twijfelde in 1986 openlijk aan de status van Jan Wouters als Ajacied. Wouters: 'Van Basten zei: "We willen terug naar de Euro pese top. Wat moeten we dan met Jan Wouters?" Ik kreeg toen zo'n gevoel over me van niet willen verliezen. Ik heb hem bewust een paar keer op de training gezocht, want ik vond dat je dat niet over je collega's in het openbaar kan zeggen.' En de ironie is dat een van Van Bastens hoogtepunten (zijn winnende treffer tegen West-Duitsland tijdens het EK 1988) voort kwam uit een pass van Wouters. 'Daar heb ben we het nooit over gehad. Marco had al in interviews aangegeven dat hij het absoluut fout had gezien. Dan is het voor mij ook over.' Voor Danny Blind, 25 jaar oud toen hij zijn competitiedebuut maakte voor Ajax, was de transfer wel kom, maar wel verrassend. De Zeeuw had niet meer gerekend op belangstelling van een topclub. 'Ik dacht de boot gemist te hebben. Ik speelde al jong in het eerste van Sparta en bedacht me toen dat ik bin nen afzienbare tijd bij een top-drie-club moest zitten. Ik was juist bezig te conclu deren dat ik de top niet zou halen, toen Ajax naar me toe kwam.' Kenners Wouters en Blind hadden vanaf het begin een basisplaats. Blind was de (opkomende) rechtsback, maar het grote publiek had weinig oog voor hem. Als Ajax een slechte thuiswedstrijd had gespeeld, werd Blind uitgeroepen tot Man of the match. Miskend voelde hij zich toen echter niet: 'Nou ja, ik ben natuurlijk verdediger, mandekker, dus dan is het logisch dat je niet zo opvalt. Die kant met Winter en Van 't Schip draait als een trein, dus ik heb weinig te klagen. Ken ners zien heus wel mijn waarde.' En de grote jaren moesten nog komen... Het aankoopbeleid van dé kenner, tech nisch directeur Johan Cruijff, was echter niet alleen intelligent. Na het vertrek van Van Basten in 1987 kwam Cruijff met een tweetal min of meer gearriveerde vedet ten op de proppen van wie hij veel ver wachtte: de Ier Frank Stapleton en de Deen Jan Sorensen. Zelden zat Cruijff er zo ver naast en hoewel het enige moeite kostte, kon het pro-Cruijff-publiek het uiteindelijk toch ook niet laten de falende Stapleton en Sorensen uit te fluiten. Na vier duels velde een hernia Stapleton definitief. Nog voor het einde van het seizoen vertrok hij op Ronald Koeman is blij met het 5-5 gelijkspel van FC Groningen tegen Ajax (januari 1983). Een halfjaar later speelde Koeman in het Ajax-shirt. AKTARFR 7AAR 77

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 79