John van Loen nam de scepsis van het Ajax-publiek weg door in zijn eerste wedstrijden veel te scoren uitleenbasis naar Derby County. Op een Amsterdams voetbalveld is hij nooit meer gesignaleerd. Jan Sorensen speelde zes wedstrijden in het eerste en scoorde één doelpunt... voor Ajax 2. Nu we het toch over miskopen hebben: Hans Werdekker was een hele fraaie. Na op latere leeftijd (enige) furore gemaakt te hebben bij Willem II, trok Ajax hem in 1988 aan. De wat stijf spelende Werdekker kon op weinig clementie van het Ajax-publiek rekenen. Na een halfjaar was hij weg. Op de ranglijst van verguisde spelers moet Werdekker eigenlijk alleen maar Leo van Veen boven zich dulden. 'Mister FC Utrecht' zou in 1982 het rustpunt in de Ajax-verdediging moeten zijn, maar de voormalige spits kon regelmatig het hoge tempo niet meer bijbenen. Op het moment dat Van Veen in een thuiswedstrijd een gele kaart kreeg, greep een aantal Ajax- supporters hun kans. Met een 'geef hem rood, geef hem rood' staken ze hun eigen libero niet bepaald een hart onder de riem. Maar geestig was het wel. Niet alle 'niet-typische Ajax-spelers' gaan eraan onderdoor als hun een onwelkome ontvangst van het publiek ten deel valt. Zo bracht de komst van John van Loen in 1991 menig Ajax-hart in vertwijfeling. De Utrechtse stormram bij het verfijnde Ajax? Het was bijna een godslastering. Maar al in het Amsterdam-toernooi gaf Van Loen aan waarom hij door Leo Been hakker was gehaald: om te scoren. Na vier treffers in twee wedstrijden stonden de Ajax-supporters voor Van Loen op de ban ken, want niks is zo vergankelijk als een mening in de voetbalwereld. Van Loen bleef kalm na zijn ouverture: 'Je hebt van tevoren een bepaalde voorstelling van de eerste wedstrijd in Amsterdam. Ik heb cri tici de mond gesnoerd. Ik doe bij deze club wat ik kan en laat alles waartoe ik niet in staat ben. Het gaat mij te ver om te denken dat iedereen nu op mijn hand is. Het publiek zal nooit "Van Loen-minded" worden.' Wereldkampioen Van Loen had de pech dat Beenhakker na zes wedstrijden opstapte en zijn opvolger 7ft AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 80