Hofleverancier Internationals Bericht uiLBelgië in Europa 'Sonck... Sonck... Sonck...' Het lijkt wel of de mensen en de media er niet genoeg van krij gen, nu de gevierde topschutter Wesley Sonck boven de rivieren speelt. Gesneden brood is het, voor gesprekjes bij de warme bakker op zondagmorgen. Maar Wesley heeft tijd nodig om zich aan te passen, vergeet dat niet! Bij zijn vorige club Racing Genk duurde het liefst zes maanden vooraleer hij precies wist waar het doel stond. Nadien was er geen houden meer aan. Toen scoorde hij zes maal in één wedstrijd tegen KV Mechelen. Dat was net voor Sinterklaas en hij wilde zijn zoontje wat extra geven. Een mooi gebaar en het kostte hem niets. Wesley scoorde zelfs tegen Real Madrid. Met een kopbal. Niet te houden, ik zei het al. Bovendien heeft hij nog een krachtige feestact in petto, altijd leuk voor de sponsor: na een goal maakt hij een dubbele salto, die menselijkerwijs gesproken alleen een begena digd lenige Afrikaan uit de benen kan schudden. Enig geduld is dus niet misplaatst. Voor zover dat zou bestaan in topvoetbal. Intussen is een andere Belg bij Ajax binnengeslopen. Hebben jullie dat wel gemerkt? Want hij verplaatst zich nogal snel. Tom Soetaers is de naam. De wervelvind uit Wom- mersom. Uit wat? Uit Wommersom. En weet iemand waar dat ligt? In Nederland ongetwij feld niemand en in Belgie alleen die mensen, die in Wommersom zelf wonen. (Voor dit soort goed verborgen plekjes werd het GPS-systeem uitgevonden.) Toen Sonck naar Ajax vertrok, zei de voorzitter van Genk op tv: 'Hij is al een halve Hollan der,' en daarmee doelde hij op de praatvaar die Wesley is. Hij praat als Brugman. En hij scoort als Kezman, wacht maar. Tom Soetaers, die eerst het vagevuur bij Roda JC passeerde, alvorens de hemel Ajax te bereiken, is een stille jongen, zelfs naar Belgische normen. Ik ken het gezegde wel: 'spre ken is zilver, zwijgen is goud', maar in dit geval zijn de spaarzame woorden van Tom goud waard. Tom zei in de kranten dat je je hoort te gedragen bij Ajax. 'Je moet niet naar discotheken willen trekken, dat wordt niet gewaardeerd. Kijk maar hoe het Dani verliep,' voegde hij eraan toe. Zoiets lees ik met genoegen, want het bewijst dat Tom Soetaers geen losbol is, maar een ernstige prof. Met Jelle Van Damme erbij heeft Ajax nu drie Belgische spelers in de A-kern en dat heeft geleid tot een onvoorstelbare situatie in het voetbal van jullie zuiderburen. Toen laatst België - Holland werd gespeeld in Brussel, bleek dat er één club was die liefst drie interna tionals leverde voor de Rode Duivels en die club was niet Sporting Anderlecht, Cercle Brugge of Excelsior Moeskroen, maar Ajax uit Amsterdam, in normale omstandigheden de hofleverancier van de tegenstander. Hoe moeten we dit gegeven interpreteren? Vinden jullie Nederlanders dat wij van geluk mogen spreken en kunnen profiteren van de voetbal opleiding die onze beste talenten krijgen in en naast de ArenA Of klopt het Belgisch standpunt, dat stelt dat wij jullie stiekem aan het veroveren zijn, één per één, tot we jullie doodknuffelen, tot het fatale moment ontstaat waarop alleen nog de coach het Wilhelmus kan zingen en al de anderen in de kleedkamer de werkdag op z'n Vlaams beginnen met 'Allez mannekes, alleman goesting in voetbal vandaag?' Van de technische staf kan enkel Ruud Krol vanaf dan de gesprekken nog enigszins volgen. De waarheid ligt in het midden. Als België en Nederland ooit tot een fusie overgaan, dan is het duidelijk waar en wanneer het begonnen is. Met Wesley, met Jelle. En met Tom, op top snelheid. Wat is hij adembenemend snel, die Soetaers. 'Is hij de vlugste Ajacied aller tijden?' vroeg ik me laatst af. Zit u ook met die kwestie op het bord 's ochtends? Daarom zou ik graag een voorstel doen. Tijdens de winterstop zou ik een ren willen zien tussen Tom Soetaers en Mare Overmars. Zoiets, met alle respect voor beide sportlui overigens, in de trant van de bloedspannende hondenwedstrijden die op BBC worden uitgezonden. Tom en Jerry, maar dan tegen elkaar. Een spurt van één ronde door de stadiongracht, iedereen met de chrono in de hand. Desnoods organiseren we het voor een goed doel. En u weet, er is slechts één goed doel: dat van de tegenstander. Ik weet niet of daar veel volk naar zou komen kijken. Maar ik zal er alleszins zijn. Het is immers iets voor snelle jongens. Armand Schreurs stopt Europees Spits van het jaar Ruud van Nistelrooy af. Door de 3-1 winst op Nederland plaatste Tsjechië zich als groepshoofd rechtstreeks voor het toernooi in Portugal.

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 57