De buitenstaander ladze, terwijl hij Dani op de kast kreeg toen hij hem het volgende influisterde: 'Weet je dat mijn carrière begon op 23-jarige leeftijd? Jij bent nu zelf 23 en die loopbaan van jou zit er alweer op.' De Jonge nu: 'Toch vond ik Dani een geweldige jongen, een slimme jon gen ook. Maar ik zou ook niet weten hoe je die in toom kunt houden. Het was een beest. Vooral ten opzichte van vrouwen was het een verschrikking. Het directe gevolg van ver schrikkelijk veel geld hebben en buitengewoon aantrekkelijk zijn. Mido? Zelfde verhaal. Ik weet niet wat je met dat soort mensen aan moet. Daar moet een heilsoldaat op worden gezet. Iemand als Majoor Bosshardt. Elke minuut van de dag op drie meter afstand. 'Het probleem van de huidige generatie voetballers is dat niemand ze begeleidt. Noch de clubs, noch de KNVB doet dit. Alle buitenlanders worden hier in Nederland aan hun lot overgelaten. Het is iedere keer maar hopen dat het goed gaat. Voor het publiek is het belangrijk om een band met een speler te krijgen. Maar dan moet hij eerst een band met de club, de stad en het land krijgen. Chivu was altijd wel geïnteresseerd. Ik herinner mij nog dat hij aan David Endt vroeg wie ik dan wel niet was. Daarna kon ik aan zijn pretoog jes zien dat hij wel door had dat mijn werk in Nederland iets betekende. Vervolgens heb ik met hem gesproken over de komieken in Roemenië.' Wat verwacht u dit seizoen van Ajax? 'Het is in ieder geval uitermate slecht begonnen, dat kunnen we wel zeggen! Natuurlijk hoeft dit nog niet zoveel te betekenen, maar bepaalde problemen zijn zichtbaar. Van der Vaart is natuurlijk nog erg jong, maar je ziet dat hij er problemen mee heeft hoe hij het elftal moet gaan dragen. En Sonck schiet de ballen er niet in, een ander probleem. En wat is er eigenlijk met Walker gebeurd, vraag ik me dan af. Daar werd binnen Ajax-geledingen altijd zo lyrisch over gesproken. Waarom staat hij nu niet op de plek van Chivu?' Beleeft u de wedstrijden van Ajax als een fanatieke supporter? 'In het stadion ben ik in het algemeen rustiger dan voor de televisie, want voor de buis kan ik de belangrijke wedstrijden onmogelijk met gepaste afstand volgen. Ook als ik alleen kijk, kan ik zo heerlijk met dat scherm praten... Of met Sjaak, want ook al is hij niet bij me, ik discussieer in gedachten wel met hem. Ik weet ook precies hoe hij naar een wedstrijd zit te kijken. Vroeger was alles natuurlijk ook beter voor Sjaak. Maar was dat zo? Ik denk het niet. Ik had Michels dolgraag aan het werk gezien met Dani en Mido, ik ben erg nieuwsgierig hoe hij die problemen had opgelost. Amsterdamse schoffies, zelfs Suurbier, waren beter in het gareel te houden dan Dani en Mido. Diep in z'n hart zal Michels een vreselijke afkeer hebben van voetballers die veel geld verdienen en niet de discipline op willen brengen om ervoor te gaan. Dat zou ik trouwens zelf ook heel erg vin den als ik trainer was.' U begint er zelf over: zou u voetbaltrainer willen of kunnen worden 'Nee. Maar wat ik wel zou willen, is het begeleiden van spelers uit het buitenland. Om die jongens wegwijs te maken in Nederland en ze uitleggen wat Ajax hier betekent.' Dat lijkt bijna op een open... 'Sollicitatie! (Gelach.) Ik zou dat echt leuk vinden. David Endt doet dat goed, maar die heeft er niet voldoende tijd voor. Als je een speler op een juiste manier begeleidt, ver moed ik dat hij meer plezier in zijn werk krijgt in Nederland. En wij hadden op onze beurt meer plezier van de humor van Arveladze kunnen krijgen als hij meer geïntegreerd was geraakt. Nog zoiets: waarom moest Ajax van Ikedia af? Ik vroeg het een keer aan Koe man: Ikedia is toch een geweldige speler om bij een 3-0 voorsprong in te brengen zodat hij het publiek kan amuseren? Ik zie hem nog voor me in China. Op de middenlijn verovert hij de bal, passeert vervolgens vijf Chinezen en eenmaal bij de achterlijn draait hij zich om en passeert dezelfde vijf, waarna hij weer bij de middenlijn is. Fantastische actie. Maar Swart en Koeman noemen zo'n speler een blinde. "Heeft geen overzicht," zeggen ze dan. Maar goed, wat wil je als je zo klein bent?' Bestaat toeval in de voetballerij? 'Het streven van Van Gaal was het uitschakelen van toeval bij een wedstrijd. En inder daad, bij balbezit kun je geen tegendoelpunten krijgen, behalve dan in de kluts. Maar goed, dat systeem van Van Gaal is achterhaald, want de tegenstander dacht steeds vaker: prima, laten zij lekker de bal in de ploeg houden, we pikken hem gewoon drie keer af en dan winnen we met 3-0. Het toeval is een bizarre factor in de voetballerij. Doe maar voor de grap eens een onderzoek naar hoe de uiteindelijke finalist op een WK wereldkampioen is geworden. Buitenspeldoelpunten in de kwalificatiereeks, onterechte beslissingen van scheidsrechters, bal wel of niet over de lijn, bal op de paal... Je vraagt je weieens af waarom de spelers zo hard trainen als het toeval kennelijk zo'n enorm grote rol speelt.' Is voetbal een uitlaatklep voor uw werkzaamheden als cabaretier? 'Ik kan op het veld redelijk goed mezelf zijn en vind het nog steeds leuk om op maandag en donderdag met mijn vrienden te voetballen. Ik kan zelfs stellen dat die twee vaste dagen in de week zo belangrijk voor mij zijn geworden dat het de enige reden is waarom ik niet definitief naar het buitenland vertrek. Maar mijn uitlaatklep is in wezen mijn werk, want daarin kan ik alles kwijt wat ik wil. En bovendien ligt het niet in mijn natuur om na een verloren wedstrijd van Ajax direct mijn vrouw in elkaar te rossen. Dus op die manier is het voetbal niet een uitlaatklep.' Zijn er qua voorbereiding, repeteren, uitvoering en recensies door de media parallellen tussen uw werk en dat van een topvoetbal Ier te trekken? 'Er zijn wel raakvlakken: concentratie, het stellen van een doel en het realiseren ervan. Maar aan de andere kant zijn er ook verschillen. Voor mij is het gemakkelijker om op te treden, omdat het publiek mij welgezind is. Een ander verschil is dat ik op mijn 59ste nog steeds op het toneel sta, terwijl een voetballer het in vijftien jaar tijd moet doen. Ik sta nu, als ik dat zo mag uitdrukken, dertig jaar aan de top. Dan weet je ook wel zo'n beetje hoe dat moet. Voor jonge voetballers is het natuurlijk veel moeilijker om die ervaring rus tig op te bouwen. Maar, zeg ik dan belerend, doe alles voor dat vak als je talent hebt! Het

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 109