Enquête De heren media Patent hebben ze er bij Ajax niet op aangevraagd, maar het zojuist gestarte seizoen is nu al het jaar van de ontsnappingen. (Valentijn Driessen, De Telegraaf, 28-08-2003) Boschker is een geschikte vent. Zoals zoveel keepers heeft hij wél een eigenaardigheidje. Als hij zijn handschoenen uittrekt, heeft hij één ringvinger ingetapet. Alweer een bijgelovige keeper? Ja, inderdaad. Maar wel iemand die zijn eigen bijgeloof behoorlijk relativeert. Bosch ker wijst op zijn hoofd en zegt tegelijkertijd: 'Dat intapen doe ik voor de flauwekul.' (Jop van Kempen, Het Parool, 30-08-2003) Niemand is onmisbaar, luidt een belegen voetbaladagium, dus ook Tomas Galasek niet. Maar volgens trainer Ronald Koeman is Ajax, bij afwezigheid van de Tsjech, wel ernstig gemankeerd. (Mark van den Heuvel, Sportweek, 02-09-2003) Akachar heeft net een kans verprutst. Hij had een vrije schietkans, maar wilde eerst nog een mannetje uitkappen. Dat mislukte. Weg kans, weg doelpunt. Van Basten houdt niet van die overbodige acties. Voetballers moeten meedogenloos zijn, vindt hij. (Jop van Kempen, Het Parool, 03-09-2003) Gevoel is niet te leren. En trouwens, zijn de voetballers die hij moet onderwijzen en die zich zelf zo hoog achten, zijn die niet veel te simpel voor een man als Van Hanegem? Willem zegt: 'Van der Vaart moet weer op intuïtie spelen. Niet te veel opdrachten.' Wijze woorden, Willem. Doordring Dick er ook even van. (Hugo Borst, Algemeen Dagblad, 06-09-2003) Wat Seedorf heeft met vrije trappen, heeft Cruijff met keepen. Ze denken dat ze er verstand van hebben. (Christiaan Ruesink, Algemeen Dagblad, 06-09-2003) Waarin Van Basten zijn vriend overtrof, was het ophalen van de schouders. Bij elke voor hem onbegrijpelijke actie in het veld, haalde Marco tweemaal de schouders op. De handen bleven in de zakken, terwijl de schouders vragend omhoog gingen in een vier a vijf seconden volgehou den pose. Van 't Schip haalde ze ook wel op, maar uit de schouders van Marco sprak meer onbegrip. (Henk Spaan, Het Parool, 06-09-2003) Om respect hoor je niet te vragen, je moet het verdienen. Nederlandse voetballers willen dat nogal eens vergeten. De Tsjech Tomas Galasek zegt het zo: de één pakt de bal af, de ander doet er wat moois mee. En als iedereen zijn eigen werk goed doet, komt het respect vanzelf. (Dick Sintenie, Het Parool, 08-09-2003) De televisiekijkers kregen zaterdagavond een mooi beeld: Dick Advocaat en Louis van Gaal samen aan tafel voor de nababbel. De ex-bondscoach deed het heel charmant. (Henri van der Steen, Algemeen Dagblad, 08-09-2003) Als ik dan tijdens Nederland - Oostenrijk zie dat Giovanni van Bronckhorst gewoon op de tri bune zit, dan zakt daar mijn broek van af. (Johan Cruijff, De Telegraaf, 08-09-2003) De speldenprikken van Cruijff rond belangrijke wedstrijden van het Nederlands elftal behoren tot de rituelen. (Willem Vissers, de Volkskrant, 09-09-2003) Toen ik ergens in de nazomer op teletekst van AT5 de uitkomst van de opmerkelijke NIPO-enquête zag, maakte ik daar ijverig een aantekening van: leuk voor column! Op dat moment had ik ook zelf niet verwacht dat het een nationaal issue zou worden. En na de vreselijke afgang in Praag zullen er - zo vrees ik voor onze jongens - nog vele enquêtes volgen. Op zichzelf is het ook wel een aardig trucje: je laat niet de pers de prestaties van het Nederlands elftal beoordelen (of veroordelen, zoals u wilt), maar het Nederlandse volk zelf. Even ter herinnering: het Nederlandse volk was gevraagd welke twee spelers van het Nederlands elftal weg mochten. De uitkomst lag min of meer in de lijn der verwachtingen: 1. Kluivert 32% van de