Het ontstaan van Ademloos Ajax 5o Boeken gedenkwaardige wedstrijden k Een boek over de meest gedenkwaardige wedstrijden uit de Ajax-geschiedenis. Het was een simpel idee waarmee de uitgever kwam aanzetten, en geen onlogisch idee ook. ledereen die Ajax een tijdje volgt of heeft gevolgd, weet er wel een paar op te noemen, dus zal er - voor een uitgever niet onbelangrijk - ook wel een markt voor zijn. Clubliefde, historische interesse, nostalgie misschien, dus waarom niet. De opdracht leek dan ook geen al te ingewikkelde, maar bij het opstellen van de eerste groslijst van op te nemen wedstrijden bleken er toch nog wel wat haken en ogen aan te zitten. De eerste vraag was: over hoeveel wedstrijden praten we hier? Met een heel natte vinger berekend heeft Ajax er in zijn bestaan een dikke vijfduizend gespeeld, dus in dat aanbod zal flink gesneden moeten worden, wil het te behappen blij ven: het boek moet immers voor iedereen een beetje betaalbaar blijven, dus meer dan honderd moeten het er niet worden. En liever nog wat minder, willen we iedere wedstrijd een beetje uitgebreid kunnen behandelen. Vijftig leek vervolgens een goed compromis: een mooi rond getal, en voor een schrijver die net die leeftijd heeft behaald, bovendien een te mooi omen om te negeren. Ik besloot geen Europa-Cupwedstrijden op te nemen, omdat ik daar al eens eerder een boek aan gewijd had, en niet voor de zoveelste keer Liverpool, Benfica en Austria Wien, hoe fraai of gedenkwaardig ook, te moe ten behandelen. Dat gaf wat ruimte, maar hoe rangschikken we de overgebleven wedstrijden? Maken we er een top-vijftig van, met de mooiste en gedenkwaardigste wedstrijd aan het eind? Ik moest onmiddellijk denken aan de top-honderd van voetballers die Henk Spaan een jaar of wat geleden samenstelde, en werd bij voorbaat al moe van de oeverloze discussies die te verwachten waren: of de 6-6 tegen VUC uit 1941 nu gedenkwaardiger was dan de 0-1 tegen GVAV uit 1967, en hoe ik erbij kwam de 5-5 tegen FC Groningen 'maar' op nummer dertien te zetten en niet 'minstens' op nummer zes... i Gedenkwaardig is een nogal rekbaar begrip. Beter voor de bloeddruk dus om iedereen maar zijn eigen volgorde te laten bepalen: wordt het boek nog een beetje interactief ook. Bovendien, als de historische volgorde werd aangehouden, zouden de wedstrijden niet te veel als losse gebeurtenissen worden gepresenteerd. Hiermee waren niet alle vragen beantwoord. Welke wedstrijden waren gedenkwaardig genoeg om te worden opgenomen? En: wat is gedenkwaardig? Is dat een wedstrijd van historisch belang, een wedstrijd die qua belang misschien de kwalifictatie van dertien-in- een-dozijn verdient maar een dusdanig absurd verloop heeft dat je hem je leven lang niet meer vergeet? Of de eerste wedstrijd waar je bij bent geweest, en alleen daarom een enorme indruk maakte? Ik besloot te kiezen voor een combinatie van dat alles en maakte een voorlopige lijst van wedstrijden die bij mij zijn blijven hangen, aangevuld met wed strijd uit de tijd voor de mijne, die ik via andermans herinneringen in mijn geheugen heb opgeslagen. Weliswaar zou de selectie geheel de mijne worden - er moet een beslissing genomen worden, en wie het er niet mee eens is, moet zelf maar een boek schrijven, zo hOUTEKIFT redeneerde ik - maar om te voorkomen dat ik al te zeer mijn persoonlijke blik op de wereld zou laten overheersen, hield ik een kleine bliksemenquête onder habitués op de perstribune bij Ajax. Ik vroeg deze kenners om de eerste wedstrijden te noemen die hun te binnen schoot bij het woord 'gedenkwaardig'. Dat bleken niet zelden dezelfde wedstrij den te zijn die ik ook al op mijn lijstje had staan: de terugkeer van Cruijff tegen Haarlem, de 8-2 tegen het Feyenoord van diezelfde Cruijff, de 3-6 afgang in eigen huis tegen MVV en nog zo het een en ander. Voor een goede balans besloot ik de regel in te stellen dat er niet te veel wedstrijden tegen dezelfde club in moesten komen. Feyenoord mocht iets vaker, maar ook niet al te vaak, want ook daarmee zou ik ten dele een eerder boek moe ten herkauwen. Na wat gestreep bleven er toch enkele onverwachte wedstrijden over: de eerste wedstrijd in het nog rammelende semi- profoetbal, de eerste wedstrijd in de Eredivisie, de heldenrol van middenvelder Piet Kraak, die in de Meer als doelman moest fungeren. Maar er moesten er ook een paar sneuvelen: de vijf doel punten die Ruud Geels scoorde tegen zijn oude club Feyenoord, de 6-2 vernedering bij PSV, de afgang tegen FC Twente bij het eeuwfeest, ze hadden er eigenlijk wel in gemoeten, maar in de beperking toont zich de meester, hield ik mij flink. Van de penalty van Cruijff tegen Helmond Sport en het debuut van Marco van Basten, die op het laat ste moment sneuvelden, bleef alleen per ongeluk een verwijzing op de achterkant van het omslag over. Nou ja, zijn ze toch niet helemaal vergeten en doe je sommige recensenten alvast een plezier. Is het vijftigtal dat overbleef een representatieve selectie? Ja en nee. Nee omdat het er natuurlijk te weinig zijn voor een club met een rijke geschiedenis als Ajax. Ja, omdat het voldoende is om een indruk te geven van hoe iets eenvoudigs als een voetbalwed strijd zijn sporen kan nalaten in het collectieve geheu gen van duizenden mensen. En die 'eerste wedstrijd waar je bij was', heb ik die van mijzelf ook opgenomen? Nee, omdat dat een Europa- Cupwedstrijd was. Wel de allereerste wedstrijd die ik me herinner. Het was in het voorjaar van 1960, ik was zes en woonde niet ver van het Olympisch Stadion. Thuis gingen we nooit naar voetbal, maar gingen we op zon- en feest dagen fietsen, zodat de kinderen wat konden rondhollen in de frisse lucht en 's avonds hun bord zouden leegeten. Regelmatig gingen we naar het oude Schiphol, waar je echte vliegtuigen kon bekijken en waar een speeltuin was; vaak ook naar het Bosplan, zoals mijn ouders het, ouder gewoonte, bleven noemen. Die Hemelvaartsdag was dat laatste reisdoel gekozen. Langs het Stadion komend zag ik het hele plein vol staan met reisbus- sen, voorzien van spandoeken die schreeuwden 'Feijenoord kampioen' en woorden van die strekking. Toen we een paar uur laten op de terugweg weer langs dezelfde plek kwa men, liep het Stadion net uit. De bussen stonden er nog, maar de spandoeken waren weg. Over het waarom van deze en andere kwesties gaat Ademloos Ajax. Evert Vermeer 111 Evert Vermeer: Ademloos Ajax, 50 historische competitiewedstrijden. Uitgeverij Houtekiet, €19,95

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 113