Steven Pienaar Dan krijgt Pienaar het woord. Tegen wil en dank moet hij iets bemoedigends zeggen tegen de gedetineerden. Pienaar zit er duidelijk niet op te wachten. Hij tikt op de microfoon, en heeft als hij begint te praten ogenschijnlijk nog geen idee wat de inhoud moet worden. Pienaar: 'Ik zou graag jullie allen de hand schudden, maar jullie zijn met te veel. Maar vrienden, het is moeilijk, ledereen maakt fouten. Vooral door mijn moeder heb ik sommige fouten niet gemaakt. Ik hoop dat jullie je richten op het leven hierna. Maak nieuwe doelen. Ik hoop dat jullie veranderen als je hieruit komt. Ik weet dat veel jongens hier hun leven willen beteren. Ik hoop dat jullie de hulp van God krijgen om dat waar te maken. Bedankt en succes.' En dan zet een Afrikaans mannenkoor in. In Zulu wordt er onbedaarlijk mooi gezongen. Het lied gaat over de vrijheid, waar zo vurig naar wordt terugverlangd. Als het tijd wordt om afscheid te nemen, gaat Pienaar toch op de gedetineerden af. Hij schudt ze een voor een de hand. Er maakt zich een euforische opwinding meester van de groep. De vreugde zwelt aan tot applaus. Als na een publiekswissel loopt Pienaar achter de bewakers aan, naar een deur op de binnenplaats, de gang weer in. 'Weet je wat het verhaal eigenlijk is,' zegt een bewaarder. 'Tyrone Baartman is een nog veel betere voetballer dan Steven Pienaar. Als hij zich had kunnen focussen, had hij het nog ver kunnen schoppen. Ik zweer het je.' De vuisten weer tegen elkaar ten afscheid. Baartman draait zich om en loopt terug de Zonderwater Gevangenis in, vier jaar cel tegemoet. De sleutel knarst. Raymond Bouwman Ajax Magazine-medewerker Raymond Bouwman maakt samen met cameraman Pim Hawin- kels voor RTL5 het programma In de ban van sport. 'Escape from Westbury' is een afleve ring van deze documentaire-serie die wordt uitgezonden op 13 oktober om 19:55 uur. OKTORFR ?003 ^7

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 37