Biografie? co Ik zou zo graag over de schoonheid van het spel willen schrijven, maar al dat andere overheerst CD CD CD CD Hij is de enige speler die met drie clubs de Cham pions League heeft gewonnen. Hij is tevens de enige speler die op drie cruciale momenten in zijn loop baan een strafschop heeft gemist. Clarence Seedorf, onderwerp van eeuwige discussie, niet bij hemzelf overigens, heeft op 27-jarige leeftijd een 'biografie'. Heeft hij die nodig? Wellicht; Johan Cruijff verwijt Seedorf na AC Milan - Juventus en de gemiste straf schop 'een beetje gebrek aan zelfkennis'. Maar ook na het lezen van het boek blijven nog ge noeg vragen over. De belangrijkste: waarom heet het boek 'De biografie'? Het is namelijk van alles, maar géén biografie. 'In de buurt van Clarence' was een betere titel geweest, of: 'Waarom Clarence Seedorf héél erg deugf, want de samenwerking tussen Seedorf en de auteur, journalist bij Sportweek, lijkt gaandeweg het lezen van het boek maar één doel te dienen: de verheerlijking van Clarence Seedorf. En dat in wat eigenlijk een héél lang artikel is, met veel quotes, anekdotes en his torische gegevens. Een doorwrochte analyse van 'het fenomeen' Seedorf, een diepere beschouwing blijft jammer genoeg achterwege. Het is het dilemma van veel voetbaljournalisten die het moeten hebben van het laatste nieuws en 'ont hullende' verhalen van binnenuit. Daarvoor is medewerking van de sterren no dig en die krijg je alléén als je je niet al te kritisch opstelt. Bekende voetballers stellen namelijk hun eigen wetten. Tijdens de kwalifica tiereeks voor het WK 2002 vraagt Seedorf, die eerder de pers een half jaar heeft geboycot, aan de auteur hoe hij in het bezit kan komen van de NSP-gids, een boekje waarin namen, pasfoto's en soms privé-adressen en telefoonnum mers van sportjournalisten staan: 'Onderhand wil ik weieens weten wie nou precies wie is.' Helaas krijgen we niet te lezen of de auteur Seedorf aan het alleen voor intern gebruik in de journalistiek bedoelde boek geholpen heeft. Het boek is dus geen biografie, maar heus wel een lezenswaardig geheel. Inte ressant bijvoorbeeld zijn de passages over de geschiedenis van Suriname, de roots van de familie, de herkomst van de Duitse achternaam Seedorf (gegeven door zendelingen aan de overgrootvader van Clarence, die zijn kinderen bij een Duitse missiepost van de Evangelische Broeder Gemeente had onderge bracht) en het leven in Suriname. Ook verhelderend zijn de ongezouten menin gen van Seedorf over Louis van Gaal ('Als dat getier een manier is om iemand volwassen te laten worden, dan is het niet de mijne'), over Danny Blind ('Hij was vier handen op één buik met Van Gaal') en over Frank Rijkaard ('Het ver trouwen dat hij voor het EK tegenover mij had uitgestraald, bleek dus niets waard'). Hier spreekt een jonge, zelfbewuste man. Leuk, open en eerlijk, en in ieder geval geen grijze muis, geen middelmaat. Maar waar is de hand in eigen boezem? Waarom krijgen we het ene succesverhaal na het andere en lezen we - zeker in verhouding - zo weinig over zijn verbroken relaties, zijn mindere wedstrijden, zijn twijfels, zijn fouten, zijn spijt, kortom alles wat een mens óók tot een mens maakt? Clarence Seedorf zal heus wel een aardige man zijn, die, zoals te lezen valt al heel vroeg in zijn leven als een van zijn doelen had 'om zoveel mogelijk geld te verdienen', niet voor hemzelf, 'maar om te kunnen helpen, kinderen vooral'. Het boek beschrijft meer van deze Messiaanse trekjes. En dus is het niet gek dat Seedorf tegen veel onbegrip aanloopt, zegt een van Seedorfs vertrouwelin gen, 'energiedoorgever' Joop (geen achternaam!): 'Je ziet het in alle lagen van de samenleving, door de eeuwen heen; nieuwlichters worden afgemaakt.' Van uit het Seedorf-kamp gezien de best mogelijke repliek. Maar waarom moet een speler, in de bloei van zijn carrière, die op zijn cv clubs als Ajax, Real Madrid en AC Milan heeft staan, multi-miljonair, succesvol en gezond is, zichzelf tientallen pagina's lang nog als zijnde zo 'goed' presente ren? Alleen maar vanwege dat onbegrip? Of omdat we vooral maar dat zo vaak gebruikte en gedevalueerde woord respect voor hem moeten voelen? Dat zijn andere belangrijke vragen die maar niet echt een antwoord krijgen. Opa Frederik Seedorf droomde op zijn achttiende dat er ooit 'een bijzonder kind' in de familie geboren zou worden. Dat bijzondere kind had een onafhan kelijker boek verdiend. (Marcelle van Hoof) Bij de presentatie van zijn boek in het Amsterdamse Hilton overhan digde Clarence Seedorf het eer ste exemplaar aan Herman Bor- man. 'Mijn beste trainer ooit, voor altijd in mijn hart,' noemde de aanstaande drie voudige Cham- pions-Leaguewin- naar zijn trainer uit de jeugd bij Ajax. Simon Zwartkruis: Garence Seedorf. Ajax mocht soms minutenlang de bal rondspe len. Het publiek genoot en dacht werkelijk dat de Amsterdammers groots speelden, maar Milan liet het toe, omdat er nauwelijks gevaar uit kwam. (Christiaan Ruesink, AD, 09-04-2003) De keuze, die Ronald Koeman maakte voor Abubakari Yakubu, was opnieuw typerend voor de staat van het huidige Ajax. In de ontwikke ling van het team gaat zekerheid nog altijd boven avontuur. (Maarten Wijffels, AD, 09-04-2003) Soms opereert Yakubu klinisch als een chirurg die een routineklus te doen heeft, zo'n werkje dat wél concentratie vraagt, dan weer hanteert hij de hakbijl zoals Afrikanen dat kunnen alsof het de normaalste zaak van de wereld is. (Willem Vissers, de Volkskrant, 09-04-2003) Hoewel uitgezonden door SBS6, is de bekerkra ker van woensdag tussen Feyenoord en Ajax een wedstrijd om naar uit te kijken. (Sportweek, 15-04-2003) Uitgeverij Houtekiet, 15.00 AJAX MAGAZINE JUNI/JULI 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 94