatie tot Ajax? 'De betrokkenheid is zeer zeker gegroeid. Ik wil, vaker dan voorheen, de voetbaluitsla gen weten in het weekend. Ook het aan- en verkoopbeleid volg ik meer dan vroeger. Vind ik ook leuk om te volgen. Ik zou graag vaker naar de thuiswedstrijden gaan dan de vier of vijf keer die het nu zijn, maar dat is met mijn vrouw (die aan de ziekte MS lijdt, JB) niet altijd even eenvoudig.' Hoe verlopen de contacten met de club? 'Zowel bij de gemeente Amsterdam als bij Ajax zijn er mensen die de wekelijkse en soms zelfs dagelijkse contacten voor hun rekening nemen. Voor de politie geldt min of meer hetzelfde. Pas bij de zogenaamde risicowedstrijden kom ik zelf in beeld. Toen we ander half jaar geleden dat vervelende gedoe hadden bij de wedstrijd Ajax - FC Utrecht, bleek het ineens noodzakelijk om het contact te intensiveren. Dat was echt nodig, want er dreigde een spanningsveld te ontstaan. Achteraf denk ik dat zoiets juist goed heeft gewerkt, omdat alle partijen binnen de driehoek gemeente-politie-club weer eens op hun verantwoordelijkheid en rol werden gewezen. Daarna is het eigenlijk ook alleen maar beter gegaan. Verder onderhoud ik regelmatig contact met Arie van Eijden. Als het nodig is, bellen wij elkaar. Dat gaat, vind ik, prima. Met Michael van Praag was het niet anders. Rond die wedstrijd Ajax - FC Utrecht was er ook tussen ons even wat spanning, maar die is later volledig weggeëbd. 'Bij zijn afscheid kon ik voor Michael geen cadeau bedenken: hij heeft namelijk al alles en dat vind ik ook terecht, want het is werkelijk fantastisch wat hij voor de club en dus de stad heeft gedaan. Ik heb hem uiteindelijk een diner in de ambtswoning aangeboden, waarvoor hij zelf zijn gasten mocht uitnodigen. Hij ging daarbij overigens selectief te werk, want hij nodigde voornamelijk mensen uit die veel met veiligheid te maken hebben gehad. Op die avond heeft hij ook zelf heel nadrukkelijk gezegd dat we na Ajax - FC Utrecht de zaak weer goed op de rails hebben gezet.' Overlegstructuur Over de voortgang rond het supportersbeleid zegt Cohen: 'Het belangrijkste is dat we de zaak goed hebben voorbereid. Alle direct betrokkenen hebben hetzelfde doel voor ogen: het moet veilig zijn en het moet veilig blijven. Door zo goed mogelijk te overleggen, kun je heel veel afvangen. We zijn door het intensieve overleg nu in het algemeen vrij goed voorbereid. Er is systeem en structuur. Zelfs bij de heel grote risicowedstrijden is het feitelijk niet eens meer nodig dat ik daar nog eens contact met Ajax over heb. Pas als mijn eigen mensen mij aanspreken en zeggen: "We hebben je nodig", dan neem ik con tact met Ajax op. Er is overigens nog een andere driehoek: die tussen burgemeester, hoofdofficier en hoofdcommissaris. Eén maal per jaar nodigen we hiervoor ook Ajax uit. Maar vorig jaar is het zo goed gelopen dat dat overleg niet heeft plaatsgevonden. Het loopt dus prima.' De realiteit is anno 2003 dat er zelfs protocollen voor de veiligheid moeten worden bedacht bij een kampioensfeest. Is hier nog iets aan te doen of horen excessen er gewoon bij? 'Ik vrees dat er altijd mensen zullen zijn die dergelijke gelegenheden aangrijpen om rot zooi te trappen. Helaas doe je daar niet zoveel tegen. Die paar procent die rotzooi trapt, heeft enorm veel invloed op de rest. De vraag is: in hoeverre moet je dit laten gebeu ren? Toen Ajax in 2002 kampioen werd, kon het feest niet op het Leidseplein plaatsvin den. Maar dat is voor mij echt geen reden om te zeggen dat het nooit meer kan. Toch doet die rotzooi-trapperij mij wel pijn, maar dat zal vrijwel iedereen hebben, ledereen denkt bij zichzelf: wat is dit allemaal voor onzin? 'Betrekkelijk weinig mensen kunnen veel ellende aanrichten. Kennelijk zijn er voortdu rend mensen die dat enig vinden. Wat je zou hopen is dat die mensen door hun omgeving op andere gedachten worden gebracht. We weten dat drank en drugs een grote invloed A.IAX MAGA7INF

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 108