competitie. De speelstijl, de sfeer, de clubs, alles is anders. Het gaat tegenwoordig volgens mij niet meer om tactiek, of je het Ajax-systeem speelt of niet. Je moet je soms aanpassen en realistisch blijven. Kijk naar wat het voetbal geworden is. Als je met vleugelspelers kunt spelen, moet je dat doen, maar als je daar middenvelders wilt neerzetten, moet dat ook kunnen. Ik denk dat dat onze kracht was: we konden snel van systeem ver anderen. Het is een kwaliteit van ons dat we ons kunnen aan passen aan wat voetbal is tegenwoordig. We hebben drie trai ners die precies weten hoe we moeten spelen. Ze weten alles van de tegenstander en waar diens zwakke punten liggen. We doen datgene wat de tegenstander kan verrassen en in proble men brengt. En wat Ajax speciaal maakt, is dat we erg goed zijn in balbezit. Dat zorgt ook dat ons spel soms leuk is om naar te kijken.' Had je in sommige wedstrijden niet meer met dat balbezit kun nen doen? 'Dat heeft te maken met de ervaring die wij missen op dat niveau. Als een ander, meer ervaren team speelt zoals wij, heeft het een grote kans om de Champions League te winnen. Het is aan ons om nu die vol gende stap te nemen.' Had je verwacht dat het spe len in de Champions League zo'n grote invloed op jullie sei zoen zou hebben? Het leek bijna wel of het seizoen afge lopen was toen jullie uitge schakeld waren. 'Integendeel. Toen het afgelo pen was, wilden we meer. We wilden volgend seizoen weer de Champions League in. En dus moesten we eerste of tweede worden. Het begon eigenlijk net, op een bepaalde manier. Ik was erg blij dat de ploeg, nadat we van Milan verloren hadden, goede wedstrijden speelde. We hebben daarna alles gewonnen. Het was een begin voor ons, het begin van volgend seizoen.' Bewondering Terugblikkend stelt Chivu dat Ajax, met name door de opge dane ervaring in de Champions League, als team progressie heeft geboekt. Hoe zit dat met de spelers individueel gezien? De aanvoerder roemt liever het collectief: 'ledereen heeft zich individueel verder ontwikkeld. Dat is duidelijk te zien. Ik ben blij dat een team met jonge spelers zo kan voetballen. Als ik namen moet noemen, dan denk ik eerst aan Steven Pienaar. Hij heeft een geweldig seizoen gehad, net als Wesley Sneijder, die in een korte tijd een van de belangrijkste spelers van Ajax is geworden.' Bewondering heeft Chivu ook voor zijn keepende landgenoot Bogdan Lobont: 'Hij kwam terug na die rottige bles sures die hem een jaar aan de kant hielden. Hij heeft het geweldig gedaan. Ook al maakte hij in het begin een paar fout jes, maar dat kwam omdat hij zich te graag wilde bewijzen. Ik denk dat aanvankelijk veel mensen aan hem twijfelden, en aan I I de beslissing van Koeman om hem eerste keeper te maken. I Maar zoals hij gespeeld heeft, is ongelooflijk.' Een andere speler die Chivu eruit licht, is Zlatan Ibrahimovic, de I enige spits die Ajax aan het einde van het seizoen nog over had. I 'Zlatan is veel vooruit gegaan. Hij heeft zich moeten aanpassen I aan een nieuw leven. Hoewel er kritiek op hem was en de men- I sen soms meer van hem verwachtten, vind ik dat hij een goed seizoen heeft gehad. Voor Zla tan is het groeiproces normaal. Het gaat bij hem stap voor stap, en niet zoals bij Wesley Sneijder, die er vanuit het niets meteen staat. Zlatan heeft een grote toekomst voor zich. Gezien zijn kwaliteiten is hij al een van de betere spitsen in de wereld. Hij kan nog wel veel verbeteren en hij moet het in wedstrijden laten zien. Ik vond hem vooral goed in de Champions League. In de competitie heeft hij niet zoveel gescoord. Dat moet hij wel gaan doen. Wat dat betreft kan hij een voorbeeld nemen aan Rafael van der Vaart. Die wordt steeds beter, zeker nu hij fit is. De Rafael die iedereen gewend was, is terug. Helaas voor hem is het seizoen afgelopen. Het maakt niet uit op welke positie hij staat, hij moet gewoon voetballen en dan scoort hij. Rafael is geen echte spits maar hij heeft het op die plek geweldig gedaan. Hij is de topscorer van de club hoewel hij veel wedstrijden gemist heeft. Waar je hem ook neerzet, hij kan alles en hij helpt het team heel veel. Rafael is het soort speler dat het verschil kan maken. Hij is wat een topclub nodig heeft, net als Jari Litmanen. Eigenlijk de enige bij ons met ervaring op dat niveau. In de laat ste fase van het seizoen heeft hij laten zien dat Ajax hem nodig heeft. Hij praat met iedereen, maar hij helpt het team vooral in het veld. Dat hij een tijdje met blessures rondgelopen heeft, is de reden dat hij op die momenten niet veel met anderen bezig was. Hij was eerst voor zichzelf aan het zorgen. Ik merk dat bij mijzelf ook. Als ik geblesseerd ben, heb ik iets minder aandacht voor andere spelers. Dan wil ik eerst zelf herstellen en daar ben ik dan de hele tijd mee bezig. Ik denk dat het een normale reac tie is. Het is niet zo, dat anderen je niets meer kunnen schelen, je wil gewoon fit worden.' I Mechanisme 2002-2003, een seizoen dus waarin de spelers zich ontwikkeld I hebben en het collectief een hecht geheel vormde. Eén speler I viel echter uit de toon. Met zijn eigen problemen verstoorde Mido telkens het groepsproces, wat uiteindelijk tot zijn verban ning uit de selectie leidde. I Chivu: 'Het is een triest verhaal voor de club. Ajax heeft Mido I niet nodig, heeft Chivu niet nodig, heeft Van der Vaart niet I nodig. Wat Ajax wel nodig heeft, zijn spitsen. Mido was hier als I spits, één met talent en veel kwaliteiten. Maar het treurige is, dat I Mido de situatie, de kwestie, verkeerd begrepen heeft. Het ging I niet om het missen van een Nederlandse les, of het verstek I laten gaan bij een sponsorronde. Het gaat om je gedrag als pro- AIAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003 9

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 9