Ajax heeft de jeugdopleiding uitgebreid. Dit seizoen zijn er een D3 en een E3 geformeerd. Deze jonge selecties worden getraind door Sonny Silooy en Bryan Roy. De dartele profvoetballers van vroeger hebben hun roeping gevonden en zijn nu twee ambitieuze trainers die hun nieuwe beroep vol passie uitoefenen. Opnieuw heeft Ajax oud-Ajacieden binnen gehaald. Tussen de helden van weleer als Arnold Mühren, Fred Grim en natuurlijk Danny Blind lopen bij de jeugd steeds meer rood-witte voetbalsterren rond. Bryan Roy werd vorig seizoen al ingelijfd en kreeg toen de D2 onder zijn hoede. Sonny Silooy liep het afgelopen voetbaljaar stage bij de B1 van Wim Kwakman, die uiteindelijk Nederlands kampioen werd. Nu zijn Silooy en Roy de mannen van de nieuwe D3- en E3-selectie. Beiden hebben een jaarcon tract. Als aan deze voetbaldieren enkele jaren geleden was gevraagd om trainer te wor den, hadden ze hartelijk gelachen en waren zij snel het veld op gerend om zelf weer te gaan spelen. Roy moest dan ook lang nadenken toen Leo Beenhakker hem vroeg om trainer te worden. Dat bete kende namelijk dat de linksbuiten op zijn 31ste moest stoppen met voetballen. Naast 155 wedstrijden voor Ajax speelde Roy bij Foggia in Italië, het Engelse Nottingham Forest, bij Hertha BSC in Duitsland en nog een korte periode bij NAC. Hij kon op zoek naar een andere club of het bod van Been hakker aannemen. Hij koos het laatste. Roy: 'Ik heb er geen moment spijt van gehad dat ik die keuze heb gemaakt. Ik werk in een fantastische ambiance en ken negentig procent van de mensen. Ik werk dan ook in een bedrijf met mensen die ik bijna mijn hele leven ken, met wie ik ook nog heb gevoetbald. In het begin had ik het wel heel moeilijk. Ik moest leiding geven en dat had ik nog nooit gedaan. Het gaat me steeds gemakkelijker af naarmate ik het langer doe. Gedurende het seizoen kwam ik steeds lekkerder in mijn vel te zit ten en kreeg ik meer en meer zelfvertrou wen. Uiteindelijk had ik het gevoel dat ik het aardig op de rails had en hebben we een hartstikke leuk seizoen gedraaid.' Veters strikken Sonny Silooy heeft dit seizoen voor het eerst een eigen elftal, nadat hij eind vorig seizoen slaagde voor het diploma Trainer Coach Jeugdvoetbal 1. Hij voelt zich, net als Roy, als een vis in het water bij Ajax. 'Vanaf de eerste dag voel ik me hier thuis.' Silooy kan zich volledig richten op de D3. Dit in tegenstelling tot vorig sei zoen, dat een heel drukjaar was voor de voormalige verdediger. Hij moest weke lijks naar de cursus bij de KNVB, liep stage bij de B1 en was na de winterstop ook hoofdtrainer van vierde-klasser RCZ in Zaandam. Tot september vorig jaar heeft Silooy zelfs nog actief gevoetbald. Naast 343 wedstrijden voor Ajax speelde hij bij het Franse Matra Racing Paris, bij Arminia Bielefeld in Duitsland, bij De Graafschap en als laatste bij de amateurs van Unitas in Gorichem. Toen was het genoeg geweest. Silooy: 'Ik wist het verschil tus sen zwart en wit niet meer. Ik was zeven dagen van huis en dat was niet te doen. Ik moest ook hard werken voor mijn diploma. Het is me echt niet komen aanwaaien. Het is natuurlijk heel droge stof die je in de praktijk moet brengen en dat is niet gemakkelijk. Gelukkig heb ik het gehaald. Van Wim Kwakman heb ik erg veel geleerd en het laatste halfjaar als hoofdtrainer bij RCZ heeft mij ook goed geholpen. Toen Danny Blind mij in april dan ook vroeg om trainer te worden bij de jeugd heb ik daar over geen seconde na hoeven denken. Nu heb ik een eigen groep en dat is fantas tisch.' Voor Roy was de overgang van de D2 naar de E3 even wennen. Van jongens van onder de twaalf jaar ging hij naar een selectie met spelers van onder de tien. Roy: 'In het begin dacht ik: "Jemig, moet ik nu alleen maar veters strikken?" Maar als je ziet hoe de jongetjes zich ontwikke len en hoe snel ze vooruitgang boeken, dan geeft dat enorm veel voldoening. Je moet de jongetjes inzicht geven in hoe het Ajax-spelletje gespeeld moet worden en in hoe zij zich vrij moeten lopen. Bij deze

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 45