stemmen; 2. Seedorf 25%; 3. Frank de Boer 20%; 4. Davids 14%. Het zijn de meest genoemde 'verwende vedetten' (citaat Nederlandse volk). Ik ver moed dat de vier namen onveranderd zijn gebleven na Tsjechië-uit. Misschien verliest Seedorf wat terrein (hij deed niet mee in Praag) en Davids zal met stip naar de tweede plaats zijn gestegen. Van Nistelrooij maakt na zijn wat overtrokken reactie op de wissel een serieuze kans om binnen afzienbare tijd een bedreiging voor Frank de Boer te wor den in de NIPO-competitie. Mede doordat Frank de Boer wel erg opzichtig een wit voetje trachtte te halen bij het Nederlandse volk door tegenover Hans Kraay jr te ver klaren dat hij zelf om een (diarree-)wissel had gevraagd, 'dit in het belang van het team'. Enfin, de ragfijne details van het collecieve Oranje-falen zullen we nooit te weten komen. De meeste stront blijft nu eenmaal binnenskamers. Maar het houden van deze enquête moet een harde klap voor onze jongens zijn geweest. Zeer pijnlijk. De vrese lijke kritieken in de kranten van 11 september vallen in het niet bij de NIPO-enquête. Want hoe vernederend is het niet dat een van de grootste onderzoeksbureaus in ons land de opdracht krijgt om onder het volk uit te zoeken hoe impopulair de eigen voet ballers zijn. Het 'winnende viertal' heeft onmiddellijk de schuld afgeschoven op de journalistiek. Het ontbreekt de jongens simpelweg aan persoonlijkheid om op gepaste wijze met kri tiek om te gaan. Geef eens toe dat je slecht hebt gespeeld! En zeg dat tegen de heren media, die deze boodschap weer aan het volk zullen doorgeven. Als jullie het zo doen, zijn er geen enquêtes meer nodig. Maar zolang jullie tegen de heren van de media blij ven roepen dat 'er hard gewerkt is' en 'goed gespeeld' en 'het een beetje tegenzat in de afwerking', zal het Nederlandse volk jullie blijven beschimpen. Waarom heb ik het eigenlijk over het Nederlands elftal en niet over Ajax, zoals het op deze pagina's hoort? Wel, deze wat lange inleiding vormt tegelijkertijd een bruggetje tot een (kleine) waarschuwing voor Rafael van der Vaart. Het moet me van het hart dat ik een beetje schrok toen ik Rafael op zondag 31 augustus op Studio Sport zag. Hij had niet goed gespeeld en was door Koeman gewisseld. Rafael klaagde voor de camera over een blaar onder zijn voet en gaf dat als verklaring voor zijn wissel. Echter, publiek (volk!), pers en coach zagen dat Van der Vaart werd gewisseld omdat hij niet goed speelde. Koeman zelf bevestigde dit later ook. Ik had op tv liever de ontwapenende openheid van Rafael gehoord. Zoiets als dit: 'Tja, het loopt bij mij nog steeds voor geen meter, maar ik beloof alle Amsterdammers beterschap. Het duurt niet zo lang meer hoor, dat voel ik. Natuurlijk had de trainer gelijk dat hij mij wisselde. Als ik hem was geweest, had ik het zelfs al eerder gedaan!' Maar nee, Rafael had het over een opspelende blaar. Bovendien meende ik uit zijn lichaamstaal en gelaatstrekken op te kunnen maken dat hij het interview over de wissel met verschrikkelijk veel tegenzin gaf. Alsjeblieft Rafael, blijf jezelf! Bewaar de rust en ga gewoon lekker voetballen. Beschouw de vragen van zogenaamde 'lastige journalis ten' niet als hinderlijk, maar als een verlenging van je werk bij Ajax. Want we hopen allemaal datje naast de zo begenadigde voetballer die je al bent, ook de nieuwe leider van Ajax wordt. Daarnaast willen we je zo graag 'echte' prijzen zien winnen. Leer van het heden en zorg dat je over een jaar of tien niet als winnaar van een of andere NIPO- enquête uit de bus rolt. Jeroen van den Berg OKTOBER 2003 113

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 115