Lyrische portretten Dagelijkse observaties BS!» 32 lyrische portretten David Endt Gert Bals Marco van Basten Dennis Bergkamp Danny Blind Cristian Chivu johan Cruijff Louis van Caal Fred Grim Henk Groot Bob Haarms Barry Hulshoff piet Keizer Ruud Krol jari Litmanen Stanley Menzo Cer van Mourik Bennie Muller johan Neeskens Klaas Nuninga Stefan Pettersson Tonnie Pronk Frank Rijkaard Johnny van 't Schip Dick Schoenaker Sonny Silooy Wim Suurbier Sjaak Swart Simon Tahamata Rafael van der Vaart Velibor Vasovic Aron Winter Rob de Wit Ajax-zielen is een bundeling van portret ten die David Endt ooit schreef voor Ajax Magazine, aangevuld met twee nieuwe schetsen, over Rafael van der Vaart en Cristian Chivu. In zijn boek beschrijft de huidige teammanager van Ajax 1 hoe hij als klein jongetje Ajax aan het werk zag, hoe hij zelf als speler toetrad tot i de Amsterdamse trots en hoe hij ten slotte als lid van het begeleidingsteam een reeks topspelers en -coaches meemaakte. Zijn observaties legde hij vast in '32 lyrische portretten' van legendarische Ajacieden. Lyrisch is de schrijfstijl van Endt zeker. De Ajacieden die hij in zijn boek beschrijft, voetballen niet gewoon; ze schilderen, musiceren en dansen over het veld. Slechts af en toe komt zelfs David Endt vol zinnen tekort om zijn idolen/vrienden te karakteriseren. De laatste zin in het portret van Johan Cruijff ('Ontsnappings- dans') is kort maar alomvattend: 'De allerbeste ooit.' Ook Bob Haarms krijgt in 'Adel verplicht' zo'n bijna ademloze kwalifi catie mee: 'Sir Bob.' Over het algemeen zijn de portretten echter geschreven in de poëtische en highbrow stijl die Endt eigen is. En voor wie van - om in de eigen terminologie van de schrijver te blijven - romantische schilderingen van de Ajax-legendes houdt, is Ajax-zielen een boek dat in de collectie niet mag ontbreken. Liefhebbers van het korte en zakelijke, met cijfertjes geïllus treerde verslag zullen het boek na lezing van de eerste alinea's duizelend terzijde leggen. Voor statistici is deze voetbal-'proëzie' niet bedoeld. Endt is soms schaamteloos sentimenteel, hoogdravend en nostalgisch. Maar dat is tegelijkertijd de kracht van de lyri cus die hij is. Als liefdesverklaring aan alles wat en iedereen wie Ajax is, zal Ajax-zielen veel fans aanspreken. Joris Zandebergen David Endt: Ajax-zielen, 32 lyrische portretten. Uitgeverij L.J. Veen, €10,- Jorrit Smink volgde namens Het Parool dagelijks de verrichtingen van Ajax in en om het trainingsveld. In Staanplaats, een bundeling van Sminks columns, krijgt de lezer een goed beeld van de ontwikkeling van Ajax in het seizoen 2002-2003. Smink stond dagelijks aan of binnen het hek tijdens de oefensessies van de Amsterdammers en hij geeft in Staanplaats blijk van een goed oog voor opvallende details en originele invalshoeken. Zo is het verslag dat hij zit tend op het dak van een brandweerwagen maakte ('Onbelangrijk') in eer ste instantie een vrolijk verhaaltje, dat echter omslaat in een herinnering aan een recente tragedie waar de lezer kippenvel van krijgt. In 'Marathon- man' krijgt de schijnbaar eeuwig revaliderende John O'Brien een hart onder de riem gestoken en het einde van de column 'Zoektocht' is een leuke vondst. Staanplaats is duidelijk geschreven door een Ajax-fan, al is Smink niet bang om in zijn observaties af en toe de vinger op de zere plek te leggen. Dat doet hij dan wel weer met een luchtigheid die relativerend werkt. Met de 'harde schijf' met voetbalkennis van Jorrit Smink is het ook dik in orde. Schijnbaar moeiteloos haalt hij historische gegevens naar boven als de door hem aanschouwde training of wed strijd van Ajax daar aanleiding toe geeft. Smink beperkt zich niet tot het eerste elftal. Ook Jong Ajax, de zaterdagama teurs en de gang van zaken op de Toekomst komen aan bod en speciale gebeurtenissen als de Talentendagen worden eveneens meegenomen. Gelukkig voor de columnist was het successeizoen 2002- 2003 zelden een saaie jaargang. Opvallende gebeurtenissen volgden elkaar in een hoog tempo op en Smink plaatst die met een droog soort humor in het juiste perspectief. Slechts af en toe komt de invalshoek die hij kiest voor zijn dagelijkse stukje geforceerd over. Net als de club die hij volgde, heeft Smink weieens een mindere dag, maar ook voor de schrijver van Staanplaats mag van een succes volle jaargang gesproken worden. Joris Zandbergen Jorrit Smink: Staanplaats, Definitieve doorbraak van de nieuwe generatie Ajacieden. Fontaine Uitgevers, €8,90 m AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 112