mm Historische grond -CHUM Er bestaan twee betaald-voetbalclubs in Bochum: naast de Verein für Leibesübungen Bochum is dat Wattenscheid 09. Bochum speelt doorgaans in de Bundesliga, Wattenscheid een divisie lager. Bochum speelt in het Ruhrstadion, Watten scheid in het Lohrheidestadion. Maar dat laatste hoeft niet eeuwig zo te blijven. De gemeente Bochum, eigenaar van het Ruhrstadion, heeft een regel dat de hoogst spelende club van Bochum in het Ruhrstadion zal spelen. Mocht Bochum I r r\ nd het Ruhrstadion dus degraderen, wat weieens voorkomt, en Wattenscheid promoveren (tot nu toe nooit), dan zal Wattenscheid zijn intrek nemen in het Ruhrstadion en moet Bochum vertrek ken. Een opmerkelijke clausule in de huurovereenkomst tus sen de VfL en de gemeente, want VfL Bochum hoort, ook his torisch gezien, thuis in het gebied van de Castropher Strasse waaraan het Ruhrstadion ligt. Nog voordat VfL Bochum een voetbalafdeling oprichtte deed de club in dat gebied al aan turnen en atletiek. VfL Bochum werd in 1848 opgericht. Voetballen, op een laag niveau, deed de club pas vanaf 1938. Het is niet verwonderlijk dat dit lange tijd in een vrij krakkemikkig stadion gebeurde. Eén trainer noemde het een 'fietsenstalling', een schampere benaming die in Nederland wel is gebezigd voor het even eens onaanzienlijke stadion van RKC Waalwijk. Het idee dat het stadion vernieuwd moest worden kwam vanaf 1971 op, het jaar waarin Bochum voor het eerst naar de Bundesliga promoveerde. Helaas voor de club behoorde het te renoveren stadion in Bochum niet tot de uitgekozenen voor het WK 1974 in West-Duitsland, waardoor de club finan ciële steun van de organisatie moest ontberen. De verbouwing begon in 1976 en duurde drie jaar. Tribune- kant voor tribunekant verrees ('als hangende tuinen' schreef een poëtisch aangelegde journalist) en ieder tribunedeel kreeg een min of meer officiële openingswedstrijd (de Zuid tribune in 1977 tegen Sparta). Op een paar maanden na, waarin Bochum uitweek naar het nabijgelegen stadion in Herne, bleef de club er gewoon spelen. Maar zo gewoon was dat niet altijd; op 18 september 1976 werd in Bochum het misschien wel krankzinnigste Bundesligaduel uit de historie gespeeld. Tegen Europees kampioen Bayern München leidde Bochum na 53 minuten met 4-0, om na een treffer van Uli Hoeness in de 89ste minuut met 6-5 te verliezen! Gestolen singles Het Ruhrstadion kwam in 1979 gereed. Het had 'slechts' 26 miljoen Mark gekost, een schijntje voor een totaal overdekt stadion voor (toen nog) vijftigduizend toeschouwers. Inmid dels kan er nog maar de helft in. De opening op 21 juli 1979 werd groots aangepakt. Natuurlijk met een voetbalwedstrijd (tegen buur Wattenscheid, 3-0), en er waren de (vanaf die tijd in voetbalstadions steeds meer onvermijdelijke) 'volksartiesten': Tony Marshall, llja Richter en Gotthilf Fischer. De laatste had een enorme hoeveelheid singles van zichzelf meegebracht, waarvan er vijfhonderd door het hongerige publiek werden... gestolen! Het Ruhrstadion was vanaf de opening een van de mooiste stadions in Duitsland. Veel glas, kort op het veld (geen plek is verder dan dertig meter van het veld vandaan) en geen het zicht hinderende palen. Om een oer-Hollandse term te bezigen: knus! Naar Duits gebruik was er wel een atletiek baan gebouwd, maar die lag waar voetballiefhebbers hem het liefste zien: buiten het stadion. Zonder al te veel potten te breken speelde VfL Bochum ver volgens jarenlang in de Bundesliga. De club kreeg de bijnaam de 'Unabsteigbaren' omdat de club, ondanks beperkte finan ciële middelen, degradatie keer op keer wist te ontlopen. Vanaf de jaren negentig kwam aan alle zekerheden een einde. VfL Bochum degradeerde (en promoveerde) maar liefst vier keer, maar aan de andere kant: in 1997 kreeg het Ruhrstadion voor het eerst in de clubgeschiedenis Europees voetbal binnen de poorten. In het UEFA-Cuptoernooi scha kelde Bochum Trabzonspor en Club Brugge uit. Ajax was de tegenstander in de derde ronde. De successen in de UEFA Cup ten spijt was Bochum in decem ber 1997 afgedaald tot de laatste plaats in de Bundesliga. Ajax daarentegen was onder leiding van Morten Olsen nog

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 59