Hoewel de clubleiding het meespelen in de Cham pions League niet heeft begroot, is in sportief opzicht plaatsing voor het toernooi voor Ronald Koeman altijd een must geweest. 'Het is duidelijk dat spelers individueel en als team beter worden als ze op het hoogste niveau kunnen spelen,' aldus de trainer. Het bereiken van het doel kwam echter letterlijk en figuurlijk niet zonder slag of stoot tot stand. Met het afgelopen succesvolle Champions-Leagueseizoen in het achterhoofd zou Grazer AK, de nummer twee van Oostenrijk, een niet al te moeilijk obstakel moeten zijn voor de, na de loting, optimistische Ajacieden. Maar Ronald Koeman waarschuwde zijn jongens voor onderschatting van de stugge ploeg en hield tijdens de voorbeschouwing dan ook een slag om de arm: 'Ik kan niet met honderd procent zekerheid stellen dat we er klaar voor zijn. De voorbereiding is toch een ander verhaal dan een wedstrijd waarin het om de knikkers gaat,' aldus de trainer. Toen Ajax eenmaal was aangekomen in de culturele hoofdstad van Europa waren de voortekenen slecht. Tomas Galasek raakte geblesseerd op de laatste training in het Arnold Schwarzenegger Stadion. Een aderlating, want het team draait moeizaam zonder de Tsjech. En enkele uren voor de aftrap van het duel, toen de selectie aan de sportmaaltijd zat, liep een zwarte kat de eetzaal binnen. Tot grote schrik van vooral Zlatan Ibrahimovic, die het beest al spugend de eetzaal uitjoeg. Tijdens de wedstrijd geschiedde waar Koeman voor gewaarschuwd had; GAK kreeg in het eerste kwartier liefst drie grote mogelijkheden, waarvan twee uit de zo gevreesde stan daardsituaties. De analyses van Tonny Bruins Slot hadden geleerd dat de boomlange en fysiek sterke spelers van Grazer meesters zijn in het versieren van vrije trappen, die voor veel gevaar kunnen zorgen. Koeman had er dus op gehamerd geen onnodige overtredin gen te maken. Ajax overleefde het stormachtige eerste kwartier, maar stelde er bedroe vend weinig tegenover. Wamberto miste voor een leeg doel en Rafael van der Vaart kwam een teenlengte tekort om de bal binnen te tikken. Tien minuten na rust voltrok zich het doemscenario. Wamberto gaf een lichte schouderduw aan zijn opponent en kreeg - vol gens Koeman ten onrechte - een vrije trap tegen. Dollinger legde de bal op het hoofd van Pogatetz, die de Oostenrijkers - niet onverdiend - op voorsprong bracht. Maar Ajax maakte in de 79ste minuut alsnog gelijk. Wesley Sneijder schoot met een prachtige vrije trap de bal in de verre hoek. Daarna was de flair van GAK verdwenen en kreeg Zlatan Ibrahimovic, ingevallen voor Wesley Sonck, zelfs nog kansjes. Bij het eindsignaal konden de Amsterdammers met de 1-1 op zak opgelucht ademhalen. 'Ik ben tevreden over het resultaat, niet over het spel,' aldus een realistische Koeman. Invisible man Ook de voortekenen bij de terugwedstrijd waren slecht. Ajax vertoonde vier dagen voor het treffen dramatisch slecht spel tegen RBC. Het duel werd door Koeman getypeerd als AJAX MAGA7INF

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 16