De verwachtingen waren hooggespannen toen Jan Mulder naar Ajax kwam, maar een slepende knieblessure stond succes in de weg de jonge aankoop in de eerste helft dwong het Amsterdamse publiek tot menig applaus: welkom in de Meer! Neeskens werd in de pauze gewisseld en nam in de tweede helft plaats op de tribune, alwaar hij tussen supporters zat die hem niet her kenden. Hij hoorde ze wel mopperen over het feit dat die zo goed spelende 'Johan 2' eruit was gehaald! Nog minder mensen wisten dat die 'Neefkes' (spelling clubblad Ajax) even daarvoor nog in een kraakpand had gewoond. Met zijn broer Jelle had Johan die zomer een huis gekraakt. 'Een prach tige tijd hebben we daar beleefd. Mijn broer had geen thuis voor zijn gezin en toen besloten we een pand te kraken. Dag en nacht moest er iemand zijn, want anders werd de boel op straat gezet. Iedere dag was het feest. Na een dag of tien zijn we er tenslotte uitgezet,' zei hij in 1972. Neeskens had het qua comfort in zijn eerste contractjaar nog het beste als hij met Ajax op trainingskamp was. (Terug) in het ouderlijk huis in Heemstede sliep hij op een tochtige overloop, 'daarbij meer dan eens gestoord door op hem vallende regen', aldus Frits Barend in Topclub Ajax 2 uit 1971. De ellende kon niet op: 'Meer dan eens werd hij 's nachts uit zijn slaap gehaald door de huilende baby van zijn broer of door de hond.' Aan het eind van dat jaar volgde de belo ning in de vorm van een roestvrije Europa Cup 1. De zeven leden tellende gezinnetjes Neeskens woonden inmiddels in een lek vrije woning. De beroemdheid van de voet baller, die gedreigd had het slechte huis vestingsbeleid van de gemeente Heem stede openbaar te maken, zorgde ervoor dat burgemeester Van Rappard na een half jaar met een fatsoenlijke woning op de proppen kwam. Dat Neeskens ondanks die beroerde woonomstandigheden meteen zo goed voetbalde, verraste hem zelf hele maal niet. Neeskens, in 1972: 'Ik was gewend zo te leven. Ik heb geen kapsones en hoef echt niet in een mooi rustig huis te leven om me goed voor te bereiden.' Sterker nog: na de verhuizing speelde Neeskens minder dan ervoor! Inmiddels logeerde hij de avond voor de wedstrijd ook geregeld bij Sjaak Swart, die hem lief devol maar streng om tien uur naar bed stuurde. Voel je dan maar eens niet wel kom! Alle topaanvallers Het is niet overdreven om te zeggen dat alle aankopen na Neeskens minder huise lijke beslommeringen kenden. Ze werden welkom geheten met een fraaie, door Ajax uitgezochte woning, al had Willy Brokamp daar in 1974 op zijn manier weer moeite mee: hij vond de woning in de Watergraafs meer te ver van het sfeervolle stadscen trum en huurde zelf een woning bij het Leidseplein. De ex-MVV'er kwam vlak na het begin van het seizoen naar Ajax, maar maakte zijn faam niet helemaal waar. Dat gold eveneens voor dé grote aankoop van Ajax in de jaren zeventig, Jan Mulder. OKTOBER 2003 73

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 75