Thomas Vermaelen Hij mag pas vanaf 14 november rijles nemen. Daarmee is hij nog de enige minderjarige speler in het team van John van 't Schip en Marco van Basten. Toch durft de Belgische centrale verdediger Thomas Vermaelen nu al verder te kijken dan Jong Ajax: 'Natuurlijk wil ik in het eerste komen.' Benjamin vol beloften Het leven lacht de benjamin van Jong Ajax toe. Na één jaar A1 is de Belgische jeugdinter- national reeds toegevoegd aan de selectie van het tweede elftal. In de eerste competitie wedstrijden begon hij al in de basis. En dan heeft hij ook nog eens een contract getekend tot juli 2005 met een optie voor nog eens twee jaar. Thomas Vermaelen dankt zijn entree op de Toekomst (begin 2001) aan het samenwerkingsverband dat de Amsterdamse club heeft met Germinal Beerschot Antwerpen. Vermaelen: 'Ik werd uitgenodigd voor een stage van een week, eigenlijk was het zelfs maar voor vier dagen. Ik heb twee keer mee- getraind met de A2 en speelde daarna met de B1 een tweedaags toernooi in Maastricht. Danny Blind en Kees Zwamborn waren ook aanwezig. Het ging wel lekker, moet ik zeggen. En daarom zit ik nu bij Ajax.' De centrale verdediger vond het 'heel tof' om naar Ajax te gaan, ook al betekende het dat hij op vijftienjarige leeftijd zijn ouderlijk huis moest verlaten. 'Ajax is gewoon een fantas tische club, met een geweldige jeugdopleiding. Mijn vader reageerde heel enthousiast op mijn overgang. Mijn moeder ook wel, maar die had er wat meer moeite mee om afstand te doen van haar kind. Gelukkig werd ik goed opgevangen in mijn twee gastgezinnen, eerst in Nieuw-Vennep en nu in Amstelveen. Zelf had ik er geen problemen mee om het huis uit te gaan. Als je ervoor kiest om voetballer te worden, moet je er vol overtuiging voor gaan wanneer een grote club zich meldt. Het beeld dat ik had van Ajax is dat discipline belang rijk is en dat de trainers behoorlijk streng zijn. In de praktijk valt dat gelukkig wel mee. Natuurlijk wordt er serieus gewerkt. Ze zeggen niet voor niets dat dit een van de beste jeugdopleidingen van de wereld is. Maar er is ook genoeg tijd voor grappen en ontspan ning. Er worden trouwens geen belgenmoppen gemaakt. Alleen als ik iets stoms, doe zeg gen ze weieens: daar heb je die stomme Belg weer! Maar dat vind ik wel leuk.' Ook het leven in Nederland bevalt de voetballer uitstekend. 'Wat me vooral opvalt is dat Nederlanders veel meer dan Belgen gewoon zeggen wat ze denken en dat vind ik prima. Amsterdam is een heerlijke stad. Vooral 's zomers met al die terrasjes is het er erg gezel lig. Ik ben er nog niet echt mee bezig om op mezelf te gaan wonen. Ik zit voorlopig goed bij mijn gastgezin. Volgend jaar zie ik wel weer verder, maar ik ben dan ook pas achttien. Ik zal toch eerst echt volwassen moeten worden en op zijn minst zelf moeten kunnen koken, wassen en dat soort dingen.' Diploma Zijn licht Vlaamse tongval verraadt Vermaelens afkomst: Stabroek, een kleine gemeente onder de rook van Antwerpen met ruim 17.000 inwoners. 'Wel een aardig dorpje, maar voor jongeren is er weinig te beleven. Ik kom uit een sportieve familie. Vooral van mijn moeders kant. Haar broers konden aardig voetballen en mijn grootvader ook. Ik denk dat ik mijn talent van mijn opa heb. Mijn broer van twintig speelde vorig jaar overigens nog in het tweede van GBA, maar hij heeft nu voorrang gegeven aan zijn studie.' Voor de jonge Belg is er ook meer dan alleen voetbal: in juni van dit jaar heeft hij in Nederland zijn havo-diploma gehaald. 'Bijkomend voordeel was dat ik daardoor ook veel contact had met jongeren van mijn eigen leeftijd, waardoor ik sneller aan Nederland kon wennen. De overgang van een Belgische naar een Nederlandse school is gemakkelijker dan andersom, volgens mij. Ik kon zonder problemen de Nederlandse leerstof oppikken en ben met goede resultaten van school gegaan. Natuurlijk vonden mijn ouders het diploma wel belangrijk, maar ik heb het vooral gedaan voor mezelf. Zo'n opleiding zorgt ervoor dat je ook iets anders kunt doen dan voetballen als dat nodig blijkt te zijn. Ik zou nog steeds wel iets ernaast willen doen, ik heb alleen nog geen flauw idee wat. Eerst maar eens rijlessen nemen als ik achttien ben.' Met zijn studie aan de jeugdopleiding van Ajax gaat het in elk geval redelijk voorspoedig. Tijdens zijn eerste seizoen in de B1 moest Thomas Vermaelen in eerste instantie wel wen nen aan het niveauverschil, vertelt hij. 'Het niveau ligt bij Ajax een stuk hoger. In België is het voetbal meer gebaseerd op kracht, hier draait veel om de techniek. Maar dankzij de aanwijzingen van de trainers heb ik op alle gebieden een boel geleerd. Ik heb me goed ontwikkeld en dat gaat nog steeds door. Ik ben een echte verdediger. Je moet me niet in de spits zetten. Als ik een keer scoor is het meestal bij corners, uit een kopbal.' Allround Het afgelopen seizoen greep Vermaelen met de A1 net naast de titel. In de voorlaatste competitieronde liet concurrent SC Heerenveen twee dure punten liggen. Daardoor lag voor het elftal van Danny Blind een beslissingswedstrijd ineens binnen handbereik. Op de Toekomst won Heerenveen echter met 2-1 en behaalden de Friezen daardoor terecht het kampioenschap. Thomas Vermaelen was het hele seizoen basisspeler en aanvoerder. 'Ik heb een lekker jaar gehad, al was het in de tweede helft van het seizoen wel wat zwaar om het voetbal te combineren met mijn eindexamen. Het is een hele eer natuurlijk om aanvoerder te zijn. Coachen zit alleen niet zo in mijn karakter. Als centrale verdediger zou ik dat ook bij Jong Ajax wel wat meer moeten doen.' Trainer John van 't Schip beaamt

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 39